Bu gün Naxçıvan şəhər İcra Hakimiyyətinin binasında AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirildi. Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri cənab Vasif Talıbov, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, Naxçıvan Bölməsinin alim və mütəxəssisləri, rəsmi şəxslər, o cümlədən KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbir iştirakçıları öncə Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət etdilər.
Sonra qonaqlar AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində, qurumun Bioresurslar və Təbii Ehtiyatlar institutlarında oldular. Onlara bölmənin əsas fəaliyyət istiqamətləri, burada elmin prioritet istiqamətlərində aparılan araşdırmalar, həyata keçirilən innovativ layihələr və bölmənin maddi-texniki bazası haqqında ətraflı məlumat verildi.
Daha sonra AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Distant Tədris Mərkəzinin açılışı oldu. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alim və mütəxəssisləri ilə canlı bağlantı yaradıldı. Qonaqlara mərkəzin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verildi. Bildirildi ki, bu mərkəz Bakı ilə Naxçıvan arasında elm və təhsil körpüsü olacaq, doktorant və dissertantların məsafədən təhsil alması, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması üçün geniş imkanlar yaradacaq.
AMEA Rəyasət Heyətinin səyyar iclası öz işinə başladı. İclası giriş sözü ilə açan Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbov bugünkü iclasın çox mühüm elmi və tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı. Son illərdə AMEA-da akademik A.Əlizadənin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən kompleks tədbirlər nəticəsində Azərbaycan elmində əldə olunan nailiyyətləri yüksək qiymətləndirdi.
Daha sonra AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək nümayəndə heyəti adından yüksək qonaqpərvərliyə görə Vasif Talıbova minnətdarlığını bildirdi. İclasın Naxçıvanda keçirilməsini olduqca əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirərək Naxçıvan Bölməsinin fəaliyyətinə, burada aparılan bir sıra prioritet elmi istiqamətlərə həsr olunmuş iclasın olduqca səmərəli keçəcəyinə ümidvar olduğunu dedi.
“Akademiya üç ildir ki, islahatlarla xarakterizə olunan yeni tarixi mərhələsini yaşayır”, deyə bildirən AMEA prezidenti həyata keçirilən genişmiqyaslı işlər, struktur dəyişiklikləri, kadr potensialı sahəsindəki yeniliklərdən söz açdı. Ötən il AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə seçkilər zamanı Naxçıvan Bölməsi üzrə xeyli sayda yeni üzvlərin seçildiyini qeyd edərək bu faktın Naxçıvanda intellektual potensialın avanqardı olan elmi elitanın daha da güclənməsinə, onun Muxtar Respublikanın maraqlarının təmin olunmasında yaxından iştirakına öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Tədbirdə çıxış edən Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev “AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin elmi prioritetləri və vəzifələri” mövzusunda elmi məruzəsini təqdim etdi. O, məruzədə bölmənin 2002-2014-cü illər ərzindəki elmi fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələrin öz əksini tapdığını dedi.
Məruzəçi son illər AMEA Naxçıvan Bölməsinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirildiyini, elmi işçilərin fəaliyyətləri üçün lazımi şəraitin yaradıldığını vurğulayaraq bölmənin prioritet elmi istiqamətləri və mövzuların müəyyən edilməsi, kadr potensialının artırılması, doktorantura şöbəsinin fəaliyyətinin canlandırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verdi.
Onun sözlərinə görə, 2003-2014-cü illər ərzində Naxçıvan Bölməsi əməkdaşlarının 5600-ə yaxın elmi əsərləri nəşr olunmuşdur ki, bunun da 100-ü monoqrafiya, 133-ü kitab, 4073-ü elmi məqalə, qalanları isə tezis və digər çap məhsullarıdır. Qeyd etdi ki, bölmənin 14 nəfər əməkdaşı 21 patent almış, 12 layihə üzrə 31 nəfər beynəlxalq və respublika səviyyəli qrant layihəsində qalib gəlmişlər.
AMEA Naxçıvan Bölməsi Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının dərman bitkiləri” mövzusunda çıxış etdi. O, apardığı tədqiqatlar nəticəsində Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikasında aparılmış son floristik tədqiqatların sistemli şəkildə tədqiq edilərək müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırdı. Alimin araşdırmaları nəticəsində məlum olmuşdur ki, muxtar respublikada flora biomüxtəlifliyinə daxil olan 1200-dən çox faydalı bitki, o cümlədən 750-800 növə yaxın dərman bitkisi vardır ki, onlardan da 48 fəsilə və 105 cinsə mənsub olan 132 növü yüzillərdirki, müasir tibb aləmində istifadə edilən rəsmi dərman bitkisidir.
T.Talıbov qeyd etdi ki, yabanı rəsmi dərman bitkilərinin 11 növü nadir bitki kimi Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qırmızı Kitabına daxil edilmişdir. Region florasında olan ali bitki növləri 27 faydalı bitki qrupları əmələ gətirmişdir ki, burada efir yağlı, dərman, flavonoidli, aşımaddəli, boyaq əhəmiyyətli, lifli, kitrəli, qlükozidli, bəzək-bağçılıq və digər faydalı xüsusiyyətli qruplar daxildir.
Məruzəçi yabanı dərman bitkilərinin elmi surətdə toplanılmasının təşkili və eyni zamanda mühafizəsi üçün aparılan mübarizə tədbirlərinin daha da gücləndirilməsinin zəruriliyini də vurğuladı. Həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının dərman bitkilərinin “Elektron Məlumat Bazası”nın yaradılması və AMEA-nın rəsmi veb-portalında yerləşdirilməsinin vacibliyini önə çəkdi.
“Naxçıvan arxeoloji abidələrinin öyrənilməsi” mövzusunda məruzə ilə Naxçıvan Bölməsi Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, tarix üzrə elmlər doktoru, dosent Vəli Baxşəliyev çıxış etdi. Bildirdi ki, məruzədə Naxçıvanda aparılmış son arxeoloji tədqiqatlar sistemli şəkildə təqdim edilmişdir. Bölgədə müxtəlif illərdə fəaliyyət göstərmiş Gəmiqaya, Oğlanqala, Ovçular təpəsi və digər arxeoloji ekspedisiyalarının apardığı tədqiqatlar sayəsində Naxçıvan tarixinin müxtəlif dövrlərinə aid onlarla arxeoloji abidələr öyrənilmiş və nəticədə əldə edilmiş çoxqiymətli məlumatlar nəinki bölgənin, ümumilikdə Azərbaycanın qədim tarixinin tədqiqində mühüm mənbə rolunu oynamışdır.
AMEA Naxçıvan Bölməsi əməkdaşlarının Naxçıvan Dövlət Universiteti əməkdaşları ilə birlikdə apardığı məqsədyönlü tədqiqatlar nəticəsində muxtar respublika ərazisində 1200-dən artıq tarix və mədəniyyət abidəsi qeydə alınmışdır ki, onların da əksəriyyəti arxeoloji abidələrdir.
V.Baxşəliyevin araşdırmaları nəticəsində məlum olmuşdur ki, Naxçıvanın qədim tarixi coğrafiyası Göyçə hövzəsi daxil olmaqla Qərbi Azərbaycanın böyük bir qismini və Arazdan cənubdakı əraziləri əhatə etmişdir.
Sonda AMEA Rəyasət Heyəti dinlənilən elmi məruzələrlə bağlı fikir və tövsiyələrini səsləndirdilər, müvafiq qərarlar qəbul etdilər.

Today, next assembly of ANAS Presidium took place at the building of Nakhchivan city Executive Power. Assembly was attended by Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic Mr. Vasif Talibov, delegation led by President of ANAS, Academician Akif Alizadeh, scientists and specialists, officials, including members of the mass media.
First, participants pilgrimaged the monument to national leader of Heydar Aliyev.
Then the guests visited the Nakhchivan Department of ANAS Institute of Bioresources and Natural Resources. They were given detailed information about the main activities of the Department, research carried out in the priority research areas, ongoing innovative projects and material-technical base of department.
Further, opening of the Centre for Distance Education of ANAS Nakhchivan Department took place. There was a direct video link with the scientists and specialists of the Institute of Information Technologies of ANAS. The guests were informed about the activities of the center. It was noted that this center will become a bridge of science and education between Baku and Nakhchivan, as well as create opportunities for online seminars and conferences and the establishment of cooperation, both domestically and internationally.
Next began its work mobile session of the Presidium of ANAS. Opening session Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov emphasized the importance of scientific and historical significance of today's meeting. He praised the achievements of Azerbaijan science, the resulting complex activities carried out in recent years under the leadership of Akif Alizadeh.
The next speaker was the president of ANAS, academician Akif Alizadeh, who on behalf of his delegation expressed gratitude to Vasif Talibov for the cordial welcome. Assessing the holding of a meeting in Nakhchivan Department as a very significant event, the head of ANAS expressed confidence in the effective conduct of the session on the activities of Nakhchivan Department, as well as a number of research conducted here.
Stating that the Academy for three years entered a new historical stage characterized by reforms, the president spoke about the ongoing large-scale works, structural changes and innovations in the field of human resources. It was noted that last year there was a significant event not only in the life of the Academy, but also in the scientific and public life of the country as a whole: the elections were successfully conducted over corresponding and active members of ANAS. Very pleased that, new members from Nakhchivan Department were elected as well. It will contribute to further strengthening Nakhchivan scientific capacity, which is the intellectual avant-garde of scientific elite, and in its direct ensuring interests of the autonomous republic.
Ismayil Hajiyev added that one of the main priority areas of Nakhchivan branch was to identify research areas and themes. In this area were carried out some work, the main priorities have been recognized by the study of archeology, ethnography, socio-political, socio-economic and cultural history of Nakhchivan, natural resources, biodiversity, material and spiritual heritage of the region, as well as the collection, cataloging and study of ancient books manuscripts.
Speaking about the attention that is increasing staff potential separation, the academician said that in 2006 in the Nakhchivan branch was created Defense Council on 3 specialties, including increase of working number of scientific personnel to get a degree. As a result, were trained more than 15 Doctors of Sciences, more than 50 PhDs, Associate Professors and Professors. Also in 2003, 2007 and 2014 in elections to ANAS by Nakhchivan Branch was elected 3 academicians and 12 corresponding members.
It was announced statistical data related to the scientific publications of department for 12 years (2003-2014). About 5600 scientific papers, including 100 monograph, 133 books, 4073 scientific articles, theses and other publications were published.
In 2013-2014, 14 employees of Nakhchivan department obtained 21 patents, 31 employees won 12 projects in the grants of international and republican level.
Over the past period, Nakhchivan department expanded international relations established cooperation with scientific institutions in the United States, Britain, France, Russia, Turkey, Italy, Hungary, New Zeland, Poland, etc.
The report was approved. ANAS Presidium also passed a resolution on the implementation of appropriate measures in order to strengthen the material-technical base of the Nakhchivan department, equipping laboratories with modern instruments and equipment, expansion of relations of science and industry, as well as strengthening international scientific relations of the department, joint preparation and publication of the "Geography of Nakhchivan" (in two volumes) with the Institute of Geography of ANAS.
Further, director of the Institute of Bioresources of ANAS Nakhchivan Department, Academician Tariel Talibov delivered a report on "Herbs of Nakhchivan". He noted that, biodiversity of Nakhchivan Autonomous Republic includes more than 1,200 useful plants, including about 750-800 species of herbs, of which 132 species belonging to 48 families and 105 genera, are officially recognized herbs which are used in medicine for centuries.
Academician Tariel Talibov said that, Nakhchivan has a large number of natural reserves of 30 of the 88 species of wild herbs. Studied and marked the maps of the zone of these 30 species, their natural resources and the possibility of exploitation. 11 species of plants are listed in the Red Book of the Nakhchivan Autonomous Republic as rare plants. There are also 27 useful plant groups. These include the essential oil, medicines, flavonoid, tanning, ornamental and other groups. Among them there are many endemic and relict plants.
The report was approved by the Presidium.
Then was heard a report by the head of department of the Institute of History, Archeology and Ethnography of Nakhchivan Department, corresponding member of ANAS Vali Bakhshaliyev on "Study of archaeological monuments of Nakhchivan". The report noted that recent archaeological studies in the territory of Nakhchivan presented in the systematic form. Thanks to years of research in various archaeological expeditions in Gamigaya, Oghlangala, Ovchular Tepesi, Kharaba-Gilan, Kultepe I, Kultepe II, Meydantepe, etc., have been studied dozens of archaeological sites belonging to different periods, with the result that obtained valuable information played an important role in the study of ancient history, not only the region but also Azerbaijan as a whole.
As a result of V.Bakhshaliyev’s researches was revealed that the ancient geography of Nakhchivan covered a large portion of western Azerbaijan, including Goyche basin and areas from the south of Araz.
In closing, Presidium of ANAS sounded their recommendations and suggestions on the reports, made appropriate decisions.