Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın I kurs magistrantlarının imtahan prosesi ilə tanış olub
AMEA prezidentinin 21 dekabr 2022-ci il tarixli sərəncamına uyğun olaraq, 2022/2023-cü tədris ili üzrə 5 yanvar - 2 fevral tarixlərində magistrantların qış imtahan sessiyası keçirilir.
Sessiya çərçivəsində müəyyən olunmuş qrafikə əsasən, yanvarın 17-də AMEA-nın  Mərkəzi Elmi Kitabxanasında magistrantların xarici dil fənni üzrə imtahanı baş tutub. İmtahanda 2 növbə olmaqla, 153 magistrant iştirak edib.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli imtahan prosesi ilə tanış olub.
Gənclər qarşısında çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu gün müasir dünyada gedən proseslər və ölkəmizin genişlənən əlaqələri fonunda xarici dilləri mükəmməl bilmək və informasiya texnologiyalarını dərindən mənimsəmək xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və bu faktorlar peşəkar mütəxəssis kimi yetişməkdə mühüm rol oynayır.
Gənc kadrların ölkəmizin dövlətçilik və milli maraqları fonunda, Azərbaycançılıq ideaları işığında yetişməsinin əhəmiyyətini vurğulayan AMEA rəhbəri dünyanın hansı bölgəsində yaşamağımızdan asılı olmayaraq ölkəmizin Prezidentini, bayrağını, himnini, gerbini daim uca tutmağın hamımızın vətəndaşlıq borcumuz olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, milli-mənəvi dəyərlər, adət-ənənələr şəxsiyyətin formalaşmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və ingilis dilini də bu meyarlar çərçivəsində mənimsəmək lazımdır.
“Azərbaycan xoşbəxt ölkədir ki, onun lider baxımından bəxti gətirib. Ulu Öndər Heydər Əliyev ölkəmizin çətin vaxtlarında Azərbaycan dövlətini məhv olmaq təhlükəsindən xilas edib, işıqlı gələcəyə aparıb. Prezident İlham Əliyev isə Azərbaycanı indiki inkişaf səviyyəsinə çatdırıb. Bu gün Azərbaycanın dünyada böyük nüfuzu var. Prezident İlham Əliyev 50 milyonluq dünya azərbaycanlılarının lideridir. Ölkəmizin başçısı az qala BMT səviyyəsində üzvü olan Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edir. Bu günlərdə isə BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasında Fransanın ölkəmiz əleyhinə məkrli planlarının uğursuzluğa düçar olması Azərbaycan dövlətinin nüfuzunu, Prezident İlham Əliyevin dünya liderlərindən biri olduğunu qəti şəkildə isbat edir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Akademiyanın magistrantlarının AMEA-nın potensial əməkdaşları olduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Akademiyanın ən böyük problemlərindən birinin qocalma prosesi olduğunu, yeni nəslin elmə az gəldiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, Akademiyada magistratura pilləsi yaradıldıqdan sonra bu tendensiya dəyişməyə doğru gedir və 2015-2022-ci illər ərzində AMEA-nın magistraturasını bitirmiş 380-dən çox magistrdən 179-u bu gün Akademiyada fəaliyyətini davam etdirir.
Tədris prosesini həyata keçirən müəllimlərə də öz tövsiyələrini verən AMEA rəhbəri çıxışının sonunda müstəqil və güclü Azərbaycan dövlətinin işıqlı gələcəyi olan gənclərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
İmtahan prosesini AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının  Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, dosent Hüseyn Hüseynov, İctimaiyyətlə əlaqələr və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və Mərkəzi Elmi Kitabxananın baş direktoru, professor Məmməd Əliyev də izləyiblər.

В соответствии с распоряжением президента НАНА от 21 декабря 2022 года, с 5 января по 2 февраля проходит зимняя экзаменационная сессия 2022/2023 учебного года.
Согласно графику, 17-го января в Центральной научной библиотеке НАНА состоялся экзамен магистрантов по иностранному языку. На экзамене, который проходил в две смены, приняли участие 153 человека.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомился с экзаменационным процессом.
В своем выступлении перед молодежью президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодня на фоне происходящих в современном мире процессов и расширяющихся связей нашей страны владение иностранными языками в совершенстве и глубокое освоение информационных технологий приобретает большое значение, и эти факторы играют важную роль в профессиональной подготовке специалистов.
Подчеркнув, что подготовка молодых кадров должна проводиться с учетом государственных и национальных интересов, в свете идеалов азербайджанства, руководитель НАНА отметил, что независимо от того, в какой стране мира мы проживаем, нельзя забывать о своем долге гражданина, необходимо высоко чтить Родину, Президента страны, наши государственные символы – флаг, гимн, герб. Национально-духовные ценности, обычаи и традиции, продолжил академик, занимают особое место в формировании личности, и знание иностранных языков открывает широкие возможности для пропаганды интересов, ценностей и культуры нашей страны:
«Азербайджан – счастливая страна, ему очень повезло с лидером. В сложные периоды страны общенациональный лидер Гейдар Алиев спас Азербайджанское государство от угрозы исчезновения, вывел его в светлое будущее. А Президент Ильхам Алиев довел Азербайджан до нынешнего уровня развития. Сегодня Азербайджан обладает большим авторитетом в мире. Президент Ильхам Алиев – лидер 50-ти миллионов азербайджанцев мира. Глава нашего государства является председателем Движения неприсоединения, численность членов которого чуть ли не доходит до численности стран-членов ООН. А на днях на заседании Совета безопасности ООН потерпели фиаско коварные планы Франции против нашей страны, что еще раз продемонстрировало авторитет Азербайджанского государства и то, что Президент Ильхам Алиев является одним из ведущих лидеров мира».
Сказав, что магистранты Академии являются потенциальными сотрудниками НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что одной из больших проблем НАНА в последние годы является процесс старения ввиду того, что новое поколение не очень стремилось в науку. Руководитель Академии подчеркнул, что после создания в НАНА ступени магистратуры эта тенденция изменилась, и сегодня 179 из более чем 380-ти окончивших магистратуру Академии в 2015-2022 гг. магистров продолжают свою деятельность в НАНА.
В заключение своего выступления руководитель НАНА дал свои рекомендации осуществляющим образовательный процесс педагогам и пожелал магистрантам, которые являются неотъемлемой частью светлого будущего независимого и сильного Азербайджанского государства, успехов в их дальнейшей деятельности.
С экзаменационным процессом также ознакомились заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА, доцент Гусейн Гусейнов, заведующий Отделом по связям с общественностью и информации, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров и генеральный директор Центральной научной библиотеки, профессор Мамед Алиев.