AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin Bolqarıstana səfəri çərçivəsində Sofiya şəhərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə Bolqarıstan EA-nın prezidenti, akademik Yulian Revalski çıxış edərək onun rəsmi dəvətini qəbul edib səfərə gəldiyinə görə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib. Rəhbərlik etdiyi qurumun tarixi, strukturu, fəaliyyəti və nailiyyətləri barədə söz açan akademik Yulian Revalski hazırkı mərhələdə Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının elmi prioritetləri və əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Akademik Yulian Revalski Azərbaycanla Bolqarıstan akademiyaları tərəfindən imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsinin hər iki ölkənin müvafiq elmi qurumları arasında əlaqələrin daha da genişləndiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək vurğulayıb ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla inkişaf etdirilən Azərbaycan-Bolqarıstan əlaqələri bütün sahələrdə olduğu kimi, elmi əməkdaşlıq sahəsinin də inkişafına təkan verib. AMEA-nın prezidenti Bolqarıstanla elmi əməkdaşlıq sahəsində süni intellekt, elektron xidmətlər, seysmologiya, antropologiya, etnologiya, arxeologiya, ədəbi-mədəni əlaqələr və sair kimi elmi istiqamətlərin ön mövqeyə çəkiləcəyini qeyd edib, müştərək elmi layihələrin müəyyən edilərək həyata keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. Azərbaycan və Bolqarıstan Elmlər Akademiyaları arasında əməkdaşlığın yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu xüsusi vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın əhatə etdiyi əsas elm sahələri üzrə əməkdaşlığın perspektivlərini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA ilə BEA arasında elmi əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləni AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və BEA-nın prezidenti, akademik Yulian Revalski imzalayıblar.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bolqarıstanlı həmkarı akademik Yulian Revalskini Azərbaycana dəvət edib.
Elmlər Akademiyalarının rəhbərləri tərəfindən qarşılıqlı olaraq xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Hüseynov və Bolqarıstan EA Rəyasət Heyətinin üzvləri də iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Tətbiqi Morfologiya, Patologiya və Antropologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Milli Antropologiya Muzeyində də olub. İnstitutun direktoru, professor Svetlozarya Petrova Milli Antropologiya Muzeyinin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, eksponatları və iş şəraiti barədə ətraflı məlumat verib. Tərəflər arasında fikir mübadiləsi aparılıb və qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstan EA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun kollektivi ilə də görüşüb. BEA Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Penka Vatova rəhbərlik etdiyi elmi-tədqiqat müəssisəsinin fəaliyyəti barədə geniş söz açaraq, birgə tədqiqatların əhəmiyyətindən danışıb.
AMEA rəhbəri Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda aparılan tədqiqatlar, əldə edilən mühüm elmi nəticələr barədə danışıb. Azərbaycanın Şəki və Bolqarıstanın Qabrovo şəhərlərinin timsalında satira və yumor üzrə birgə tədqiqat layihəsinin mətnini təqdim edən akademik İsa Həbibbəyli layihənin əhatə dairəsi, mahiyyəti, mərhələləri və əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə ədəbiyyatşünaslıq elminin digər prioritet istiqamətləri üzrə də birgə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

В рамках визита президента НАНА, академика Исы Габиббейли в Болгарию в Софии состоялась церемония подписания договора о сотрудничестве между Национальной академией наук Азербайджана и Болгарской академией наук.
На мероприятии президент Болгарской АН, академик Юлиан Ревальский поблагодарил президента НАНА, академика Ису Габиббейли за то, что он принял официальное приглашение и посетил Болгарию. Говоря об истории, структуре, деятельности и достижениях руководимой им организации, академик Юлиан Ревальский подробно рассказал о научных приоритетах и связях Болгарской академии наук на современном этапе. Академик Юлиан Ревальский выразил свою уверенность в том, что договор о сотрудничестве, который будет подписан между академиями наук Азербайджана и Болгарии, еще больше расширит связи между соответствующими научными структурами обеих стран.
В своем выступлении президент НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что связи между Азербайджаном и Болгарией, основоположником которых является общенациональный лидер Гейдар Алиев и которые успешно развиваются Президентом Ильхамом Алиевым, налажены во всех сферах деятельности, в том числе и в области научного сотрудничества. Президент НАНА рассказал о необходимости расширения связей и реализации совместных проектов в таких научных направлениях, как искусственный интеллект, электронные услуги, сейсмология, антропология, этнология, археология, литература, культура и т.д. Особо подчеркнув, что начинается новый этап сотрудничества между академиями наук Азербайджана и Болгарии, академик Иса Габиббейли отметил перспективы развития связей по основным отраслям науки, которые охватывает НАНА.
Затем был подписан договор о сотрудничестве между НАНА и БАН. Документ подписали президент НАНА, академик Иса Габиббейли и президент БАН, академик Юлиан Ревальский.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли пригласил своего болгарского коллегу, академика Юлиана Ревальского посетить Азербайджан.
На мероприятии приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Болгарии Гусейн Гусейнов и члены Президиума Болгарской АН.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли посетил Национальный антропологический музей, функционирующий при Институте экспериментальной морфологии, патологии и антропологии Болгарской академии наук. В ходе встречи директор института, профессор Светлозара Петрова рассказала об истории, сферах деятельности, экспонатах музея и условиях труда, стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества.
Помимо этого, академик Иса Габиббейли встретился с коллективом Института литературы Болгарской АН. Директор Института литературы БАН, доктор филологических наук Пенка Ватова подробно рассказала о деятельности руководимого ею научно-исследовательского учреждения и отметила значение совместных исследований.
Руководитель НАНА рассказал о проводимых в Институте литературы имени Низами Гянджеви исследованиях и полученных важных научных результатах. Представив текст совместного исследовательского проекта, охватывающего сферу сатиры и юмора в лице городов Шеки (Азербайджан) и Габрово (Болгария), академик Иса Габиббейли рассказал о сущности, этапах реализации и значении проекта.
В ходе встречи также были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества по приоритетным направлениям литературоведения.