Gənc alim və mütəxəssislərin II futbol çempionatının qalibləri mükafatlandırılıb
Mayın 21-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, bu qurumun İşlər idarəsiAzad Həmkarlar İttifaqının dəstəyi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunan “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin ikinci futbol çempionatı”nın final oyunu və bağlanış mərasimi keçirilib.
Çempionatın final oyununda akademiyanın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun komandası ilə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun komandası mübarizə aparıb. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun komandası çempionatın qalibi olub.
Qaliblərin mükafatlandırılması mərasimində AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə komandaların üzvlərini təbrik edib, atıq ikinci ildir keçirilən çempionatın əhəmiyyətindən və Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından söz açıb. Ölkəmizdə bu sahənin, xüsusən də idman mədəniyyətinin gündən-günə daha sürətlə inkişaf etdiyini söyləyən AMEA-nın rəhbəri respublikamızın bütün rayon və şəhərlərində müxtəlif idman obyektlərinin inşa edilməsini, Milli Olimpiya Komitəsinin yaradılmasını dövlətimizin bu sahəyə diqqət və qayğısının parlaq nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Akademik Akif Əlizadə artıq müxtəlif beynəlxalq tədbirlərə və mötəbər idman yarışlarına ev sahibliyi edən Azərbaycanın yaxın günlərdə ölkəmizdə keçiriləcək “Bakı - 2015” birinci Avropa Oyunlarına yüksək səviyyədə hazırlaşdığını xüsusi qeyd edib.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov aprelin 27-də başlanan çempionatda ümumilikdə 17 komandanın iştirak etdiyini söyləyib, göstərilən dəstəyə görə akademiyanın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Sonra komandalar mükafatlandırılıb. AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun komandası birinci, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun komandası ikinci, Geologiya və Geofizika İnstitutunun komandası isə üçüncü yeri tutub. Qalib komandaların üzvlərinə medal, diplom və pul mükafatları təqdim olunub. Çempionat çərçivəsində, həmçinin “Ən yaxşı oyunçu” və “Ən yaxşı qapıçı” nominasiyaları üzrə mükafatlar verilib. Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun hüçumçusu Elton Quliyev və Arxelogiya və Etnoqrafiya İnstitutunun qapıçısı Məhəmməd Abdullayev bu mükafatlarla təltif olunublar.

Состоялась церемония награждения победителей II Чемпионата по футболу Совета молодых ученых и специалистов
21 мая при организации Совета молодых ученых и специалистов Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) и поддержке Управления делами и Независимого профсоюза НАНА состоялся финальный матч и церемония закрытия «Второго чемпионата по футболу молодых ученых и специалистов НАНА», приуроченного 92-летней годовщине общенационального лидера Гейдара Алиева.
В финальном матче встретились команды Института математики и механики и Института археологии и этнографии НАНА. Команда Института археологии и этнографии стала победителем чемпионата.
В церемонии награждения победителей президент НАНА, академик Акиф Ализаде, поздравив членов команды, подчеркнул важность чемпионата, который проходит второй раз, и отметил развитие спорта в Азербайджане на государственном уровне. Отметив динамичное развитие этой сферы в стране, в частности, спортивной культуры изо дня в день, руководитель НАНА оценил строительство различных спортивных объектов в районах и городах страны, создание Национального олимпийского комитета как яркий пример внимания государства к этой области.
Акиф Ализаде отметив, что Азербайджан, который становится хозяином различных международных мероприятий и престижных спортивных соревнований, на высоком уровне готовится к Первым Европейским Играм «Баку – 2015», которые пройдут в нашей стране в ближайшие дни.
Председатель Совета молодых ученых и исследователей, доктор философии по физике Фамин Салманова сообщил, что в начавшемся 27 апреля текущего года чемпионате приняли участие 17 команд. Он выразил благодарность руководству академии за оказанную поддержку.
Затем команды были награждены. Команда Института археологии и этнографии НАНА заняла первое место, команда Института математики и механики – второе, команда Института геологии и геофизики – третье место. Членам победивших команд были вручены медали, дипломы и денежные призы. В рамках чемпионата были вручены награды в номинациях «Лучший игрок», «Лучший вратарь». Этих наград были удостоены нападающий Институт математики и механики Элтон Гулиев и вратарь Института археологии и этнографии Мухаммед Абдуллаев.