Cəfər Cabbarlı Komissiyası yaradılıb
AYB-nin sədri, Xalq yazıçısı Anarın iştirakıyla keçirilən toplantıda Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin tərkibində Cəfər Cabbarlı Komisiyasının yaradılması ilə bağlı müzakirələr aparılıb. AYB-nin sədri tərəfindən bu qərarla bağlı əmr imzalanıb.
Əmrdə deyilir: Azərbaycan ədəbiyyatının, mədəniyyətinin inkişafında, mənəvi dəyərlərimizin zənginləşməsində, milli şüurun oyanışında, vətənpərvərlik duyğularının təbliğində, dilimizin saflığında misilsiz xidmətlər göstərmiş milli sənətkar, böyük dramaturq Cəfər Cabbarlıının ədəbi-bədii irsinin tədqiqi və təbliği sahəsində sistemli fəaliyyət göstərmək, elmi konfranslar, sessiyalar, müsabiqələr, disputlar keçirmək, kitablar, bukletlər hazırlamaq, təqdimat mərasimləri, qiraət yarışları təşkil etmək, qalibləri mükafatlandırmaq və s. məqsədilə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin tərkibində Cəfər Cabbarlı Komissiyası yaradılsın.
Komissiyanın tərkibi aşağıdakı heyətdə təsdiq edilsin:
Asif Rüstəmli – Sədr, AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AYB-nin üzvü
Qəmər Seyfəddinqızı – Cəfər Cabbarlı ev muzeyinin direktoru
Gülşən Əliyeva–Kəngərli – ADMİU-nun prorektoru, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AYB-nin üzvü
Tahirə Məmməd – AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AYB-nin üzvü
Süleyman Kaan Yalşın – Türkiyə, Elazığ şəhəri, Fırat Universiteti, dosent, doktor
Elnarə Akimova – AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, AYB-nin üzvü

18 июня состоялось собрание Союза писателей Азербайджана (СПА).
В рамках собрания, прошедшего при участии председателя СПА, Народного писателя Анара, состоялись обсуждения касательно создания при Союзе писателей Азербайджана Комиссии «Джафар Джаббарлы». По этому случаю председателем СПА был подписан приказ.
Данный приказ гласит, что в целях систематической организации деятельности в области исследования и пропаганды литературно-художественного наследия видного драматурга Джафара Джаббарлы, который сыграл исключительные заслуги в развитии азербайджанской литературы и культуры, обогащении духовных ценностей, возрождении национального мышления, пропаганде чувств патриотизма, в сохранении чистоты нашего языка, а также проведения научных конференций, сессий, конкурсов, диспутов в этом направлении, подготовки книг и буклетов, организации церемоний презентаций, соревнований по чтению, награждения победителей и т.д. при Союзе писателей Азербайджана создать Комиссию «Джафар Джаббарлы».
Утвердить состав Комиссии, куда входят:
Асиф Рустамли - председатель, зав.отделом Института литературы имени Низами НАНА, доктор филологических наук, профессор, член СПА
Гамар Сейфеддингызы – директор Дома-музея Джафара Джаббарлы
Гульшан Алиева-Кенгерли - проректор АГУАИ, доктор филологических наук, профессор, член СПА
Тахира Мамед – зав.отделом Института литературы имени Низами НАНА, доктор филологических наук, профессор, член СПА
Сулейман Каан Ялшын - город Элазыг, Турция, Университет Фират, доцент, доктор
Эльнара Акимова - ведущий научный сотрудник Института литературы имени Низами НАНА, доктор философии по филологии, член СПА