Azərbaycan Milli Konservatoriyasında “Muğam aləmi” VI Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində elmi simpozium təşkil olunub.
Simpoziumun rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova çıxış edərək Azərbaycan mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsi olan muğam sənətinin tarixi inkişaf mərhələlərindən söhbət açıb. Bildirib ki, muğam qədim ayinlərdən qaynaqlanaraq, əsrlər boyu davam edən tədrici inkişaf və təkamül prosesindən keçərək, yetkinləşmiş, formalaşmış və kamilləşmişdir.
Səadət Yusifova vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Bakı şəhərində Muğam mərkəzinin yaradılması haqqında” 2005-ci il tarixli Sərəncamında qeyd edilir ki, muğam Azərbaycan xalqının mədəni-mənəvi irsinin möhtəşəm abidəsidir. Azərbaycan musiqisini zəngin fəlsəfi və ədəbi zəmində təşəkkül tapmış muğamsız təsəvvür etmək mümkün deyil. Klassik ədəbiyyat nümunələri ilə üzvi surətdə vəhdət təşkil edərək sintetik sənət növü kimi meydana çıxan muğamların Azərbaycan musiqisinin inkişafında rolu böyükdür.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyətində milli mədəniyyətimizin inkişafı, xüsusilə muğam sənətinin təşviqi ilə bağlı layihələr xüsusi önəm kəsb edir. Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə muğam sənətinin qorunub saxlanılması və təbliği istiqamətində böyük işlər görülüb.
Nazir müavini qeyd edib ki, 2009-cu ilin martında Bakıda Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və təşkilati dəstəyi ilə dünyada ilk dəfə olaraq Beynəlxalq Muğam Festivalı keçirilib. O gündən “Muğam aləmi” beynəlxalq musiqi festivalı Azərbaycanın musiqi həyatında mütəmadi olaraq keçirilən Şərqin ənənəvi musiqi ifaçıları və tədqiqatçılarının qatıldığı genişmiqyaslı mədəni hadisəyə çevrilib.
“Hazırda keçirilən bu ilki festivala da Türkiyə, Özbəkistan, Tacikistan, İsrail, Əfqanıstan, İran, İraq, Yunanıstan, Böyük Britaniya, Mali, Hindistan, İordaniya və Misirdən musiqiçilər dəvət olunmuşdur. Festivlallarla paralel muğamla bağlı elmi fikir mübadiləsini həyata keçirmək üçün bu günədək 5 beynəlxalq elmi simpozium keçirilib. Simpozium sayəsində bu sahədə görülən işlər ümumiləşdirilib, eyni zamanda, monodik musiqinin araşdırılmasına perpsektivlər açılıb”, - deyə Səadət Yusifova bildirib.
O, builki festival çərçivəsində dünyanın müxtəlif ölkələrindən Azərbaycan muğamının, dəstgahlarının, özbək və tacik makomlarının, Hindistan raqasının, Pakistan qavallisinin, həmçinin türk, ərəb, yəhudi, uyğur məqam musiqisinin öyrənilməsi problemləri ətrafında müzakirələrin aparılmasının nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Nazir müavini bu simpoziumun növbəti dəfə üfüqlərimizi genişləndirməyə və muğamın gələcək tədqiqini və inkişafını təşviq etməyə imkan verəcəyinə inamını bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın muğam sənətinin, muğamşünaslıq elminin əsas mərkəzlərindən biri olduğunu qeyd edərək bu sənətin ölkəmizdə qədim tarixi, böyük ənənələri və qüdrətli ifaçıları olduğunu bildirib. O, muğamın Azərbaycanda XX əsrin əvvəllərində populyarlıq qazandığını və inkişaf etməyə başladığını diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidentinin sözlərinə görə, musiqi sənətinin muğam qolu haqqında Əbdülqadir Marağayinin, Fətullah Şirvaninin, Mir Mövsüm Nəvvabın, Üzeyir Hacıbəylinin əsərləri, məqalələri Azərbaycanda muğam sənətinin özünəməxsus elmi əsaslarla inkişaf etdiyini, elmin muğam sənətinin təşəkkülünə böyük təsir göstərdiyini aydın şəkildə nümayiş etdirir.
Çoxəsrlik muğam sənətinin inkişafında müstəqillik dövründəki yeni mərhələnin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli artıq Azərbaycanda yeni nəsil muğamşünaslıq elminin formalaşmaqda olduğunu bildirib. Alim son illərdə bu sahədəki irəliləyişin təməlində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyətinin, onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən əhəmiyyətli layihələrin dayandığını vurğulayıb.
“Mehriban xanım Əliyevanın həyata keçirdiyi məqsədyönlü fəaliyyətin nəticəsi olaraq keçirilən muğam müsabiqələri sayəsində artıq ölkəmizdə muğam ustadları ilə yanaşı, gənc muğam ifaçıları nəsli də yetişir”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli bu inkişafı muğam sənətimizin indiki mərhələdəki ən böyük nailiyyəti hesab edib.
AMEA rəhbəri muğam sənətinin UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilməsində Mehriban xanım Əliyevanın əvəzsiz xidmətlərindən danışıb, həmçinin Azərbaycanda Muğam Mərkəzinin istifadəyə verilməsinin muğam sənətinin inkişafında böyük rolu olduğunu qeyd edib.
“AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda fəaliyyətə başlayan Muğamşünaslıq Mərkəzi ölkə üzrə muğam sahəsində tədqiqatları koordinasiya edən, onların inkişafını elmi baxımdan təşviq edən əsas mərkəzlərdən birinə çevrilməkdədir”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli əlavə edib ki, ölkəmizdə ilk dəfə muğam ensiklopediyasının yaranması da Azərbaycanda keçirilən muğam festivallarının elmimizə gətirdiyi qiymətli bir yenilikdir.
O, bugünkü tədbirin ölkəmizdə muğamşünaslıq elminin və muğam ifaçılıq sənətinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verəcəyinə, muğamın dərinliklərini, tarixi köklərini, inkişaf mərhələlərini bir daha nəzərdən keçirməklə yanaşı, bundan sonrakı inkişafı üçün da əhəmiyyətli elmi-nəzəri fikirlər ortaya qoyacağına əminliyini ifadə edib.
Elmi simpoziumda UNESCO-nun Ənənəvi Musiqi üzrə Beynəlxalq Şurasının (İCTM) prezidenti, professor Svanibor Pettan tədbirin əhəmiyyətindən danışıb, təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, şuranın əsas məqsədi dünyada ənənəvi musiqinin təbliği ilə məşğul olmaq, onlar arasında əlaqə yaratmaq və təcrübə mübadiləsinə xidmət etməkdir.
İCTM-də dünyanın müxtəlif ölkəsinin alimlərinin toplandığını bildirən professor S.Pettan deyib ki, həmin elm adamlarından bir çoxu hazırda bu tədbirdə iştirak edir.
Azərbaycanda muğam sənətinin, klassik musiqi irsinin yaşadılmasına göstərilən diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirən İCTM prezidenti ölkəmizdə Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının bu irsin yaşadılması üçün keçirtdiyi tədbirlərə toxunub.
Daha sonra çıxış edən Şaşmakom Beynəlxalq Musiqi Festivalının prezidenti, Özbəkistan və ABŞ-ın ictimai-xadimi, musiqişünas, publisist və jurnalist Rafael Nektalov muğamın bütün dünyanı fəth etmək gücünə malik olduğunu bildirib. O, muğam sənətinin əksər ölkələrdə böyük marağa səbəb olduğunu diqqətə çatdırıb.
Simpozium öz işini plenar iclaslarla davam etdirib.
Plenar iclaslarda “Dəyərli musiqi ənənələri təhlükə altında”, “Məqamın coğrafiyası: Məqamın öyrənilməsi və təcrübəsinə yeni yanaşmalar”, “Paris İnsan Muzeyində səs yazılarının etnomusiqi arxivi. Minlərlə material açıq mənbələrdə” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

В рамках VI Международного музыкального фестиваля «Мир мугама» в Азербайджанской национальной консерватории был организован научный симпозиум.
В своем выступлении на церемонии открытия симпозиума заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Саадат Юсифова рассказала об исторических этапах развития мугамного искусства, которое является неотъемлемой частью культуры Азербайджана. Она сообщила, что, опираясь на древние традиции, мугам прошел многовековой путь развития и эволюции, постоянно формируясь и совершенствуясь.
Саадат Юсифова подчеркнула, что в Распоряжении Президента Азербайджанской Республики «О создании в городе Баку Центра мугама» (2005 год) отмечается, что мугам является великолепным памятником культурного и духовного наследия азербайджанского народа. Невозможно представить азербайджанское музыкальное искусство без мугама, опирающегося на богатые философские и литературные истоки. Мугамы, появившиеся в качестве синтетического вида искусства, вобравшего в себя классические образцы литературы, сыграли большую роль в развитии музыкального искусства Азербайджана.
По ее словам, особое место в многогранной деятельности Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой занимают проекты, связанные с развитием национальной культуры, особенно с пропагандой искусства мугама. По инициативе Мехрибан ханум Алиевой были реализованы многочисленные мероприятия, нацеленные на сохранение и продвижение мугамного искусства.
Заместитель министра отметила, что в марте 2009 года по инициативе и организационной поддержке Фонда Гейдара Алиева в Баку состоялся первый в мире Международный фестиваль мугама. С тех пор международный музыкальный фестиваль «Мир мугама» превратился в широкомасштабное культурное событие в музыкальной жизни Азербайджана, которое проходит периодически при участии исполнителей и исследователей традиционной музыки Востока.
Саадат Юсифова продолжила: «В этом году на фестиваль также приглашены музыканты из Турции, Узбекистана, Таджикистана, Израиля, Афганистана, Ирана, Ирака, Греции, Великобритании, Мали, Индии, Иордании и Египта. В рамках фестивалей до сих пор прошли 5 международных научных симпозиумов, на которых обсуждались вопросы, связанные с развитием мугама. Благодаря этим научным мероприятиям были обобщены проделанные в данной сфере работы, а также рассмотрены перспективы в области дальнейшего изучения монодической музыки».
Она сообщила, что в рамках нынешнего фестиваля будут обсуждаться проблемы, связанные с изучением азербайджанских мугамов и дястгяхов, узбекских и таджикских макомов, индийской раги, кавалли (Пакистан), а также магамного искусства турков, арабов, евреев, уйгуров. Заместитель министра выразила свою уверенность в том, что этот симпозиум позволит нам в очередной раз расширить горизонты и агитировать дальнейшее изучение и развитие мугама.
Затем выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который отметил, что Азербайджан является одним из центров мугамного искусства и мугамоведения, славится древней историей, богатыми традициями и выдающимися исполнителями мугама.
По словам президента НАНА, труды и статьи Абдулгадира Марагаи, Фатуллаха Ширвани, Мир Мохсуна Навваба, Узеира Гаджибейли, посвященные мугаму, свидетельствуют, что азербайджанское мугамное искусство развивалось, опираясь на своеобразные научные истоки, наука оказала большое влияние на развитие мугамного искусства.
Особо подчеркнув значение нового этапа в многовековой истории развития мугамного искусства, который начался в период независимости, академик Иса Габиббейли отметил, что данная сфера развивается благодаря разносторонней деятельности Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой и реализуемым под ее руководством масштабным проектам.
Руководитель НАНА продолжил: «В результате целенаправленной деятельности Мехрибан ханум Алиевой проводятся конкурсы мугама, благодаря которым в стране, наряду с маститыми мастерами мугама, появилось и молодое поколение исполнителей мугама, что является важнейшим достижением на современном этапе».
Академик Иса Габиббейли рассказал об исключительных заслугах Мехрибан ханум Алиевой, благодаря которым азербайджанский мугам был включен в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, а также отметил большую роль Международного центра мугама в развитии мугамного искусства.
Сказав, что Отдел мугамоведения, который функционирует в Институте архитектуры и искусства НАНА, постепенно превращается в один из основных центров по координированию исследований в сфере развития мугамного искусства и их продвижению, президент НАНА добавил, что подготовка первой «Энциклопедии мугама» является ценным новшеством, привнесенным в отечественную науку проводимыми в Азербайджане фестивалями мугама.
Академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что мероприятие внесет весомую лепту в развитие мугамоведения и мугамного искусства в стране, на симпозиуме будут рассмотрены глубина, исторические корни и этапы развития мугама, а также озвучены научно-теоретические мысли, нацеленные на его дальнейшее развитие.
В своем выступлении на научном симпозиуме президент Международного совета по традиционной музыке (ICTM) при ЮНЕСКО, профессор Сванибор Петтан подчеркнул значимость мероприятия и рассказал о деятельности представляемой им организации. Он сообщил, что основной целью совета является пропаганда традиционной музыки, создание связей между ее видами и осуществление обмена опытом.
Сказав, что ICTM объединяет ученых из различных стран мира, Сванибор Петтан добавил, что многие из них присутствуют на данном мероприятии.
Высоко оценив внимание, которое уделяется в Азербайджане мугамному искусству и сохранению классического музыкального наследия, президент ICTM отметил мероприятия, которые организовываются в республике Фондом Гейдара Алиева, Министерством культуры Азербайджанской Республики и Союзом композиторов Азербайджана для продвижения этого наследия.
Далее выступил президент Международного мугамного фестиваля «Шашмаком», общественный деятель Узбекистана и США, музыковед, публицист и журналист Рафаэль Некталов, который подчеркнул, что мугам обладает чарующей силой, способной завоевать весь мир, и сообщил, что мугамное искусство вызывает большой интерес во многих странах мира.
Симпозиум продолжил свою работу пленарными заседаниями.
На заседаниях были прослушаны доклады, охватывающие такие темы, как «Ценные музыкальные традиции под угрозой», «География магама: новые подходы к изучению и опыту магама», «Этномузыкальный архив звукозаписей в Музее человека (Париж). Тысячи материалов в открытых источниках» и т.д., а также прошли дискуссии.