AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin illik elmi hesabatları müzakirə olunub
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Qərbi Azərbaycan İcmasının sədri, millət vəkili Əziz Ələkbərli, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının baş direktorları, aidiyyəti şəxslər, ali təhsil müəssisələrinin və KİV-in nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin alimlərinin 2022-ci ildə əldə etdikləri mühüm nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik-katib, akademik Arif Həşimov bildirib ki, 2022-ci ildə Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələri tərəfindən 8 istiqamətin 39 problemi üzrə 98 mövzu, 504 iş üzərində tədqiqat aparılıb. 98 mövzudan 27-si, 504 işdən 240-ı tamamlanıb. Bölmənin müəssisələrində 12, kənar təşkilatlarda isə 16 mühüm nəticə əldə olunub. Bu mühüm nəticələr içərisində Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Böyük Britaniyada ilk dəfə Azərbaycan dilinin rəsmi olaraq Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin türk dili proqramının tədris yükünə daxil edilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Oksford Universitetində Azərbaycan dilinin tədrisi dilimizin və mədəniyyətimizin təbliğindən başqa, həm də tədqiqatçıların elmi araşdırmalar zamanı Azərbaycan dilində olan materialları oxuya bilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.
Qeyd edilib ki, ölkə başçısının “2022-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında” 5 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamı AMEA alimlərinin qarşısına ciddi öhdəliklər qoyub. Ölkə Prezidentinn etimadını doğrultmaq, eləcə də 2022-ci ilin respublikamızda “Şuşa İli” elan olunmasının ictimai-siyasi, beynəlxalq-ideoloji, elmi-mədəni əhəmiyyətini təbliğ etmək məqsədilə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələri ilə birgə fəaliyyət proqramının hazırlanıb və bir sıra təqdirəlayiq işlər həyata keçirilib. Diqqətə çatdırılıb ki, bu istiqamətdə bölmənin müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin Qarabağnaməsi” adlı tam mətnli elektron məlumat bazası yaradılıb, “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”, “Şuşanamə. Şeirlər toplusu”, “Zəngəzur folkloru: milli-mədəni düşüncə və çağdaş elmi yanaşmalar. Elmi araşdırmalar toplusu”, “Şuşa şəhərinin şəhərsalma problemləri” və s. kitablar çap olunub, yerli və beynəlxalq səviyyəli konfranslar keçirilib.
Həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətində “Şuşa İli”nin yekunlarına dair “Akademiyanın Şuşanaməsi: ədəbi-tarixi ənənə və gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq miqyaslı zirvə konfransı keçirilib. Tədbir çərçivəsində işğaldan azad olunmuş torpaqlarımız, xüsusən də Şuşa şəhəri ilə bağlı AMEA-nın elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətini əks etdirən “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Qarabağnaməsi (2020-2022-ci illər)” (layihənin rəhbəri akademik İsa Həbibbəyli) adlı kitab nəşr olunub, ölkənin aidiyyəti qurumları və konfrans iştirakçılarına təqdim edilib.
Bundan əlavə, Prezident İlham Əliyevin “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”  6 dekabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar bölmənin müəssisələri tərəfindən Şuşa şəhərinin ədəbi-mədəni mühitinə, ədəbiyyatına, mədəniyyətinə, folkloruna dair elmi tədqiqat işlərinin aparılması, kitabların nəşr olunması, genişmiqyaslı tədbirlərin keçirilməsi və s. ilə əlaqədar təkliflər hazırlanaraq müvafiq dövlət orqanlarına təqdim edilib.
Hesabat ilində, həmçinin dövlət başçısının 2022-ci ildə Azərbaycan ədəbiyyatının, ictimai fikir tarixinin formalaşmasında xidmətləri olan görkəmli xadimlərin yubileyləri ilə əlaqədar imzaladığı sərəncamlardan irəli gələrək Əhməd Cavadın 130, Hüseyn Cavidin 140, Ömər Faiq Nemanzadənin 150, Xurşidbanu Natəvanın 190 illik yubileylərinə həsr olunmuş silsilə konfransların keçirildiyi, nəşrlərin ərsəyə gətirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, 2022-ci ildə Humanitar Elmlər Bölməsinin müəssisələrində 122 kitab (6-sı xaricdə), 80 monoqrafiya (10-u xaricdə), 2113 məqalə (279-u xaricdə, 10-u “Web of Science” və “Scopus” bazalarında) və 190 tezis (70-i xaricdə) çap olunub, əməkdaşların əsərlərinə 96 istinadın edildiyi bildirilib. Humanitar Elmlər Bölməsinin üzvlərinin (10-u akademik, 8-i müxbir üzv) isə hesabat ilində 21 kitabı, 250-dən çox məqaləsi çap olunub.
Məruzədə Bölmənin kadr potensialı və elmi kadrların hazırlanması, beynəlxalq müqavilələr, keçirilmiş beynəlxalq, respublika miqyaslı konfrans, sessiya, seminar və yubileylər haqqında məlumat, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin vəziyyəti, təltif və mükafatlar, sosial sferada fəaliyyət barədə də məlumat verib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti  haqqında hesabatını təqdim edib. Qeyd edilib ki, ötən il bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatlar, əsasən “Azərbaycan 2030: sosial iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə, Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına, eləcə də “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında” sərəncamların icrasına istiqamətlənib. Bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrinin əməkdaşları 8 Dövlət Proqramının icrasında iştirak ediblər.
Vurğulanıb ki, hesabat dövründə bölmənin müəssisələrində 36 problem, 94 mövzu, 316 iş, 168 mər­­hələ üzərində elmi tədqiqatlar aparılıb, bunlardan 27 mövzu, 246 iş, 93 mərhələ tamam­lanıb. Həmçinin bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 17, kənar təşkilatlarda isə 25 mühüm nəticə əldə olunub.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva bildirib ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan müəssisə­lərin əməkdaşları tərəfindən araşdırılan 60-dən çox elmi tədqiqat işi Qarabağa, Şuşaya həsr edilib. Vurğulanıb ki, dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli”nin elan edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq, bölmənin müəssisələrində 40-dan çox tədbir həyata keçirilib ki, bunlardan 4-ü beynəlxalq, 9-u respublika  konfransı, 4-ü sərgi və 20-dən çoxu dəyirmi masa, elmi seminar olub. Sərəncam çərçivəsində bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 21 kitab və monoqrafiyanın nəşr edildiyi, “Qarabağ 1822-1846: sənəd və materiallar toplusu”, “Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun Alban abidələri”, “Şuşa Bəyannaməsi və Cənubi Qafqazın yeni geosiyasi reallıqları”, “Azərbaycan mühacirəti tarixində Şuşanın görkəmli şəxsiyyətləri” və s. kitabların bu qəbildən olduğu diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, “Şuşa İli” nin yekunlarına həsr edilmiş “Akademi­yanın Şuşanaməsi: Ədəbi-tarixi ənənə və gələcəyə baxış” mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq elmi konfransda “Şuşa İli” ilə əlaqədar apardıqları elmi tədqiqatlara görə bölmənin 20-dən çox əməkdaşı AMEA-nın, 40-dan çox əməkdaşı isə İctimai Elmlər Bölməsinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunublar.
Bundan əlavə, “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” ölkə başçısının Sərəncamının icrasına uyğun olaraq, bölmənin müəssisələrinin tədbirlər planının hazırlanaraq AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edildiyi bildirilib.
İctimai Elmlər Bölməsinin nəşriyyat fəaliyyətinə toxunan akademik Gövhər Baxşəliyeva hesabat ilində bölmə əməkdaşları tərəfindən 2044 əsərin işıq üzü gördüyünü, bunlardan 64-nün kitab (5-i  xaricdə), 66-nın monoqrafiya (12-si xaricdə), 1456-nin məqalə (385-i xaricdə), 447-nin tezis (172-si xaricdə) 12-nin dərslik, dərs vəsaiti və metodik vəsait, 84-nün məqalə (“Web of Science”, “Scopus” bazalarında) olduğunu diqqətə çatdırıb. Məruzəçi, o cümlədən bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə 1316 istinadın edildiyini deyib. Bildirilib ki, bölmənin 8 akademik və 11 müxbir üzvünün il ərzində 17 kitabı (1-i xaricdə), 30 məqaləsi (25-i xaricdə) çap olunub.
Diqqətə çatdırıb ki, hesabat ilində İctimai Elmlər Bölməsinin müəssisələri tərəfindən 17 beynəlxalq konfrans, 3 beynəlxalq seminar, 1 beynəlxalq forum, 20 respublika konfransı, 44 elmi seminar, 4 elmi sessiya, 19 kitab  təqdimatı, 20-yə yaxın görüş,  47 dəyirmi masa və Elmi şuranın 71 iclası keçirilib.
Hesabat məruzəsində, o cümlədən AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərar və sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar görülmüş işlər, kadr hazırlığı, elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr və qrantlar, müqavilələr, elektron elmin vəziyyəti, təltiflər və mükafatlar, elmin populyarlaşdırılması sahəsindəki fəaliyyət iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Hesabatlar dinlənildikdən sonra məruzələr ətrafında akademik Rasim Əliquliyev, akademik İbrahim Quliyev, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, akademik Muxtar İmanov, müxbir üzv Ərtegin Salamzadə, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov və İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim İmanov çıxış edib, fikir və mülahizələrini bildirərək təkliflərini səsləndiriblər.
Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarları ilə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin 2022-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatlar qənaətbəxş hesab edilib və bir sıra tapşırıqlar verilib.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri üzrə mühüm nəticələrin ötən illə müqayisədə yüksək olduğunu deyib, bölmə əməkdaşlarının ideoloji işlərlə yanaşı, cəmiyyət quruculuğu prosesində də yaxından iştirakının vacibliyini bildirib. Bölmə əməkdaşlarının impakt faktorlu jurnallarda məqalələrinin çapının artırılması işinə diqqətin gücləndirilməsi, respublika səviyyəli elmi-nəzəri seminarların keçirilməsi, həmçinin Akademiyada işıq üzü görən nəşrlərin elektron variantlarının Vikipediyada yerləşdirilməsi istiqamətində tapşırıqlarını verib.

На заседании Президиума НАНА обсуждены годовые отчеты отделений гуманитарных и общественных наук
На заседании приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, председатель Общины Западного Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Азиз Алекперли, председатель Совета прессы Азербайджана, главный редактор «525-й газеты» Рашад Меджид, главный редактор «Эдебийят газети» Азер Туран, генеральные директора научных учреждений и организаций НАНА, представители высших учебных заведений, СМИ и другие соответствующие лица.
До начала мероприятия участники ознакомились с выставкой, на которой демонстрировались важные результаты, полученные учеными отделений гуманитарных и общественных наук НАНА в 2022 году.
Открыв заседание, президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Затем был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных наук НАНА в 2022 году.
Представив отчет, и.о. первого вице-президента НАНА, академик-секретарь, академик Ариф Гашимов сообщил, что в 2022 году в научных учреждениях Отделения гуманитарных наук велись исследования по 8-ми направлениям, охватывающим 39 проблем, 98 тем и 504 работы, были завершены 27 тем и 240 работ. В учреждениях отделения получены 12, в организациях вне отделения – 16 важных результатов. Среди этих результатов особое значение имеет официальное включение азербайджанского языка впервые в Великобритании по инициативе Центра азербайджановедения и кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете в учебную программу по изучению тюркских языков Факультета востоковедения Оксфордского университета. Наряду с пропагандой нашего языка и культуры, преподавание азербайджанского языка в Оксфордском университете имеет большое значение с точки зрения применения исследователями материалов на азербайджанском языке во время научных изысканий.
Докладчик отметил, что Распоряжение главы государства об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом города Шуша» от 5 января 2022 года поставило перед учеными НАНА серьезные задачи, и добавил, что для того, чтобы оправдать доверие Президента страны, а также для пропаганды общественно-политического, международного, идеологического, научного и культурного значения объявления прошлого года в республике «Годом города Шуша» была разработана совместная с научно-исследовательскими учреждениями Отделения гуманитарных наук НАНА программа действий и реализованы важные мероприятия в данном направлении. Академик сообщил, что сотрудниками учреждений отделения была создана полнотекстовая электронная база данных «Карабахнаме азербайджанского литературоведения», изданы «Карабахский и Восточно-Зангезурский диалектологический атлас азербайджанского языка», книги «Шушанаме. Сборник стихов», «Зангезурский фольклор: национально-культурное сознание и современные научные подходы. Сборник научных исследований», «Проблемы градостроительства: город Шуша» и т.д., проведены республиканские и международные конференции.
Также в НАНА состоялась международная конференция на тему «Шушанаме Академии: литературно-историческая традиция и взгляд в будущее», посвященная итогам «Года города Шуша». В рамках мероприятия была издана и представлена в соответствующие структуры страны и участникам конференции книга «Карабахнаме Национальной академии наук Азербайджана (2020-2022)» (руководитель проекта – академик Иса Габиббейли), в которой отражена научная и научно-организационная деятельность НАНА, связанная с освобожденными от оккупации территориями, особенно с городом Шуша.
Помимо этого, для выполнения задач, поставленных в Распоряжении Президента Ильхама Алиева «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год» от 6 декабря 2022 года, учреждениями отделения были подготовлены и представлены в соответствующие государственные органы предложения, связанные с проведением научно-исследовательских работ, посвященных литературной и культурной среде, искусству, фольклору города Шуша, изданием книг, организацией широкомасштабных мероприятий  т.д.
Сообщалось, что для выполнения распоряжений главы государства, связанных с юбилеями выдающихся личностей, имеющих большие заслуги в развитии литературы и общественной мысли Азербайджана, в отчетном году были проведены многочисленные конференции и подготовлены издания, посвященные 130-летнему юбилею Ахмеда Джавада, 140-летнему юбилею Гусейна Джавида, 150-летнему юбилею Омара Фаига Неманзаде и 190-летнему юбилею Хуршидбану Натаван.
Говоря об издательской деятельности отделения, академик отметил, что в 2022 году сотрудниками научных учреждений Отделения гуманитарных наук были изданы 122 книги (6 – за рубежом), 80 монографий (10 – за рубежом), 2113 статей (279 – за рубежом, 10 – в журналах, которые включены в базы  «Web of Science» и «Scopus»), 190 тезисов (70 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 96 раз. Членами Отделения гуманитарных наук (10 академиков и 8 членов-корреспондентов) были изданы 21 книга и опубликованы более 250-ти статей.
В докладе также говорилось о кадровом потенциале отделения и подготовке научных кадров, международных договорах, республиканских и международных конференциях, сессиях, семинарах и юбилеях, интеграции науки и образования, состоянии электронной науки, наградах и премиях, деятельности в социальной сфере.
Далее отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения общественных наук в 2022 году представила и.о. вице-президента НАНА. Академик Говхар Бахшалиева. Академик сообщила, что исследования, которые проводились в учреждениях отделения в прошлом году, были направлены, в основном, на выполнение задач, поставленных в документе «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», I Государственной программе Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики,  а также в Распоряжении главы государства об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом города Шуша». Сотрудники научно-исследовательских учреждений отделения приняли участие в выполнении 8-ми государственных программ.
Академик подчеркнула, что в отчетном году в учреждениях отделения велись исследования, охватывающие 36 проблем, 94 темы, 316 работ и 168 этапов, из них завершены 27 тем, 246 работ и 93 этапа. Также в научно-исследовательских учреждениях отделения были получены 17, а в организациях вне отделения – 25 важных результатов.
Академик Говхар Бахшалиева сообщила, в 2022 году более 60-ти научно-исследовательских работ, выполненных сотрудниками входящих в состав отделения учреждений, были посвящены Карабаху, Шуше. Подчеркивалось, что в соответствии с Распоряжением главы государства об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом города Шуша» в учреждениях отделения были проведены более 40-а мероприятий, в их числе – 4 международные, 9 республиканских конференций, 4 выставки и более 20-ти круглых столов и научных семинаров. Отмечалось, что в рамках указанного распоряжения в научно-исследовательских учреждениях отделения была издана 21 книга и монография, среди них такие труды, как «Карабах. 1822-1846: сборник документов и материалов», «Албанские памятники Карабаха и Восточного Зангезура», «Шушинская декларация и новые геополитические реалии Южного Кавказа», «Выдающиеся личности города Шуша в истории азербайджанской эмиграции» и т.д.
Сообщалось, что в ходе международной научной конференции «Шушанаме Академии: литературно-историческая традиция и взгляд в будущее», посвященной итогам «Года города Шуша», за свою научную деятельность в рамках указанного года более 20-ти сотрудников отделения были награждены Почетной грамотой НАНА, а более 40-а – Почетной грамотой Отделения общественных наук.
Помимо этого, отмечалось, что в соответствии с Распоряжением главы государства об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике «Годом Гейдара Алиева» был разработан и представлен Президиуму НАНА план мероприятий учреждений отделения.
Говоря об издательской деятельности Отделения общественных наук, академик Говхар Бахшалиева сообщила, что сотрудниками отделения были изданы 2044 научных труда, в том числе 64 книги (5 – за рубежом), 66 монографий (12 – за рубежом), 1456 статей (385 – за рубежом, 84 – в журналах, которые входят в базы «Web of Scinece» и «Scopus»), 447 тезисов (172 – за рубежом), 12 учебников, учебных и методических пособий, на труды сотрудников ссылались 1316 раз. Докладчик добавила, что членами отделения (8 академиков и 11 членов-корреспондентов) в отчетном году были изданы 17 книг (1 – за рубежом) и 30 статей (25 – за рубежом).
Отмечалось, что в прошлом году в учреждениях Отделения общественных наук прошли 17 международных конференций, 3 международных семинара, 1 международный форум, 20 республиканских конференций, 44 научных семинара, 4 научные сессии, 19 презентаций книг, около 20-ти встреч, 47 круглых столов и 71 заседание Ученых советов.
В отчетном докладе также говорилось о мероприятиях, связанных с выполнением постановлений и распоряжений Президиума НАНА, подготовкой кадров, интеграцией науки и образования, а также о международных связях и грантах, договорах, состоянии электронной науки, наградах и премиях, работе по популяризации науки и т.д.
После прослушивания отчетов выступили академик Расим Алигулиев, академик Ибрагим Гулиев, председатель Совета прессы Азербайджана, главный редактор «525-й газеты» Рашад Меджид, академик Мухтар Иманов, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, главный редактор «Эдебийят газети» Азер Туран, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов и доктор экономических наук, профессор Назим Иманов, которые поделились своими мыслями и озвучили предложения.
Соответствующими постановлениями Президиума отчеты о деятельности отделений гуманитарных и общественных наук НАНА в 2022 году были признаны удовлетворительными. Также был дан ряд поручений.
В заключение выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который сообщил, что важные результаты, полученные в отделениях гуманитарных и общественных наук, превышают прошлогодние показатели, и отметил, что, наряду с идеологической   работой, сотрудники отделений должны принимать активное участие в процессе общественного строительства. Руководитель НАНА дал поручения, связанные с ростом числа статей сотрудников отделений в журналах с импакт-фактором, проведением научно-теоретических семинаров республиканского уровня, а также размещением электронных версий изданий Академии в Википедии.