“Texnofest” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı tək millət, iki dövlət olan Azərbaycan və Türkiyənin Birliyi, həmrəyliyi və qarşılıqlı əməkdaşlığının növbəti zirvəsidir. Festival illərdən bəri yüksək səviyyədə siyasət, diplomatiya, iqtisadiyyat, hərbi sənaye, sahibkarlıq sahələrində davamlı birlik və əməkdaşlıq nümayiş etdirən Azərbaycan və Türkiyənin elm, təhsil və texnologiya sahəsində də əməkdaşlığının daha da genişləndirilərək yeni mərhələyə qaldırılmasına böyük təkan vermiş və geniş perspektivlər açmışdır. “Texnofest” Festivalı həmçinin müstəqillik illərində Azərbaycan Respublikasında hərbi sənaye, rəqəmsal inkişaf və informasiya texnologiyaları sahəsində əldə edilmiş böyük nailiyyətlərin möhtəşəm nümayişinə çevrilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Texnofest” Festivalının müstəqil dövlətimizin qardaş Türkiyə Cümhuriyyəti ilə elm, təhsil və texnologiya sahəsindəki qarşılıqlı əməkdaşlığının zirvəsi adlandırması bu böyük texnoloji hadisəyə verilmiş yüksək siyasi qiymətin ifadəsidir. Türkiyə Cümhuriyyətinin Prezidenti Rəcəb Tayib Ərdoğanın “Texnofest” Festivalını “Bir Ananın iki oğlunun müasir mərhələdəki inkişafının, birlik və həmrəyliyinin real nümayişi” kimi dəyərləndirilməsi də ölkələrimiz arasında elm, təhsil və texnologiyaların inkişaf etdirilməsi sahəsində də sarsılmaz birliyin geniş imkanlara malik olduğunu nümayiş etdirir. Bütün bunlara görə “Texnofest” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı Azərbaycan və Türkiyənin XXI əsrdəki yeni inkişafını, qardaşlıq və əməkdaşlığını yeni tarixi mərhələyə çıxarmış möhtəşəm hadisədir.
Respublikamızın ali və orta məktəbləri kollektivlərinin “Texnofest” Festivalında çoxsaylı texnoloji layihələrlə iştirak etmələrinin xüsusi əhəmiyyəti vardır. Bu, artıq Azərbaycanda elm, təhsil və texnologiya sahəsində ən müasir biliklərə və qabiliyyətlərə malik yeni nəslin yetişib formalaşdığını göstərir. Ali məktəb tələbələrinin və orta məktəb şagirdlərinin seçilmiş layihələrinin fərqli nominasiyalar üzrə müxtəlif yerlərə layiq görülməsi və mükafatlandırılması ölkəmizin elmi-texniki inkişafının gələcək imkanlarını təsəvvür etməyə imkan yaradır.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası elmi tədqiqat institutlarının, Yüksək Texnologiyalar Parkının və Təcrübə-Sənaye Zavodunun “Texnofest” Aerokosmik və Texnologiya Festivalında nümayiş etdirdiyi layihələr də iştirakçıların böyük marağına səbəb olmuşdur. Müxtəlif ölkələrdən olan və ya respublikamızı təmsil edən tanınmış alimlərin və mütəxəssislərin Akademiya layihələrindəki texnoloji yeniliklərin və tətbiq imkanlarının əhəmiyyətli olduğunu qeyd etmələri bu elmi qurumda da həmin istiqamətdə gedən dinamik prosesləri əks etdirir.
Başqa bir mühüm məqamı da xüsusi qeyd etməyi də lazım bilirəm. Bu, Türkiyə Hərbi Sənayesinin ulduzu olan Səlcuq Bayraqdarın və Nobel Mükafatı laureatı, dünya şöhrətli elm xadimi Əziz Səncərin Texnofestdə iştirak etməsi ilə əlaqədardır. Nəinki Türkiyədə, hətta dünya pilotsuz hərbi texnikasının yaradılması sahəsində müasir dövrün əfsanələrindən biri kimi qəbul olunan Səlcuk Bayraqdarın və tibbi-biologiyanın kimyəvi reaksiyalarla əlaqəli şəkildə inkişaf etdirilməsi sahəsində yeni istiqamət açmış görkəmli elm xadimi professor Əziz Səncərin “Texnofest” Festivalı günlərində Azərbaycan gəncliyi ilə görüşləri, onların sərgiyə çıxarılmış texnoloji layihələrinə dair dəyərləndirmələri ölkəmizdə yeni elmi nəslin, müasir dövrün mühəndis-konstruktorlarının formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsinə müstəsna dərəcədə təsir göstərən, təkan verən böyük hadisədir. Böyük inamla demək olar ki, “Texnofest” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı Azərbaycanda və Türkiyədə yenə dövrün Səlcuk Bayraqdarlarını və Əziz Səncərlərini hazırlayıb yetişdirəcək çox əhəmiyyətli bir müasir platformadır.
Eyni zamanda, “Texnofest” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin böyük təşkilatçılıq fəaliyyətinin və gələcəyə baxışının da mükəmməl bir hesabatı kimi tarixə daxil olmuşdur.
“Texnofest” – Azərbaycan və Türkiyə Birliyinin müasir inkişafdakı yerini və geniş imkanlarını nümayiş etdirən möhtəşəm hadisədir.
“Texnofest” – Azərbaycan və Türkiyə Birliyi və əməkdaşlığının yeni tarixi epoxadakı inkişafının mükəmməl elmi və texnoloji jestidir.

Technofest is a scientific and technological gesture of unification of Azerbaijan and Turkey
“Texnofest” Aerospace and Technology Festival is the next peak of unity, solidarity and mutual cooperation of one nation, two states of Azerbaijan and Turkey. The Festival has given a great impetus and opened broad prospects for further expansion of cooperation between Azerbaijan and Turkey in the fields of Science, Education and technology, demonstrating sustainable unity and cooperation in the fields of politics, diplomacy, economy, military industry and entrepreneurship at a high level. “Technofest” Festival has also become a demonstration of great achievements in the field of military industry, digital development and information technologies in the Republic of Azerbaijan in the years of independence.
The fact that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev called “TechnoFest” Festival the peak of mutual cooperation between our independent state and the fraternal republic of Turkey in the field of science, education and technology is an expression of the high political value given to this great technological event. The evaluation of the “TechnoFest” Festival by the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan as “A real demonstration of the modern development, unity and solidarity of two sons of one mother” demonstrates the unshakable unity in the field of science, education and technology development between our countries. For all this, “Texchnofest” Aerospace and Technology Festival is a great event that has brought the new development, brotherhood and cooperation of Azerbaijan and Turkey in the XXI century to a new historical stage.
Participation of the colleges of higher and secondary schools of the republic in “TechnoFest” Festival with numerous technological projects is of special importance. This shows that a new generation with the most modern knowledge and skills in the field of science, education and technology has grown in Azerbaijan. Awarding and rewarding of selected projects of higher school students and pupils of secondary schools with different nominations allow us to imagine future opportunities of scientific and technical development of our country.
The projects demonstrated by the research institutes of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the High-Tech Park and the experimental-industrial plant at the “TechnoFest” Aerospace and Technology Festival aroused great interest of the participants. The fact that well-known scientists and specialists from different countries or representing our republic note the importance of technological innovations and application opportunities in Academy projects reflects the dynamic processes in this scientific organization.
I also know that I need to emphasize another important point. This is due to the participation of Selcuk Bayraktar, a star of Turkish military industry and Aziz Sanjar, Nobel Prize Winner, world-famous scientist, in “TechnoFest” festival days. Meeting with Azerbaijani youth during the days of “TechnoFest” Festival of Selcuk Bayraktar, who is considered one of the legends of the modern era not only in Turkey, but also in the field of creation of world unmanned military equipment and prof. Aziz Sanjar, a prominent scientist who opened a new direction in the field of development of medical biology in relation to chemical, it is a great event that gives impetus. It can be said with great confidence that “Technofest” Aerospace and Technology Festival is a very important modern platform in Azerbaijan and Turkey, which will prepare and train Seljuk Bayraktar and Aziz Sanjars of the time.
At the same time, the “Texnofest” Aerospace and Technology Festival, led by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, entered the history as an excellent report on the organizational activities and vision of the Ministry of Digital Development and Transport of our country.
“Texnofest” is a grandiose event demonstrating the place and wide opportunities of the Union of Azerbaijan and Turkey in modern development.
“Texnofest” is a perfect scientific and technological gesture of the development of Azerbaijan and Turkey unity and cooperation in a new historical epoch.