AMEA-nın Ümumi yığıncağının gündəliyi təsdiqlənib
Fevralın 14-də AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Akademiyanın Ümumi yığıncağına hazırlıq barədə məsələ müzakirə edilib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-nın tarixində ilk dəfə olaraq keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyasından qalan Ümumi yığıncaqların aprel ayında keçirilməsi ənənəsi ləğv olunub və Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Akademiyanın bu il Ümumi yığıncağının mart ayının 16-da keçirilməsinə qərar verilib.
AMEA prezidenti bildirib ki, Azərbaycan elminin və alimlərinin nailiyyətlərini cəmiyyətə daha dolğun çatdırmaq üçün Akademiyanın cari Ümumi yığıncağının formatında dəyişiklik edilib və bir çox yeniliklər nəzərdə tutulub. Ümumi yığıncaqda “AMEA-nın 2022-ci ildə əsas elmi yekunları və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda əsas məruzədən başqa ilk dəfə olaraq müasir texnologiyaların imkanları ilə dəstəklənən “AMEA-da elmi kadrların hazırlanması: mövcud vəziyyət və vəzifələr”, “AMEA-da elektron elmin inkişafı problemləri: gələcəyə baxış”, “AMEA-nın beynəlxalq elmi əməkdaşlıq sahəsində fəaliyyəti”, “AMEA-nın nəşriyyat fəaliyyəti və nəşrləri” mövzularında məruzəyə əlavələrin də müzakirəyə çıxarılacağı nəzərə çatdırılıb. Həmçinin ilk dəfə olaraq AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının reytinq göstəriciləri ictimaiyyətə çatdırılacaq.
Daha sonra geniş müzakirələr aparılıb və AMEA-nın 16 mart 2023-cü il tarixində keçiriləcək Ümumi yığıncağının gündəliyi təsdiqlənib.

Утверждена повестка дня Общего собрания НАНА
На состоявшемся 14 февраля заседании Президиума НАНА был обсужден вопрос о подготовке к Общему собранию Академии наук.
В своем выступлении президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что впервые в истории НАНА была упразднена оставшаяся со времен Академии наук бывшего СССР традиция проведения общих собраний в апреле, и постановлением Президиума было решено провести в этом году Общее собрание Академии наук 16 марта.
Руководитель НАНА отметил, что для донесения до общественности достижений отечественной науки и ученых в развернутой форме, в формат Общего собрания НАНА были внесены изменения и предусмотрен ряд нововведений. На Общем собрании, наряду с основным докладом «Основные итоги научной деятельности НАНА в 2022 году и предстоящие задачи», впервые на обсуждение будут вынесены дополнения к докладу, выполненные при поддержке современных технологий и охватывающие такие темы, как «Подготовка научных кадров в НАНА: современное состояние и задачи», «Проблемы развития электронной науки в НАНА: взгляд в будущее», «Деятельность НАНА в сфере международного научного сотрудничества», «Издательская деятельность и издания НАНА». Также впервые до сведения общественности будут доведены рейтинговые показатели научно-исследовательских учреждений Академии наук.
После дискуссий была утверждена повестка дня Общего собрания НАНА, которое состоится 16 марта 2023 года.