Azərbaycanın bitki aləminə maraq atır
Ölkəmizə və onun gözəl təbiətinə maraq artdıqca AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağı paytaxt sakinlərinin və qonaqların diqqətini daha çox cəlb edir. Şəhərin mərkəzi dağüstü hissəsində yerləşən bağ, nadir landşaftları əmələ gətirən gözəl bəzək otlarının zəngin növ müxtəlifliyi, nadir ağac və kol növləri və xiyabanların təmiz havası ilə məşhurdur.
Kolumbiyanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Assad Penya və mədəniyyət və təhsil üzrə rəsmi nümayəndəsi Eliana Murillo AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat BağıBotanika İnstitutunun qonağı olublar.
Görüşdə Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə bitki aləmindən-floradan söhbət açaraq təşkilatın fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri və əməkdaşlıq istiqamətləri haqqında məlumat verib. Beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən danışan V.Əlizadə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi məqsədilə konkret addımların atılmasının mümkünlüyünü vurğulayıb.
Mərkəzi Nəbatat Bağının elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vahid Fərzəliyev bağın inkişaf perspektivləri və canlı kolleksiyalarının zənginləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Assad Penya ölkəsi haqqında danışaraq bildirib ki, Kolumbiya biomüxtəlifliyinə görə dünyada ən zəngin ölkələrdən biridir. Burada 45 min flora növünə və endemik tiplərə rast gəlmək olar. Çiçəkli bitkilər, xüsusən də qızılgül istehsalına görə dünyada ikinci yerdədir. Azərbaycanın florasının zənginliyini xüsusi qeyd edən səfir hər iki ölkənin elmi təşkilatları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb, birgə layihələrin həyata keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb.
Sonda qonaqlar institutun Herbari Fondu, Botanika Muzeyi, zəngin kitabxanası və laboratoriyaları, Mərkəzi Nəbatat Bağının canlı kolleksiyası ilə tanış olublar.

В Азербайджане растет интерес к растительному миру
С ростом интереса к нашей стране и ее прекрасной природе Центральный ботанический сад все больше привлекает внимание жителей и гостей столицы. Расположенный в центральной части города сад знаменит богатым видовым разнообразием красивых декоративных трав, редкими видами деревьев и кустарников.
Временный Поверенный в делах Колумбии в Азербайджане Асад Пенья и официальный представитель культуры и образования Элиана Мурильо посетили Центральный ботанический сад и Институт ботаники НАНА.
В ходе встречи директор Института ботаники, член-корреспондент НАНА Валида Ализада проинформировала о международных отношениях и направлениях сотрудничества института. Говоря о работе, проводимой в направлении расширения международных отношений, В.Ализаде подчеркнула важность осуществления взаимного обмена опытом.
Заместитель директора по научной работе Центрального ботанического сада, доктор философии по биологии, доцент Вахид Фарзалиев, говоря о перспективах развития, подчеркнул важность обогащения живой коллекции сада.
Рассказывая о своей стране, Асад Пенья сообщил, что Колумбия является одним из самых богатых стран в мире по биоразнообразию растительного мира. Эта страна занимает второе место в мире по производству цветковых растений и роз. Особо подчеркнув богатство флоры Азербайджана, посол отметил важность расширения сотрудничества между научными организациями двух стран и выдвинул инициативу по осуществлению совместных проектов.
В заключение гости ознакомились с Гербарным фондом, Ботаническим музеем, богатой библиотекой и лабораториями института, а также с живой коллекцией Центрального ботанического сада.