Azərbaycanın kimyaçı alimləri Minskdə beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
Belarus Respublikasının Minsk şəhərində "Xammal və yanacaq alternativ mənbələri - AİCT-2025" mövzusunda V Beynəlxalq elmi-texniki konfrans keçirilib.
Bu möhtəbər tədbirdə ölkəmizi AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev və həmin institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Mirzə Mövsümzadə təmsil ediblər.
İki gün davam edən konfransın plenar iclaslarında akademik V.Fərzəliyev "Kombinə təsirə malik antioksidant karbohidrogenlər", professor M.Mövsümzadə isə "Biodizel yanacağın sintezi və xarakteristikası" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Ümumilikdə, plenar və sesiyalarda üzvi və neft kimyanın aktual məsələlərinə həsr olunan 100-dən artıq məruzə dinlənilib.

5th International scientific-technical conference on “Alternative sources of raw materials and fuel – AICT-2025” was held in Minsk, Republic of Belarus.
Director of ANAS Institute of Additives Chemistry, acad. Vagif Farzaliyev and deputy director of the institute for academic affairs, prof. Mirze Movsumzadeh represented the country in the conference.
Acad. V.Farzaliyev delivered lecture on “Antioxidant hydrocarbons with combined effect” and prof. M.Movsumzadeh on “Biodiesel fuel synthesis and characterization” at the plenary assemblies of two days conference. In general, more than 100 lectures covering organic and oil chemistry problems were listened at the plenary assemblies and sessions.