AMEA prezidenti Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının V Sammitində iştirak edib
Qazaxıstanın paytaxtı Astanada Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının V Sammiti keçirilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tədbirdə iştirak edib.
Sammitdə çıxış edən Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev tarix boyunca türkdilli xalqların birlikdə mühüm nailiyyətlərə imza atdıqlarını bildirib. O, Ortaq Türk Televiziya Kanalının yaradılması istiqamətində fəaliyyətin daha da gücləndirilməsi, həmçinin Türk Şurasının beynəlxalq qurumlarda fəal təmsil olunmasının əhəmiyyətini önə çəkib.
Prezident İlham Əliyev Türkdilli ölkələrin əməkdaşlığının təməlində ortaq mədəniyyətimizin, etnik köklərin dayandığını bildirib. Türk dövlətləri arasında humanitar sahə ilə bağlı görüləcək işlərdən söz açan Prezident bu baxımdan bütün türk xalqlarını birləşdirən TÜRKSOY-un fəaliyyətinin xüsusi yeri olduğunu dilə gətirib.
Ortaq televiziya kanalının qısa müddət ərzində beynəlxalq auditoriyaya çıxacağına əminliyini ifadə edən Azərbaycan Prezidenti bu gün dünyada informasiya təhlükəsizliyinin xüsusi yer tutduğunu diqqətə çatdırıb: “Biz öz informasiya təhlükəsizliyimizi təmin etməliyik, eyni zamanda, ölkələrimiz haqqında həqiqətləri dünyaya olduğu kimi çatdırmalıyıq”.
Tədbirdə Türkdilli dövlətlər arasında iqtisadiyyat, elm, təhsil, texnologiya və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, ortaq türk tarixi fənninin tədrisinin vacibliyi müzakirə olunub, bu baxımdan Türk Akademiyasının rolu yüksək qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının V Sammitində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə də iştirak edib.

Президент НАНА принял участие в V Саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств
В столице Казахстана Астане состоялся V Саммит Совета сотрудничества тюркоязычных государств. В Саммите принял участие Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Выступая на саммите, Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев отметил, что на протяжении истории тюркоязычные народы вместе добилась значительных успехов. Была подчеркнута важность дальнейшего наращивания усилий для утверждения мира и стабильности в регионе, активной представленности Тюркского совета в международных структурах, а также необходимость дальнейшей активизации деятельности в области создания Общего тюркского телевизионного канала.
Президент страны Ильхам Алиев в своем выступлении отметил, что в основе сотрудничества тюркоязычных стран лежат наша общая история, общая культура, этнические корни. Рассказав о планах, связанных с гуманитарной сферой, Президент в этом отношении высоко оценил деятельность ТЮРКСОЙ, который объединяет все тюркские народы.
Президент АР также выразил уверенность в том, что общий телевизионный канал за короткое время выйдет на международную аудиторию и станет каналом, вызывающим большой интерес, отражающим нашу политику: «Сегодня в мире информационная безопасность занимает особое место, и каждая страна должна быть готова к этому. Мы должны обеспечить нашу информационную безопасность, а также доводить до мира правду о наших странах такой, какая она есть».
На мероприятии была отмечена важность дальнейшего расширения сотрудничества между тюркоязычными государствами в области экономики, науки, образования, технологий и других сферах и высоко оценена в этом контексте роль Тюркской академии.
Отметим, что в V Саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств также принял участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде.