AMEA-nın Rəyasət Heyətində Anım gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Əvvəlcə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov açaraq Vətən müharibəsində qazanılmış qələbə ilə bizə qalib xalq adını yenidən bəxş edən şəhidlərimizin əziz ruhuna həsr edilmiş Anım gününün dünyada yaşayan bütün azərbaycanlılar tərəfindən qürurla qeyd olunduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, düşmənin cəbhə boyunda həyata keçirdiyi genişmiqyaslı təxribata cavab olaraq müzəffər ordumuzun Ali Baş Komandanımız İlham Əliyevin rəhbərliyi altında icra etdiyi “Dəmir yumruq” əməliyyatı cəmi 44 gündə Ermənistanın kapitulyasiyası ilə nəticələndi, tarixi Azərbaycan torpaqları işğaldan azad edildi, haqq-ədalət bərpa olundu. Akademik Arif Həşimov vurğulayıb ki, qazanılmış qələbənin kökündə ordumuzun cəbhədə apardığı uğurlu əməliyyat planı ilə bərabər, cənab Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin diplomatiya və informasiya meydanındakı mübarizəsi, xarici media nümayəndələrinin təxribatçı suallarına qarşı dərin zəkası, məntiqi və dünyagörüşü ilə verdiyi cavablar da mühüm rol oynadı.
O diqqətə çatdırıb ki, Akademiyanın hərbi vəzifəli şəxsləri, gənc mütəxəssisləri və əməkdaşların övladları da Vətən müharibəsində ordumuzun sıralarında iştirak edib, həmçinin AMEA tərəfindən Silahlı Qüvvələrimizin Yardım Fonduna vəsaitlər köçürülüb, müxtəlif yardımlar edilib, alimlərimiz yerli və xarici mətbuatda, beynəlxalq tədbirlərdə, sosial şəbəkələrdə xalqımızın haqq davasını inamla müdafiə ediblər.
Akademiyada bu günə kimi Qarabağın tarixi ilə bağlı yerli və xarici mənbələrə əsaslanmaqla bir çox sanballı tədqiqat əsərlərinin, xəritələrin işıq üzü gördüyünü deyən A.Həşimov bu xüsusda Tarix İnstitutunun fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirib, sözügedən nəşrlərin Ermənistanla sərhədlərimizin müəyyənləşdirilməsində, yer adlarının dəqiqləşdirilməsində qiymətli mənbə kimi post-müharibə dövründə yaranmış reallıqlara AMEA-nın töhfəsi olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan xalqı Şəhidlər xiyabanını ziyarət edir, müxtəlif tədbirlər keçirir və ölkəmizin ərazi bütövlüyünü təmin etmiş, Vətən müharibəsində qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərimizin ruhuna dərin ehtiramını bildirir. Onun sözlərinə görə, Vətən müharibəsində qazanılmış qələbə ölkəmizdə xalq-ordu-iqtidar birliyinin təmin edilməsi, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin yüksək sərkərdəlik məharəti və dəmir yumruğu sayəsində mümkün oldu.
Prezident İlham Əliyevin müharibə dövrü fəaliyyətinin 3 istiqamətdə qiymətləndirilməli olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ali Baş Komandanın hərb meydanında verdiyi əmrlər və döyüş taktikası müharibənin gedişini həll etdi. Eyni zamanda ölkə başçısının informasiya cəbhəsində dünyanın 30-dan çox media qurumuna verdiyi müsahibələr beynəlxalq arenanı tam əmin etdi ki, Azərbaycan haqq savaşı aparır və yalnız öz tarixi torpaqları uğrunda döyüşür. Natiq Prezident İlham Əliyevin həm müharibədən öncə, həm də müharibə zamanı həyata keçirdiyi diplomatik səylərin, dünyanın aparıcı dövlətləri ilə qurduğu balanslı siyasətin də Vətən müharibəsinin taleyində həlledici rol oynadığını söyləyib.
Həmçinin qeyd edib ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş Azərbaycanın iqtisadi cəhətdən güclü dövlətə çevrilməsi siyasəti, “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəmərinin istismara verilməsi, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında TANAP, TAP və digər meqalayihələrin icrası qələbəmizin başlıca faktorlarından olub.
Bundan əlavə, Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə ordu quruculuğu siyasətinə də xüsusi diqqət yetirildiyini deyən akademik dünyanın aparıcı analitikləri tərəfindən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin müharibənin gedişatı zamanı dünyanın ən güclü 50 ordusundan biri kimi qiymətləndirildiyini, müharibədən sonrakı dövrdə isə həmin mərkəzlər tərəfindən ordumuzun ilk 20-liyə daxil edildiyini vurğulayıb.
Natiq, həmçinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bəyan etdiyi “Bir millət, iki dövlət” anlayışının şüardan dövlətlərarası münasibətlərin strategiyasına çevrildiyini, Vətən müharibəsində qələbənin qazanılmasında qardaş Türkiyə dövlətinin rəhbərliyinin və xalqının siyasi və mənəvi dəstəyinin ordumuzun gücünə güc qatdığını söyləyib. İki dövlətin liderlərinin 2021-ci il iyunun 15-də Şuşada imzaladıqları “Şuşa Bəyannaməsi”nin ölkələrimiz arasındakı münasibətləri yeni müstəviyə daşıdığını diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən qardaş Pakistan dövlətinin və xalqının müharibə zamanı verdiyi dəstəyin daim ölkəmizin rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli, eyni zamanda Azərbaycanın tarixi qələbəsi ilə “Böyük Ermənistan” mifinin də dağıdıldığını, dünyadakı erməni diasporasının və lobbisinin də məğlubiyyətə uğradıldığını söyləyib.
Məruzəçi AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri tərəfindən Vətən müharibəsinə, ölkə başçısının həmin ərəfədəki müsahibələrinə, çıxışlarına və qələbədən sonrakı dövrə həsr olunmuş bir çox tədqiqatların aparıldığını, kitabların ərsəyə gətirildiyini deyib və bu gün yaranmış reallıqlara uyğun araşdırmaların davam etdirildiyini bildirib.
AMEA-nın müşaviri, akademik Yaqub Mahmudov isə çıxışında vurğulayıb ki, son 200 ildə daim torpaqlarını itirən və işğalçılığa məruz qalan Azərbaycan xalqı Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında öz ərazilərini düşməndən azad etməklə ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki qələbə ilə erməni faşizminə tarixi dərs verdiyini deyən Y.Mahmudov bu zəfərin xalqımız üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyib. Bildirib ki, tarixən Azərbaycan dövlətləri çətinə düşən zaman başqalarından kömək axtarıblar, lakin bu dəfə ölkəmiz öz taleyini özü həll etdi. Ulu Öndər Heydər Əliyevin daim tarixçilərə Azərbaycanın son 200 ildəki tarixinin yenidən yazılmasını tövsiyə etdiyini xatırladan natiq Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə AMEA-nın Tarix İnstitutu tərəfindən Qarabağın, İrəvanın, Naxçıvanın tarixi, ərazisi, coğrafiyası, yer adları, mədəniyyətinə dair silsilə əsərlərin, xəritələrin, atlasların nəşr edildiyini, dünyanın bir çox dillərinə tərcümə olunduğunu, təqdimatlarının edildiyini diqqətə çatdırıb. Akademik həmin nəşrlərdə tarixi mənbələr əsasında ermənilərin Cənubi Qafqazın aborigen xalqı olmamasının və Çar Rusiyası tərəfindən bu ərazilərə köçürülməsinin əksini tapdığını vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova isə çıxışında bildirib ki, 27 Sentyabr – Anım Günü xalqımız üçün müqəddəs günlərdən biridir və bu qələbəyə görə əbədiyyən Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, ordumuza, şəhidlərimizə və qazilərimizə minnətdar olacağıq. İ.Hüseynova torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə Azərbaycan elminin də 30 illik fasilədən sonra Qarabağa böyük qayıdışının başladığını söyləyib.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvü, akademik Adil Qəribov vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyev böyük sərkərdə və dahi siyasətçidir və Ali Baş Komandanın yüksək quruculuq siyasəti və diplomatik istedadı Azərbaycanın Vətən müharibəsində qələbə qazanmasında başlıca rol oynadı. O qeyd edib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, yeni dövrün çağırışları Azərbaycan elmi qarşısında, xüsusilə texniki elmlər qarşısında bir sıra vəzifələr qoyur və bu istiqamətdə alimlərimiz var gücləri ilə çalışmalıdırlar.
AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor Habil Qurbanov isə müharibədən sonra Qarabağda aparılan quruculuq işlərindən, qısa müddətdə həyata keçirilən böyük layihələrdən danışıb və işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərlərinə dair təəssüratlarını bölüşüb.
Sonda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış Vətən müharibəsinə həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib.

В Президиуме НАНА состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти
Вначале минутой молчания была почтена память шехидов, героически погибших в ходе боев за территориальную целостность нашей страны.
Открыв мероприятие, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что благодаря победе, завоеванной в ходе Отечественной войны, наш народ вернул себе звание народа-победителя, и День памяти с гордостью отмечается всеми проживающими в мире азербайджанцами. Академик отметил, что операция «Железный кулак», которая была проведена нашей победоносной армией под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в ответ на широкомасштабные провокации врага по всей линии фронта, завершилась всего за 44 дня капитуляцией Армении, были освобождены от оккупации исторические земли Азербайджана и восстановлена справедливость. Руководитель НАНА подчеркнул, что, наряду с успешным планом военных операций, проводимых нашей армией, большую роль в завоеванной победе сыграла также борьба Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева на дипломатическом и информационном поле, глубокие знания, логика и мировоззрение, продемонстрированные главой государства во время многочисленных интервью представителям зарубежных СМИ.
Академик Ариф Гашимов сообщил, что в рядах Национальной армии на войне участвовали военнообязанные сотрудники, молодые специалисты и дети сотрудников Академии наук, НАНА осуществляла перечисления в Фонд помощи Вооруженным силам и оказывала посильную помощь семьям военнослужащих, а в своих выступлениях в местной и зарубежной печати, на международных мероприятиях и в социальных сетях наши ученые уверенно защищали справедливую борьбу азербайджанского народа.
Сказав, что в Академии наук увидели свет многочисленные научные труды и карты, опирающиеся на местные и зарубежные источники и посвященные истории Карабаха, и.о. президента НАНА подчеркнул, что в данной сфере была высоко оценена деятельность Института истории, а указанные издания, будучи ценными источниками, нацеленными на уточнение границ с Арменией и географических названий (топонимов), являются весомым вкладом Академии наук в решение вопросов, возникших в послевоенный период.
Затем выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который сообщил, что сегодня азербайджанский народ посещает Аллею шехидов, проводит различные мероприятия, выражает свою глубокую признательность шехидам, отдавшим свои жизни во имя территориальной целостности республики. По его словам, победа, завоеванная в ходе Отечественной войны, стала возможна благодаря единству народа, армии и правящей власти, полководческого дара Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева.
Сказав, что деятельность Президента Ильхама Алиева в период войны следует оценивать с трех аспектов, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что приказы, данные Верховным главнокомандующим, и тактика военных действий предопределили ход войны; в то же время, интервью, которые глава государства дал более 30-ти СМИ, полностью уверили международную общественность в том, что Азербайджан ведет справедливую войну и борется за свои исторические земли. Оратор добавил, что решающую роль в предопределении исхода Отечественной войны сыграла также дипломатическая деятельность Президента Ильхама Алиева как до, так и во время войны, и проводимая им сбалансированная политика по отношению к ведущим государствам мира.
Подробно рассказав о проводимой в республике политике военного строительства, заключении многочисленных международных договоров, способствующих экономическому развитию республики, поддержке, которую оказала и оказывает Азербайджану Турция, заключении 15-го июня 2021 года «Шушинской декларации», которая ознаменовала собой начало нового этапа развития взаимоотношений между двумя государствами, вице-президент НАНА подчеркнул, что во время войны большую поддержку Азербайджану оказал также братский Пакистан, что было высоко оценено со стороны нашего государства и народа.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что историческая победа Азербайджана уничтожила миф о «великой Армении» и нанесла поражение армянской диаспоре и армянскому лобби.
В своем выступлении советник НАНА, академик Ягуб Махмудов подчеркнул, что азербайджанский народ, который в течение последних 200 лет подвергался нападениям и оккупации земель, освободил свои земли и восстановил территориальную целостность под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Сказав, что своей победой в Отечественной войне Азербайджан преподал еще один урок фашизму, академик Ягуб Махмудов напомнил, что еще общенациональный лидер Гейдар Алиев поручал историкам заново написать историю Азербайджана за последние 200 лет, и добавил, что впоследствии по указанию Президента Ильхама Алиева Институтом истории НАНА были изданы многочисленные научные труды по истории, территории, географии, топонимике, культуре Карабаха, Иревана, Нахчывана, карты, атласы, также они были переведены на многие языки мира, прошли их презентации.  Академик подчеркнул, что в этих изданиях на основе исторических источников было доказано, что армяне не являются автохтонным народом Южного Кавказа и были переселены на эти территории Царской Россией.
Далее выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, которая отметила, что 27 Сентября – День памяти является одним из священных дней для нашего народа, мы всегда будем благодарны Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву, нашей армии, нашим шехидам и гази за одержанную победу. Академик Ирада Гусейнова сообщила, что с освобождением наших земель от оккупации после 30-летнего перерыва началось Великое возвращение азербайджанской науки в Карабах.
В своем выступлении член Президиума НАНА, академик Адиль Гарибов подчеркнул, что Президент Ильхам Алиев является великим полководцем и гениальным политиком, претворяемая им в жизнь политика военного строительства и дипломатический талант Верховного главнокомандующего сыграли решающую роль в победе Азербайджана в Отечественной войне. Академик отметил, что освобождение наших земель от оккупации и вызовы современности ставят перед отечественной наукой, особенно перед техническими науками новые задачи, для решения которых ученые должны мобилизовать все свои силы.
Затем выступил председатель Союза свободных профсоюзов НАНА, профессор Габиль Гурбанов, который рассказал о работах по восстановлению, которые проводятся после войны в Карабахе, реализуемых крупных проектах, а также поделился своими впечатлениями от посещения освобожденных от оккупации территорий.
В заключение был продемонстрирован посвященный Отечественной войне видеоролик, подготовленный сотрудниками Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.