Cəfər Cabbarlı Komissiyası yaradılıb
AYB-nin sədri, Xalq yazıçısı Anarın iştirakıyla keçirilən toplantıda Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin tərkibində Cəfər Cabbarlı Komisiyasının yaradılması ilə bağlı müzakirələr aparılıb. AYB-nin sədri tərəfindən bu qərarla bağlı əmr imzalanıb.
Əmrdə deyilir: Azərbaycan ədəbiyyatının, mədəniyyətinin inkişafında, mənəvi dəyərlərimizin zənginləşməsində, milli şüurun oyanışında, vətənpərvərlik duyğularının təbliğində, dilimizin saflığında misilsiz xidmətlər göstərmiş milli sənətkar, böyük dramaturq Cəfər Cabbarlıının ədəbi-bədii irsinin tədqiqi və təbliği sahəsində sistemli fəaliyyət göstərmək, elmi konfranslar, sessiyalar, müsabiqələr, disputlar keçirmək, kitablar, bukletlər hazırlamaq, təqdimat mərasimləri, qiraət yarışları təşkil etmək, qalibləri mükafatlandırmaq və s. məqsədilə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin tərkibində Cəfər Cabbarlı Komissiyası yaradılsın.
Komissiyanın tərkibi aşağıdakı heyətdə təsdiq edilsin:
Asif Rüstəmli – Sədr, AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AYB-nin üzvü
Qəmər Seyfəddinqızı – Cəfər Cabbarlı ev muzeyinin direktoru
Gülşən Əliyeva–Kəngərli – ADMİU-nun prorektoru, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AYB-nin üzvü
Tahirə Məmməd – AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AYB-nin üzvü
Süleyman Kaan Yalşın – Türkiyə, Elazığ şəhəri, Fırat Universiteti, dosent, doktor
Elnarə Akimova – AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, AYB-nin üzvü

Created the Commission of Jafar Jabbarli
Assembly chaired by chairman of AWU, People writer Anar, has discussed the creation of Commission of Jafar Jabbarli attached to Azerbaijan Writers’ Union. AWU signed the Order connected with this decision.
Order conducts: with the goal to operate systematically in the field of research and promotion of literary heritage of great playwright Jafar Jabbarli who contributed for enriching development of Azerbaijan literature and culture, awakening of national consciousness, promoting patriotic feelings, purifying native language, including to organize scientific conferences, sessions, contests, debates, prepare books, booklets, presentations, reading competitions, award the winners etc, to create Commission of Jafar Jabbarli.
To approve the staff of the Commission as follows:
Asif Rustamli - Chairman, chief department of the Institute of Literature named after Nizami Dr. Philology Professor member of the AWU
Gamar Seyfaddingizi - director of the museum on behalf of Jafar Jabbarli
Gulshan Aliyeva - Kengerli – Vice Chancellor of ASUCA Dr. Philology Professor member of the AWU
Tahira Mammad – chief department of the Institute of Literature named after Nizami, Dr. Philology Professor member of the AWU
Suleiman Kaan Yalshın - Turkey, Elazig city, Firat University, senior lecturer Dr.
Elnara Akimova - leading researcher of the Institute of Literature named after Nizami PhD in philology member of the AWU.