AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Elmi şuranı AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun baş direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Akademik İsa Həbibbəyli gündəlikdəki “Heydər Əliyev İli” ilə əlaqədar tədbirlər və nəşrlər haqqında”, “Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə bağlı tədbirlərə dair”, “AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 90 illik yubileyinin qeyd olunması haqqında”, “Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 2023-cü il üçün elmi tədqiqat işlərinin əhatəli planının təsdiq edilməsi haqqında” və digər məsələrlə iştirakçıları tanış edib.
Qarşıda duran vəzifələr barəsində çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli görüləcək işlərdən bəhs edib.
Sonra institutun əməkdaşlarından Tahir Məsimov – 75, İlham Məmmədli – 60, Sevil Əfəndiyeva - 75 illik yubileyləri münasibətilə institutun Fəxri fərmanı ilə təltif olunublar.
Elmi şurada Təhsil şöbəsinin müdiri Samir Səttarov “Elmlər və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların attestasiyadan keçməsinə dair” məlumat verib.
Elmi katib, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı isə gündəlikdəki digər məsələr haqqında məlumat verib.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Вначале минутой молчания была почтена память людей, погибших в результате произошедшего в Турции землетрясения.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, генеральный директор Института литературы, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоящими на повестке дня.
На заседании были рассмотрены такие вопросы, как организация мероприятий и подготовка изданий в связи с «Годом Гейдара Алиева», проведение мероприятий в связи со 100-летием Турецкой Республики, празднование 90-летнего юбилея Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, утверждение плана научно-исследовательских работ Института литературы имени Низами Гянджеви на 2023-й год и т.д.
Говоря о предстоящих задачах, академик Иса Габиббейли рассказал о работах, которые будут выполнены в связи с указанными вопросами.
Затем Почетные грамоты Института литературы были вручены сотрудникам института Тахиру Масимову и Севиль Эфендиевой – по случаю их 75-летних юбилеев и Ильхаму Мамедли – по случаю его 60-летнего юбилея.
На Ученом совете заведующий Отделом образования Самир Саттаров рассказал о проведении аттестации докторантов и диссертантов, обучающихся по программам подготовки докторов наук и докторов философии.
Далее о других вопросах, стоящих на повестке дня, рассказала ученый секретарь Института литературы, доктор философии по филологии, доцент Айгюн Багирли.