Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşları Sankt-Peterburq şəhərindəki Dövlət Ermitajı Muzeyində təşkil olunmuş “Muzey və mədəni turizm problemləri” mövzusunda XXI dəyirmi masada iştirak ediblər.
Hibrid formatda keçirilən tədbirə Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, Qırğızıstan, İtaliya, Seneqal və digər ölkələrin alimləri də qoşulublar.
Beynəlxalq tədbirdə muzeyin Beynəlxalq əlaqələr və dünya muzeyləri şöbəsinin müdiri, kulturologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nailə Əliyeva “Azərbaycanda gənc auditoriya ilə işin təşkilində ədəbiyyat muzeylərinin potensialı”, Doktorantura və təhsil şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Heydərova isə “Müasir muzey və reallıq” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə ölkə muzeylərinin müasir dövrdə fəaliyyəti, turizm sektorundakı inkişafın muzeylərin fəaliyyətinə təsiri, o cümlədən insanlarla, xüsusən yeniyetmə gənclərlə maraqlı ünsiyyətin yaradılmasında muzey əməkdaşlarının rolundan bəhs edilib. Həmçinin son illərdə dünya ölkələrində seyr etdiyimiz işıq festivalı effektinin Bakıda - Nizami muzeyinin fasad hissəsində də nümayiş olunduğu diqqətə çatdırılıb. Məruzəçilər bildiriblər ki, dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş işıq festivalının 3D formatında görüntüləri şairin “Xəmsə”sindən motivləri təsvir edən miniatürlər əsasında hazırlanıb.
Daha sonra rəqəmsal platformaların köməyilə muzey ziyarətlərinin və istifadəsinin daha əlverişli olduğu vurğulanıb.

Сотрудники Музея Низами приняли участие в работе прошедшего в Эрмитаже круглого стола
Сотрудники Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви приняли участие в работе XXI круглого стола на тему «Музей и проблемы культурного туризма», который был организован в Государственном Эрмитаже (Санкт-Петербург).
На мероприятии, которое проходило в гибридном формате, приняли участие ученые из Азербайджана, России, Кыргызстана, Италии, Сенегала и других стран.
На международном мероприятии заведующая Отделом международных связей и музеев мира, доктор философии по культурологии Наиля Алиева выступила с докладом «Потенциал литературных музеев Азербайджана в организации деятельности с детской аудиторией», а старший научный сотрудник Отдела докторантуры и образования, доктор философии по филологии Севиндж Гейдарова – с докладом «Современный музей и реалии».
В докладах говорилось о деятельности музеев республики в современный период, влиянии развития туристического сектора на деятельность музеев, роли музейных сотрудников в создании интересной коммуникации с посетителями, особенно с подростками. Также сообщалось, что изображения в рамках фестиваля света, который в последние годы проводится во многих странах мира, демонстрировались и на фасаде Музея Низами в Баку. Докладчики отметили, что 3D изображения в рамках фестиваля света, посвященного 880-летнему юбилею гениального азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви, были подготовлены на основе миниатюр по мотивам «Хамсе».
Далее подчеркивалось, что посещение музеев и ознакомление с экспозициями приобрело широкий размах также благодаря цифровым платформам.