Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşları Ukraynanın Q.Skovoroda adına Xarkov Milli Pedaqoji Universitetində “Şərqşünaslıq: aktuallığı və perspektivləri” mövzusunda keçirilmiş IV beynəlxalq elmi-metodiki konfransda onlayn şəkildə iştirak ediblər.
Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Yaponiya, Koreya, Kanada və digər ölkələrin alimlərinin qatıldığı onlayn konfransda institutun Əlyazmaların və əski çap kitablarının tərcüməsi şöbəsinin elmi işçisi Xatirə Kərimova “Azərbaycan şərqşünaslığının tanınmış simaları”, Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin böyük elmi işçisi Sevinc Rəhnulla “Qori müəllimlər seminariyası və onun ilk türk dili müəllimi”, Ərəbdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin böyük elmi işçisi Yeganə Rəhnulla “Əli əl-Kərəki əl-Amili və onun “Risalə ər-Ridaiyyə” əsərinin Bakı əlyazma nüsxəsi haqqında” mövzularında məruzə ediblər.
Tədbirin sonunda institut əməkdaşları konfransda iştiraklarına görə sertifikatlarla təltif olunublar.

Сотрудники Института рукописей приняли участие на международной конференции
Сотрудники Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА приняли онлайн-участие на IV международной научно-методической конференции «Востоковедение: актуальность и перспективы», которая состоялась в Харьковском национальном педагогическом университете имени Г.С.Сковороды (Украина).
На онлайн-конференции, которая проходила с участием ученых из Азербайджана, Турции, Грузии, Японии, Кореи, Канады и других стран, научный сотрудник Отдела перевода рукописей и старых печатных книг Хатира Керимова выступила с докладом «Известные лица азербайджанского востоковедения», старший научный сотрудник Отдела исследования рукописей Тюркского мира Севиндж Рахнулла – с докладом «Горийская учительская семинария и ее первый педагог по тюркскому языку», а старший научный сотрудник Отдела исследования арабоязычных рукописей Егяна Рахнулла – с докладом «Али аль-Караки аль-Амили и бакинский рукописный экземпляр его произведения Рисале эр-Ридаиййе».
В заключение мероприятия сотрудники института были награждены сертификатами за участие на конференции.