Gənc alim və mütəxəssislərin II futbol çempionatının qalibləri mükafatlandırılıb
Mayın 21-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, bu qurumun İşlər idarəsiAzad Həmkarlar İttifaqının dəstəyi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunan “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin ikinci futbol çempionatı”nın final oyunu və bağlanış mərasimi keçirilib.
Çempionatın final oyununda akademiyanın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun komandası ilə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun komandası mübarizə aparıb. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun komandası çempionatın qalibi olub.
Qaliblərin mükafatlandırılması mərasimində AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə komandaların üzvlərini təbrik edib, atıq ikinci ildir keçirilən çempionatın əhəmiyyətindən və Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından söz açıb. Ölkəmizdə bu sahənin, xüsusən də idman mədəniyyətinin gündən-günə daha sürətlə inkişaf etdiyini söyləyən AMEA-nın rəhbəri respublikamızın bütün rayon və şəhərlərində müxtəlif idman obyektlərinin inşa edilməsini, Milli Olimpiya Komitəsinin yaradılmasını dövlətimizin bu sahəyə diqqət və qayğısının parlaq nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Akademik Akif Əlizadə artıq müxtəlif beynəlxalq tədbirlərə və mötəbər idman yarışlarına ev sahibliyi edən Azərbaycanın yaxın günlərdə ölkəmizdə keçiriləcək “Bakı - 2015” birinci Avropa Oyunlarına yüksək səviyyədə hazırlaşdığını xüsusi qeyd edib.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov aprelin 27-də başlanan çempionatda ümumilikdə 17 komandanın iştirak etdiyini söyləyib, göstərilən dəstəyə görə akademiyanın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Sonra komandalar mükafatlandırılıb. AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun komandası birinci, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun komandası ikinci, Geologiya və Geofizika İnstitutunun komandası isə üçüncü yeri tutub. Qalib komandaların üzvlərinə medal, diplom və pul mükafatları təqdim olunub. Çempionat çərçivəsində, həmçinin “Ən yaxşı oyunçu” və “Ən yaxşı qapıçı” nominasiyaları üzrə mükafatlar verilib. Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun hüçumçusu Elton Quliyev və Arxelogiya və Etnoqrafiya İnstitutunun qapıçısı Məhəmməd Abdullayev bu mükafatlarla təltif olunublar.

Final match and closing ceremony of II Football Championship of ANAS Council of Young Scientists and Specialists dedicated to the National Leader Heydar Aliyev's birthday was held with support of the Council of Young Scientists and Specialists, Business Affairs and the Free Trade Union of National Academy of Sciences.
At the final match the team of the Institute of Mathematics and Mechanics met with the Institute of Archaeology and Ethnography. Team of the Institute of Archaeology and Ethnography was the winner of the championship.
At the award ceremony the President of ANAS, academician Akif Alizadeh congratulated team members stressed the importance of the championship, which takes place for the second time, and noted the development of sport in Azerbaijan at the state level.
Noting the dynamic development of this sector in the country, in particular sports culture day by day, the head of ANAS estimated the construction of various sports facilities in districts and cities of the country, the creation of the National Olympic Committee as a prime example of state attention to this area.
Akif Alizadeh noted that, Azerbaijan which is the owner of various international events and prestigious sporting events on a high level preparing for the first European Games "Baku - 2015", which will be held in our country in the upcoming days.
Chairman of the Council of young scientists and researchers, PhD in physics Famin Salmanov informed that the championship that began on April 27 of this year was attended by 17 teams. He expressed gratitude to the Academy for their support.
Then the teams were awarded. Team of the Institute of Archaeology and Ethnography took first place, the team of the Institute of Mathematics and Mechanics - the second, team of the Institute of Geology and Geophysics - third place.
The members of the winning teams were awarded with medals, diplomas and cash prizes. In the championship awarding was over categories "Best Player", "Best Goalkeeper". Striker of Institute of Mathematics and Mechanics, Elton Guliyev and the goalkeeper of the Institute of Archeology and Ethnography of Muhammad Abdullayev were deserved to these awards.