Akademiyanın Qafqazşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı 17-18 iyul tarixlərində Ankarada Türkiyə Cümhuriyyəti Xarici İşlər Nazirliyi, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Atatürk Kültür, Dil, Tarix Yüksək Qurumu, Atatürk Araşdırma Mərkəzi Başkanlığı və Türk Tarix Qurumunun təşkil etdiyi Lozan sülh konfransının 100 illiyinə həsr edilmiş beynəlxalq simpoziumda iştirak edib.
Alim “G.Çiçerinin Lozanda ermənilərlə görüşü: sovet dövlətinin hədəfləri və fəaliyyətinin nəticələri (G.Çiçerinin məktubları və rəsmi mənbələr əsasında)” mövzusunda məruzə edib.
Türkiyə, Böyük Britaniya, Almaniya, Fransa, Gürcüstandan alimlərin və türk diplomatlarının iştirak etdiyi panel iclasında maraqlı müzakirələr aparılıb.

Генеральный директор Института Кавказоведения НАНА, член-корреспондент НАНА, профессор Муса Гасымлы 17-18 июля принял участие в Международном симпозиуме посвященном, 100-летию Лозаннской мирной конференции организованным Министерством Иностранных Дел Турецкой Республики, Министерством Культуры и Туризма, Высшим советом по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, Исследовательским центром имени Ататюрка и Турецким Историческим обществом.
Ученый выступил с докладом «Встреча Г.Чичерина с армянами в Лозанне: цели и результаты деятельности советского государства (на основе писем Г. Чичерина и официальных источников)».
На панельном заседании, в котором приняли участие ученые из Турции, Великобритании, Германии, Франции, Грузии и турецкие дипломаты, состоялась интересная дискуссия.