Akademik İsa Həbibbəyli: “Süni intellekt və yeni texnologiyalar elmi və informasiya mühitində yeni yanaşmalar tələb edir”
05.05.2026 17:00
Müasir dövrdə rəqəmsal cəmiyyətin sürətli inkişafı, Dördüncü Sənaye İnqilabının çağırışları, süni intellekt və yeni texnologiyalar elmi və informasiya mühitində yeni yanaşmalar tələb edir. Bu baxımdan AMEA-da struktur dəyişikliklərinin aparılması, o cümlədən müvafiq bölmələrin rəqəmsal inkişaf və süni intellekt istiqamətində yenidən təşkili dövrün tələblərindən irəli gəlir.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli mayın 5-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş “Kitabxanaşünaslığın aktual problemləri” mövzusunda II respublika elmi konfransında çıxışı zamanı deyib.
Son illərdə Akademiyada həyata keçirilən yeniləşmə islahatlarının əsas istiqamətlərindən birini elektron hərəkat, rəqəmsallaşma və süni intellektin təşkil etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində AMEA-nın Elektron Arxitekturasının formalaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, hazırda Akademiyada ölkə üzrə sənədlərin qəbulu və göndərilməsi elektron formada, Elektron sənəd dövriyyəsi vasitəsilə keçirilir. Həmçinin elektron kitabxana quruculuğu istiqamətində Mərkəzi Elmi Kitabxanada elektronlaşdırma işi sürətlə davam etdirilir. Bundan əlavə, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs şöbəsində Elektron Arxiv quruculuğuna başlanıldığını, əməkdaşların bu istiqamətdə təcrübəyə göndərildiyini söyləyib.

Ускоренное развитие цифрового общества в современный период, вызовы Четвертой промышленной революции, искусственный интеллект и новые технологии требуют применения новых подходов в научной и информационной среде. С этой точки зрения проведение структурных реформ в НАНА, в том числе реорганизация соответствующих подразделений в направлении цифрового развития и искусственного интеллекта является требованием времени.
Этими мыслями президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился во время своего выступления на Второй республиканской научной конференции на тему «Актуальные проблемы библиотековедения», которая состоялась 5-го мая в Центральной научной библиотеке по случаю 103-годовщины со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Сказав, что одним из основных направлений реформ по обновлению, которые проводятся в последние годы в НАНА, является электронное движение, цифровизация и искусственный интеллект, академик Иса Габиббейли добавил, что в результате реализованных мероприятий сформирована Электронная архитектура НАНА.
Руководитель НАНА отметил, что в настоящее время прием и отправка документов из Академии наук по всей стране осуществляются в электронной форме, посредством системы электронного документооборота. Также в Центральной научной библиотеке быстрыми темпами продолжается работа по электронизации, нацеленная на построение электронной библиотеки. Помимо этого, в Отделе научного наследия аппарата Президиума НАНА дан старт мероприятиям по созданию Электронного архива, сотрудники отдела были направлены на практику для повышения квалификации в данной сфере.