26 iyul - 2 avqust tarixlərində Qazaxıstanın Almatı şəhərində şagirdlər arasında XXVII Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası (BİO) keçirilib. Olimpiadanın təşkilatçıları Qazaxıstan Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyi, “Darın” Respublika Elmi-praktik Mərkəzi və Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universiteti olub.
Olimpiadada Azərbaycan məktəbliləri də iştirak ediblər. Milli komandaya Bakı Dövlət Universitetinin dosenti, məktəblilərdən ibarət informatika üzrə ümumittifaq və beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq işlərinin rəhbəri Ramin Mahmudzadə və AR Təhsil Nazirliyinin Təhsilin statistikası və keyfiyyətin qiymətləndirilməsi şöbəsinin müdiri İsmayıl Sadıqov rəhbərlik edib. Komandanın tərkibində 4 məktəbli - Elgün Cəbrayılzadə, Kamal Eyyubov, Rüstəm Ağayev və Şərif Əfəndi iştirak edib.
Qeyd edək ki, İnformatika üzrə Beynəlxalq Olimpiada 1989-cu ildən başlayaraq hər il müxtəlif ölkələrdə keçirilir. Azərbaycan məktəbliləri Olimpiadada 1994-cü ildən iştirak edirlər. 2019-cu ildə BİO-nun Azərbaycanda keçiriləcəyi qərara alınıb.

26 июля - 2 августа в городе Алматы (Казахстан) была проведена XXVII Международная олимпиада по информатике среди учащихся школ. Организаторами олимпиады были Министерство образования и науки Республики Казахстан, Республиканский научно-практический центр «Дарын» и Казахстанский национальный университет имени Аль-Фараби.
В олимпиаде также участвовали учащиеся из Азербайджана. Национальной командой руководил доцент Бакинского государственного университета, руководитель работ по подготовке к всесоюзным и международным олимпиадам по информатике среди учащихся школ Рамин Махмудзаде и заведующих отделом по статистике и оценке качества Министерства образования АР Исмаил Садыгов. В состав команды входили 4 учащиеся – Элгюн Джабраилзаде, Камал Эюбов, Рустам Агаев и Шариф Эфенди.