AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin iştirakı ilə Abbasqulu ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun xüsusi iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli AMEA Rəyasət Heyətində struktur islahatlarının əsasən başa çatdığını, həmin islahatların Akademiyanın elmi-tədqiqat müəssisələrini də əhatə etdiyini bildirib.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu yaxınlarda Qərbi Azərbaycanla bağlı səsləndirdiyi çağırışları diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri tarixçi alimlərin bu istiqamətdə həlli zəruri olan bir sıra vacib məsələlərin müəyyən olunduğunu vurğulayıb. Qərbi Azərbaycanın tarixi coğrafiyasının yazılması, atlasının hazırlanması, bu regionda həyata keçirilən deportasiyaların və erməni təcavüzünün mahiyyəti və sair kimi məsələlərin tədqiqi diqqət mərkəzinə çatdırılıb. İclasda, eyni zamanda Azərbaycan tarixinin qədim dövrünün və müstəqillik mərhələsinin araşdırılması ilə əlaqədar aktual məsələlərdən də bəhs olunub.
Azərbaycan tarixinin öyrənilməsinə dair yeni çağırışların həyata keçirilməsi üçün institutda xüsusi islahatlar aparılıb və yeni vəzifələrə təyinatlar olub. Tarix üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Niftəliyev institutun icraçı direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov yeni yaradılan Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsinin müdiri, tarix elmləri doktoru İkram Ağasiyev isə Azərbaycanın Sovet dövrü tarixi şöbəsinin müdiri vəzifələrinə təyin olunublar.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda ölkə başçısının çağırışlarını əsas götürərək Qərbi Azərbaycanla bağlı tədqiqatların genişləndirilməsinin xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb və elmi-tədqiqat müəssisəsində yeni yaradılan Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsinin əməkdaşlarına tövsiyə və tapşırıqlarını verib.
Tarix İnstitutunun baş direktoru, professor Kərim Şükürov elmi-tədqiqiat müəssisəsinə göstərilən diqqət və qayğıya görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirərək qarşıya qoyulan yeni vəzifələrin öhdəsindən bacarıqla gələcəklərini, ölkə başçısının çağırışlarına əməli fəaliyyətləri ilə cavab verəcəklərini bildirib.

В Институте истории проведены структурные реформы
При участии президента НАНА, академика Исы Габиббейли прошло специальное заседание Института истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что структурные реформы в Президиуме НАНА в основном завершены, эти реформы охватывают также и научно-исследовательские учреждения Академии.
Говоря о призывах, озвученных недавно Президентом Ильхамом Алиевым в связи с Западным Азербайджаном, руководитель НАНА подчеркнул, что в этой сфере определены важные задачи, стоящие перед учеными-историками. В центре внимания находятся такие вопросы, как написание исторической географии Западного Азербайджана, подготовка соответствующего атласа, исследование сущности депортаций и насилия, направленного против азербайджанцев, и т.д. На заседании также говорилось об актуальных вопросах, связанных с изучением древнего периода истории Азербайджана и периода независимости.
Для обеспечения решения указанных вопросов и проведения соответствующих исследований, охватывающих актуальные темы по истории Азербайджана, в Институте истории были проведены структурные реформы и сделаны назначения на новые должности. Доктор философии по истории Ильгар Нифталиев был назначен на должность исполнительного директора института, доктор философии по истории Джаби Бахрамов – на должность заведующего Отделом истории Западного Азербайджана, доктор исторических наук Икрам Агасиев – на должность заведующего Отделом истории Азербайджана советского периода.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли, взяв за основу призывы главы государства, подчеркнул особую значимость расширения исследований, связанных с Западном Азербайджаном, и дал свои рекомендации и поручения сотрудникам созданного в научно-исследовательском учреждении нового Отдела истории Западного Азербайджана.
Генеральный директор Института истории, профессор Керим Шукюров выразил свою благодарность руководству НАНА за внимание и заботу, оказанные научно-исследовательскому учреждению, и отметил, что сотрудники института обязательно выполнят поставленные перед ними задачи и ответят на призывы главы государства практическими действиями.