AMEA-da Türkiyədə baş vermiş dəhşətli zəlzələyə həsr olunmuş müşavirə keçirilib
Fevralın 9-da AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə Türkiyədə baş vermiş dəhşətli zəlzələyə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Əvvəlcə faciə nəticəsində həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, hadisənin ilk saatlarından etibarən Fövqəladə Hallar Nazirliyinin çevik xilasetmə qüvvələrinin Türkiyəyə yola düşdüyünü və axtarış-xilasetmə işlərində aktiv iştirak etdiklərini qeyd edən AMEA rəhbəri, həmçinin Birinci xanım Mehriban Əliyevanın göstərişi ilə Heydər Əliyev Fondunun qardaş ölkəyə böyük miqdarda humanitar yardım göndərdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan dövləti, eyni zamanda qardaş Türkiyəyə mobil səhra hospitalı, peşəkar tibbi heyət dəstəyi verib, insanların yerləşdirilməsi üçün çadırlar və qızdırıcılar göndərilib və yardım kampaniyasında Azərbaycan xalqı, o cümlədən AMEA-nın Rəyasət Heyəti və elmi-tədqiqat müəssisələrinin kollektivləri də yaxından iştirak edir, maddi və mənəvi dəstəklərini davam etdirirlər.
Akademiyanın bu istiqamətdə gördüyü işləri xatırladan akademik İsa Həbibbəyli hadisənin ilk saatlarında TÜBA prezidenti, professor Müzəffər Şəkərə, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun rəhbəri, professor Yüksel Ozgenə və Türkiyə Elm və Texnoloji Araşdırma Qurumunun (TÜBİTAK) rəhbəri, professor Hasan Mandala, eləcə də qardaş ölkənin 20-dən çox universitetinin rektoruna başsağlığı məktublarının göndərildiyini, məktublarda elmi ictimaiyyətin qardaş ölkə ilə həmrəy olmasının əksini tapdığını söyləyib. Həmçinin bu gün qardaş ölkənin Azərbaycandakı səfirliyini ziyarət edərək səfir Cahit Bağcı ilə görüşdüyünü və başsağlığı verdiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli Akademiya kollektivi adından matəm kitabına ürək sözlərini yazdığını deyib.
Hadisə günü AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində mətbuat konfransı keçirildiyini, ictimaiyyətin qardaş ölkədə baş vermiş zəlzələ ilə əlaqədar maarifləndirildiyini qeyd edən Akademiya rəhbəri vurğulayıb ki, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli və mərkəzin əməkdaşları növbəti günlərdə də mediada aktiv çıxışlarını davam etdiriblər.
Sonra AMEA-nın nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli çıxış edərək Türkiyədə baş vermiş dəhşətli zəlzələnin seysmik nəticələri ilə əlaqədar müşavirə iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri – akademiklər Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Müşavirədə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Türkiyədə baş verən zəlzələ və seysmoloji elmin vəzifələri mövzusunda xüsusi məruzənin dinlənilməsi və müzakirələrin keçirilməsi qərara alınıb.

В НАНА состоялось совещание, посвященное произошедшему в Турции мощному землетрясению
9-го февраля под председательством президента НАНА, академика Исы Габиббейли состоялось совещание, посвященное произошедшему в Турции сильнейшему землетрясению.
Вначале минутой молчания была почтена память людей, погибших в результате стихийного бедствия.
Сказав, что по поручению Президента Ильхама Алиева в первые же часы после происшествия спасательные силы быстрого реагирования Министерства по чрезвычайным ситуациям отправились в Турцию и принимают активное участие в поисково-спасательных работах, академик Иса Габиббейли сообщил, что по указанию Первой леди Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева направил в братскую страну гуманитарную помощь. Руководитель НАНА отметил, что Азербайджанское государство также направило в Турцию мобильный полевой госпиталь и медицинский персонал, палатки для размещения людей и обогреватели, в кампании по оказанию материальной и моральной поддержки участвует весь азербайджанский народ, в том числе коллективы Президиума НАНА и научно-исследовательских учреждений.
Говоря о реализованных НАНА мероприятиях, академик Иса Габиббейли сообщил, что в первые часы после происшествия президенту TÜBA, профессору Музафферу Шекеру, руководителю Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, профессору Юкселю Озгену, президенту Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (ТЮБИТАК), профессору Хасану Мандалу, а также ректорам более 20-ти университетов братской страны были направлены письма с соболезнованиями, в которых говорилось о солидарности научной общественности с турецким народом. Сказав, что сегодня он также посетил посольство Турецкой Республики в Азербайджане, встретился с послом Джахитом Багчы и выразил соболезнования, руководитель НАНА отметил, что оставил в траурной книге запись от имени коллектива Академии наук.
Рассказывая о пресс-конференции, которая состоялась в день происшествия в Республиканском центре сейсмологической службы при НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что общественность была проинформирована о данных, связанных с произошедшим в братской стране землетрясением, а в последующие дни член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли и сотрудники центра продолжили свои активные выступления в СМИ.
Затем выступил генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, который рассказал участникам совещания о сейсмических данных, связанных с произошедшим в Турции мощным землетрясением.
На мероприятии выступили члены Президиума НАНА – академики Ариф Гашимов, Ибрагим Гулиев, Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, которые озвучили свои мысли и предложения.
На совещании было принято решение о прослушивании и обсуждении на заседании Президиума НАНА специального доклада, посвященного произошедшему в Турции землетрясению и задачам сейсмологии.