Azərbaycanın bitki aləminə maraq atır
Ölkəmizə və onun gözəl təbiətinə maraq artdıqca AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağı paytaxt sakinlərinin və qonaqların diqqətini daha çox cəlb edir. Şəhərin mərkəzi dağüstü hissəsində yerləşən bağ, nadir landşaftları əmələ gətirən gözəl bəzək otlarının zəngin növ müxtəlifliyi, nadir ağac və kol növləri və xiyabanların təmiz havası ilə məşhurdur.
Kolumbiyanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Assad Penya və mədəniyyət və təhsil üzrə rəsmi nümayəndəsi Eliana Murillo AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat BağıBotanika İnstitutunun qonağı olublar.
Görüşdə Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə bitki aləmindən-floradan söhbət açaraq təşkilatın fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri və əməkdaşlıq istiqamətləri haqqında məlumat verib. Beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən danışan V.Əlizadə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi məqsədilə konkret addımların atılmasının mümkünlüyünü vurğulayıb.
Mərkəzi Nəbatat Bağının elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vahid Fərzəliyev bağın inkişaf perspektivləri və canlı kolleksiyalarının zənginləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Assad Penya ölkəsi haqqında danışaraq bildirib ki, Kolumbiya biomüxtəlifliyinə görə dünyada ən zəngin ölkələrdən biridir. Burada 45 min flora növünə və endemik tiplərə rast gəlmək olar. Çiçəkli bitkilər, xüsusən də qızılgül istehsalına görə dünyada ikinci yerdədir. Azərbaycanın florasının zənginliyini xüsusi qeyd edən səfir hər iki ölkənin elmi təşkilatları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb, birgə layihələrin həyata keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb.
Sonda qonaqlar institutun Herbari Fondu, Botanika Muzeyi, zəngin kitabxanası və laboratoriyaları, Mərkəzi Nəbatat Bağının canlı kolleksiyası ilə tanış olublar.

Azerbaijan’s plant world arise interest
With the growing interest in our country and its beautiful nature Central Botanical Garden is increasingly attracting the attention of residents and guests. Located in the central part of the garden is famous for the rich diversity of species of beautiful ornamental grasses, rare species of trees and shrubs.
Charge d'Affaires of Colombia in Azerbaijan, Assad Pena and spokesman of culture and education Eliana Murillo visited the Central Botanical Garden and Institute of Botany of ANAS.
During the meeting, Director of the Institute of Botany, corresponding member of ANAS Valida Alizadeh informed about international relations and areas of cooperation of the Institute. Talking about the work done in the direction of expansion of international relations, V.Alizadeh stressed the importance of mutual exchange of experience.
Deputy Director for scientific affairs of the Central Botanical Garden, PhD in Biology, Associate Professor Vahid Farzaliyev spoke about the outlooks of development, stressed the importance of enriching the living collections of the garden.
Making speechabout his country, Assad Pena said that Colombia is one of the richest countries in the world in biodiversity of flora. This country is the second largest producer in the world of flowering plants and roses. Highlighting the richness of the flora of Azerbaijan, the Ambassador stressed the importance of expanding cooperation between scientific institutions of the two countries and put forward an initiative for the implementation of joint projects.
In closing, the guests got acquainted with the Herbarium, Botanical Museum, a rich library and laboratories of the Institute, as well as a lively collection of the Central Botanical Garden.