Azərbaycanın kimyaçı alimləri Minskdə beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
Belarus Respublikasının Minsk şəhərində "Xammal və yanacaq alternativ mənbələri - AİCT-2025" mövzusunda V Beynəlxalq elmi-texniki konfrans keçirilib.
Bu möhtəbər tədbirdə ölkəmizi AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev və həmin institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Mirzə Mövsümzadə təmsil ediblər.
İki gün davam edən konfransın plenar iclaslarında akademik V.Fərzəliyev "Kombinə təsirə malik antioksidant karbohidrogenlər", professor M.Mövsümzadə isə "Biodizel yanacağın sintezi və xarakteristikası" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Ümumilikdə, plenar və sesiyalarda üzvi və neft kimyanın aktual məsələlərinə həsr olunan 100-dən artıq məruzə dinlənilib.

Азербайджанские ученые-химики приняли участие в международной конференции в Минске
В городе Минск Республики Беларусь прошла V Международная научно-техническая конференция «Альтернативные источники сырья и топлива» («АИСТ-2025»).
Нашу страну на престижном мероприятии представили директор Института химии присадок, академик Вагиф Фарзалиев и заместитель директора института, профессор Мирза Мовсумзаде.
На пленарном заседании двухдневной конференции академик В.Фарзалиев выступил с докладом «Антиоксидантные углеводороды с объединяющим воздействием», профессор М.Мовсумзаде – с докладом «Синтез и характеристика биодизельного топлива». В целом, на пленарных заседаниях и сессиях были заслушаны более чем 100 докладов, посвященных актуальным проблемам.