AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun əməkdaşı Aleksandr Von Humboldt adına medala layiq görülüb
AMEA Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun (NKPİ) Bərpa olunan yanacaqlar laboratoriyasının rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Təranə Məmmədova elmdə xüsusi xidmətlərinə görə Aleksandr Von Humboldt adına medal və müvafiq sertifikatla təltif olunub.
Fəxri mükafat və müvafiq diplom alimimizə Avropa Elmi Cəmiyyətinin Rəyasət Heyətinin qərarı əsasında “EURO-ECO-2013” VIII Beynəlxalq Simpoziumunda təqdim edilib.
Simpoziumun plenar iclasında T.Məmmədova AMEA NKPİ-də Azərbaycanda bərpa olunan xammal əsasında kiçik molekullu olefinlərin alınması, həmçinin ekoloji təhlükəsiz avtomobil yanacaqları və onlara əlavələrin alınması sahəsində görülən işlər haqqında məruzə ilə də çıxış edib.
Qeyd edək ki, Aleksandr Von Humboldt adına medal elmin inkişafına böyük töhfələr vermiş, elmi tədqiqat işlərinin və yeni ekoloji təfəkkürün təşkilində xidməti olan görkəmli şəxsiyyətlərə verilir.

Сотрудница Института нефтехимических процессов НАНА награждена медалью имени А. Гумбольдта
Руководитель лаборатории возобновляемых видов топливаИнститута нефтехимических процессов НАНА доктор философии по технике Тарана Мамедова награждена медалью им. А.Гумбольдта и соответствующим сертификатом за особые заслуги в науке.
По решению Президиума Европейского научного сообщества на VIII Международном симпозиуме “EURO-ECO-2013” азербайджанский ученый была награждена почетной наградой и дипломом.
На пленарном заседании симпозиума Т.Мамедова выступила с докладом о работах, выполненных в Институте нефтехимических процессов НАНА в области получения мелкомолекулярных олефинов на основе возобновляемого сырья, а также экологически безопасного автомобильного топлива и добавок к ним.
Отметим, что медаль им. А.Гумбольдта выдается видным личностям за их большой вклад в развитие науки, научно-исследовательские работы и заслуги в организации нового мышления с точки зрения экологии.