26 iyul - 2 avqust tarixlərində Qazaxıstanın Almatı şəhərində şagirdlər arasında XXVII Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası (BİO) keçirilib. Olimpiadanın təşkilatçıları Qazaxıstan Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyi, “Darın” Respublika Elmi-praktik Mərkəzi və Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universiteti olub.
Olimpiadada Azərbaycan məktəbliləri də iştirak ediblər. Milli komandaya Bakı Dövlət Universitetinin dosenti, məktəblilərdən ibarət informatika üzrə ümumittifaq və beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq işlərinin rəhbəri Ramin Mahmudzadə və AR Təhsil Nazirliyinin Təhsilin statistikası və keyfiyyətin qiymətləndirilməsi şöbəsinin müdiri İsmayıl Sadıqov rəhbərlik edib. Komandanın tərkibində 4 məktəbli - Elgün Cəbrayılzadə, Kamal Eyyubov, Rüstəm Ağayev və Şərif Əfəndi iştirak edib.
Qeyd edək ki, İnformatika üzrə Beynəlxalq Olimpiada 1989-cu ildən başlayaraq hər il müxtəlif ölkələrdə keçirilir. Azərbaycan məktəbliləri Olimpiadada 1994-cü ildən iştirak edirlər. 2019-cu ildə BİO-nun Azərbaycanda keçiriləcəyi qərara alınıb.

Azerbaijan joined to 27th International Olympiad in Informatics
27th International Olympiad in Informatics among students that co-organized by Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan, "Darin" Republican Scientific-Practical Center and Al-Farabi Kazakh National University, was carried out in Almaty, Kazakhstan July 26 – August 2.
Students from Azerbaijan attended the Olympiad as well. National team has been chaired by senior lecturer of Baku State University, supervisor of preparatory works for commonwealth and international Olympiads in Informatics Ramin Mahmudzadeh and head of AR Ministry of Education Department of Educational statistics and quality assessment Ismayil Sadigov. Team composed of 4 students - Elgun Jabrailzade, Kamal Eyyubov, Rustam Aghayev and Sharif Afandi.
Note that,  each year International Olympiad in Informatics is held since 1989 in various countries. Azerbaijan students attend Olympiad in Informatics since 1994. In 2009, was decided to hold in Azerbaijan.