“Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyü hazırlanıb
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında Akademiyada “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış 820 sözü əhatə edən sözlüyü də müzakirə edilib.
Mövzu ilə əlaqədar çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bu günlərdə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-nın Tədbirlər planının icra vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş müşavirənin keçirildiyini xatırladıb. Vurğulayıb ki, AMEA miqyasında “Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”na müvafiq olaraq 2023-2024-cü illər ərzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması istiqamətində tədbirlər həyata keçirilir.

Одним из вопросов, вынесенных на обсуждение в ходе заседания Президиума НАНА, был вопрос о подготовленном Научным центром «Азербайджанская национальная энциклопедия» словнике «Энциклопедии Гейдара Алиева», который состоит из 820-ти слов.
В своем выступлении президент НАНА, академик Иса Габиббейли напомнил, что на днях состоялось совещание, посвященное реализации Плана мероприятий НАНА в рамках «Года Гейдара Алиева» и предстоящим задачам. Академик подчеркнул, что в соответствии с «Планом мероприятий, связанных со 100-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева», в масштабе НАНА в 2023-2024 гг. будут реализовываться мероприятия по подготовке «Энциклопедии Гейдара Алиева».
Для совершенствования представленного словника и внесения дополнений и поправок была создана соответствующая комиссия.