Yeniləşən Akademiyanın muzeyi də yenidən qurulmalı və zənginləşdirilməlidir
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi fond və ekspozisiya şöbəsinin İçərişəhərdə yerləşən Muzey sərgi zalı ilə tanış olub.
Akademik İsa Həbibbəyli muzeyə ziyarəti zamanı arxeoloq alimlərimizin apardıqları qazıntılar zamanı aşkarlanmış qədim dövr tarixinə və Orta əsrlərə aid xalqımızın adət-ənənələrini, maddi-mədəni irsini özündə əks etdirən eksponatlara baxış keçirib. Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan elmi və alimləri qarşısında qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək, həmçinin müasir dünya elminin çağırışlarını əsas götürərək, yeniləşən Akademiya uğrunda islahatların həyata keçirildiyini qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli Rəyasət Heyəti tərəfindən daxili imkanlar hesabına əlavə maliyyə vəsaiti tələb olunmadan Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun bazasında Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun, Tarix İnstitutunun bazasında isə daxili imkanlar hesabına Tarix və Etnologiya İnstitutunun yaradılması haqqında AMEA-nın Ümumi yığıncağı qarşısında vəsatət qaldırılıb.
AMEA prezidenti bildirib ki, artıq institutda arxeologiya və antropologiya elmləri istiqamətində tədqiqatlar aparılır və bu qərar ölkəmizdə arxeoloji tədqiqatların keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və ona diqqətin daha da artırılmasına təkan verəcək.
Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, yeniləşən Akademiya istiqamətində başlıca məqsədlərdən biri də Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun İçərişəhərdə yerləşən Muzey sərgi zalının müasir dünya muzeyi tələblərinə cavab verən səviyyədə yenidən qurulmasından ibarətdir. Cari ilin iyul ayının əvvəllərində Bolqarıstana səfər etdiyini xatırladan AMEA rəhbəri səfər çərçivəsində ziyarət etdiyi Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Tətbiqi Morfologiya, Patologiya və Antropologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Milli Antropologiya Muzeyi ilə tanışlığı və iş şəraiti barədə məlumat verib, həmin qurumla qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə edildiyini və onların təcrübəsindən yararlanmağın faydalı olacağını söyləyib.
Qeyd edib ki, AMEA rəhbərliyi daxili imkanlar hesabına Muzey sərgi zalının yenidən qurulması və arxeoloji, o cümlədən antropoloji tapıntıların və etnoqrafik materialların Azərbaycan və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, təbliği istiqamətində aparılacaq işlərə zəruri dəstək verəcəkdir.
Sonra Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e., tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev muzey sərgi zalı barədə AMEA rəhbərinə məlumat verib. Bildirib ki, respublika ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı aşkar edilmiş nadir arxeoloji, eləcə də antropoloji materiallar toplandıqdan, qeydiyyata salınıb sistemləşdirilib öyrənildikdən sonra bu muzey vasitəsilə ictimaiyyətə təqdim olunur.
Fərhad Quliyev qeyd edib ki, burada - Antik dövrə aid rəmzi bəzək və məişət nümunələri, gil qadın bütləri, Antik və İlk orta əsrlərə aid artefaktlar, Antik və Erkən orta əslərdə Albaniyanın maddi mədəniyyəti, Orta əsrlərə aid məişət və ev təsərrüfatı nümunələri, Göytəpə qədim yaşayış yeri (Tovuz), Qaracəmirli kurqanı (Şəmkir), Qarabağ kurqanları, Səlbir qədim yaşayış yeri (Qəbələ), Qalatəpə Antik və Orta əsr şəhəri (Ağcabədi), Xınıslı yaşayış yeri (Şamaxı), Muncuqlu təpə nekropolu (Goranboy), İlanlıtəpə yaşayış yeri (Ağdam) və digər arxeoloji qazıntılar zamanı tapılmış eksponatlar nümayiş etdirilir.
Həmçinin bildirib ki, Muzey sərgi zalını ziyarət edən vətəndaşlarımıza, eləcə də məktəblilərə, tələbələrə Azərbaycan arxeologiya elminin son nailiyyətləri barədə məlumat verilib, həmçinin bura mütəmadi gələn xarici qonaqların diqqətinə ölkəmizin dünyanın qədim yaşayış məskənlərindən olması çatdırılır, xalqımızın qədim adət-ənənələri, yaşayış tərzi, maddi-mədəni nümunələri təbliğ olunur.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli muzeyin müasir çağırışlara cavab verməklə yenidən qurulması və yeni tapılmış arxeoloji və antropoloji eksponatlarla, eləcə də etnoqrafik materiallarla sistemli şəkildə zənginləşdirilməsi ilə bağlı Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutuna bir sıra tapşırıqlarını verib. Eyni zamanda, Akademiyanın müasir reallıqları nəzərə alınaraq, bundan sonra muzey sərgi zalında arxeologiya ilə yanaşı, antropologiya və etnoqrafiya sahələri üzrə də xüsusi bölmələrin, ekspozisiyaların yaradılması zəruri hesab edilib.

Музей обновляемой Академии наук должен быть реконструирован и обогащен
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомился с расположенным в Ичеришехер выставочным залом-музеем Научно-фондового и экспозиционного отдела Института археологии, этнографии и антропологии.
Во время посещения музея академик Иса Габиббейли осмотрел образцы материальной культуры нашего народа, обнаруженные во время археологических раскопок и относящиеся к периоду Древнего мира и средних веков. Сказав, что в настоящее время проводятся нацеленные на обновление НАНА реформы, соответствующие задачам, поставленным Президентом Ильхамом Алиевым перед отечественной наукой и учеными, а также призывам современной мировой науки, академик Иса Габиббейли сообщил, что Президиум поднял перед Общим собранием НАНА ходатайство о создании Института археологии и антропологии – на базе Института археологии, этнографии и антропологии и Института истории и этнологии – на базе Института истории за счет внутренних ресурсов без дополнительных финансовых затрат.
Президент НАНА отметил, что соответствующие решения приведут к повышению качества и популяризации археологических и антропологических исследований в стране.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что одной из основных целей на пути к обновляемой Академии наук является реконструкция расположенного в Ичеришехер выставочного зала-музея Института археологии, этнографии и антропологии на уровне, отвечающем современным требованиям. Напомнив о своей поездке в Болгарию в начале июля текущего года, руководитель НАНА рассказал о посещении им Национального антропологического музея, функционирующего при Институте экспериментальной морфологии, патологии и антропологии Болгарской академии наук, и созданных там условиях труда, и отметил, что во время встречи с руководством музея были обсуждены возможности сотрудничества с этим учреждением, опыт которого может быть применен в будущем.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что руководство НАНА окажет необходимую поддержку мероприятиям, нацеленным на реконструкцию выставочного зала-музея за счет внутренних ресурсов и популяризацию археологических и антропологических находок, а также этнографических материалов в Азербайджане и за его пределами.
Затем и.о. генерального директора Института археологии, этнографии и антропологии НАНА, доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев рассказал президенту Академии наук о выставочном зале-музее. Он сообщил, что после регистрации и систематизации археологические и антропологические материалы, обнаруженные в ходе проводимых в республике археологических раскопок, представляются вниманию общественности посредством этого музея.
Фархад Гулиев отметил, что в экспозиции выставлены относящиеся к Античному периоду предметы украшения и быта, глиняные женские фигурки, артефакты, относящиеся к античному периоду и раннему средневековью, образцы материальной культуры Кавказской Албании, бытовая и хозяйственная утварь периода средневековья, а также образцы материальной культуры, обнаруженные во время раскопок на территории древнего поселения Гёйтепе (Товуз), кургана в селе Гараджамирли (Шамкир), курганов в Карабахе, древнего поселения Сельбир (Габала), античного и средневекового города Галатепе (Агджабеди), поселения Хыныслы (Шамаха), некрополя Мунджуглу (Геранбой), поселения Иланлытепе (Агдам) и т.д.
И.о. генерального директора сообщил, что посещающие музей граждане, в том числе школьники и студенты получают информацию о последних достижениях отечественной археологии; помимо этого, выставочный зал периодически посещают зарубежные гости, до сведения которых доводится, что наша республика является одним из древнейших в мире мест поселения людей, также им предоставляется подробная информация об образе жизни, обычаях и традициях, культуре нашего народа.
В заключение академик Иса Габиббейли дал руководству Института археологии, этнографии и антропологии соответствующие поручения, направленные на реконструкцию музея в соответствии с вызовами современности и его системное обогащение новыми археологическими и антропологическими находками, а также этнографическими материалами. В то же время, учитывая современные реалии НАНА, была подчеркнута необходимость в создании в выставочном зале-музее, наряду с отделениями археологии, специальных подразделений и экспозиций, в которых будут демонстрироваться антропологические находки и этнографические материалы.