Hacettepe Unveristetinin professoru, b.e.d. Ali Aslan Dönməz və doktorant Zubeydə Aydın Uğurlu AMEA Botanika İnstitutunun qonağı olublar.
Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə ilə görüş zamanı qonaqlara İnstitutun Herbari Fondunun inkişaf perspektivləri və əməkdaşlıq istiqamətləri haqqında məlumat verilib. Görüşdə Botanika İnstitutu ilə Hacettepe Universiteti arasında təcrübə mübadiləsi, müştərək lahiyələr və əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması barədə müzakirələr aparılıb.
Səfər müddətində İnstitutun Herbari Fondunun müdiri, b.ü.f.d. P.Qaraxani, böyük elmi işçi b.ü.f.d. A.Hüseynova, Ali bitki sistematikası şöbəsinin müdiri b.ü.f.d. V.Kərimov, AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağının Elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. V.Fərzəliyev və turkiyəli botaniklərin iştirakı ilə Azərbaycanın müxtəlif botaniki-coğrafi rayonlarına (Böyük Qafqazın şimalı, Qobustan, Kiçik Qafqazın şimalı) ekspedisiyalar təşkil olunub. Müştərək ekspedisiyalar zamanı Pyrus, Crataegus, Cotoneaster cinslərinə aid bitki nümunələri üzərində tədqiqiqatlar aparılıb.
Səfərin sonunda professor Ali A. Dönməz Botanika İnstitutunda“Şimalı Qərbi Asiyanın Maleae tribası Rosaceae fəsiləsinin müasir taksonomiya və filogeniyası” mövzusunda böyük əhəmiyyət kəsb edən məruzə ilə çıxış edib.

Профессор Университета Хаджеттепе посетил Институт ботаники НАНА
Профессор Университета Хаджеттепе, д.б.н. Али Аслан Донмез и докторант Зубейда Айдын Угурлу посетили Институт ботаники НАНА.
В ходе встречи директор Института ботаники, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде проинформировала гостей о перспективах развития и направлениях сотрудничества Гербарного фонд института. Во время встречи были проведены обсуждения по обмену опытом, а также подписанию совместных проектов и соглашения о сотрудничестве между Институтом ботаники и Университетом Хаджеттепе.
В ходе визита при участии заведующего Гербарным фондом института, д.ф.б. П.Гарахани, старшего научного сотрудника, д.ф.б. А.Гусейновой, заведующего отделом Систематики высших растений, д.ф.б. В.Керимова, заместителя директора по научной работе Центрального ботанического сада НАНА, д.ф.б. В.Фарзалиева и турецких ботаников были организованы экспедиции в различные ботанико-географические районы Азербайджана (северная часть Большой Кавказа, Гобустан, северная часть Малого Кавказа). В рамках совместных экспедиций были проведены исследования образцов растений, относящихся к родам Pyrus, Crataegus, Cotoneaster.
В заключение визита профессор Али А.Донмез выступил с докладом «Современная таксономия и филогения трибы Яблоневые (Maleae) семейства Розовые (Rosaceae) Северо-Западной Азии» в Институте ботаники.