MEK ilə Özbəkistanın İnnovativ İnkişaf Nazirliyinin Elmi-Texniki İnformasiya Mərkəzi arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə təcrübə mübadiləsi üçün Bakıda səfərdə olan Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyinin Elmi-Texniki İnformasiya Mərkəzinin direktoru Abdulaziz Abduvaliyev və mərkəzin Geofizika və Nanomineralogiya şöbəsinin müdiri İlxom Alimuxammed Mərkəzi Elmi Kitabxananın (MEK) qonağı olub.
Görüşdə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, dosent Rüstəm Rüstəmov və Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Esmira Əlirzayeva iştirak ediblər.
Öncə MEK-in baş direktoru, professor Məmməd Əliyev qonaqlara kitabxananın fəaliyyət istiqaməti, iş prinsipləri haqqında ətraflı məlumat verərək kitabxana ilə yaxından tanış edib. Tanışlıq zamanı sərgi salonuna, 15 akademikin büstlərindən ibarət qalereyaya, Nadir kitablar və qiymətli nəşrlər fonduna, eləcə də kitabxana sistemində ilk olan Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fonduna baxış keçirilib, fondun yaradılmasının məqsədi və fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumatlandırılıblar.
Dəyirmi masa ətrafında davam edən görüşdə baş direktor Məmməd Əliyev irəlidə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Özbəkistanın Elmi-Texniki İnformasiya Mərkəzi ilə əməkdaşlığına böyük ümidlərlə yanaşdığını qeyd edib. Bildirib ki, istər mədəni, istər elmi sahələrdə müxtəlif səpkili layihələrin keçirilməsi hər iki ölkənin əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcək. Çıxışı zamanı professor Məmməd Əliyev Özbəkistan kitabxanaları ilə kitabxanalararası mübadilə və bu istiqamətdə geniş əməkdaşlıq məsələlərini diqqətə çatdırıb. Vurğulanıb ki, Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Respublikası Milli Kitabxanası ilə kitab, informasiya və təcrübə mübadilələrinin həyata keçirilməsi oxucuların zəngin informasiya resurslarından istifadə imkanlarını xeyli artıracaq.
Görüşdən məmnunluğunu ifadə edən Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyinin Elmi-Texniki İnformasiya Mərkəzinin direktoru Abdulaziz Abduvaliyev MEK-də yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirib. Mərkəzin direktoru, həmçinin bugünkü görüşdə səmərəli tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün möhkəm zəmin yarandığını qeyd edib.

Подписан меморандум о сотрудничестве между ЦНБ и Центром научно-технической информации Министерства инновационного развития Республики Узбекистан
Находящиеся с визитом в Баку для обмена опытом с Национальной академией наук Азербайджана (НАНА) директор Центра научно-технической информации Министерства инновационного развития Республики Узбекистан Абдулазиз Абдувалиев и заведующий Отделом геофизики и наноминералогии центра Ильхом Алимухаммед посетили Центральную научную библиотеку (ЦНБ).
На встрече приняли участие начальник Научно-организационного управления аппарата Президиума НАНА, доцент Рустам Рустамов и заведующая Отделом международного научного сотрудничества, доцент Эсмира Алирзаева.
Вначале генеральный директор ЦНБ, профессор Мамед Алиев подробно рассказал гостям о сферах деятельности и принципах работы библиотеки и ознакомил их с учреждением. Гости посетили выставочный салон, галерею, в которой представлены бюсты 15-ти академиков, Фонд редких книг и ценных изданий, а также созданный впервые в системе библиотеки Фонд героев Карабахской войны. Им была предоставлена информация о целях создания фонда и его деятельности.
В ходе встречи, продолжившейся за Круглым столом, генеральный директор Мамед Алиев выразил большие надежды на дальнейшее сотрудничество Центральной научной библиотеки НАНА с Центром научно-технической информации Узбекистана. Он отметил, что реализация различных проектов в сфере науки и культуры внесет весомый вклад в развитие связей между двумя странами. Профессор Мамед Алиев рассказал о книгообмене между библиотеками Азербайджана и Узбекистана и сотрудничестве в данной области. Было подчеркнуто, что осуществление книгообмена, обмена информацией и опытом с Национальной библиотекой Республики Узбекистан имени Алишера Навои значительно облегчит доступ читателей к ценным информационным ресурсам.
Затем выступил директор Центра научно-технической информации Министерства инновационного развития Республики Узбекистан Абдулазиз Абдувалиев, который высоко оценил созданные в ЦНБ условия, а также подчеркнул, что сегодняшняя встреча заложила крепкую основу для развития дальнейшего плодотворного сотрудничества.