Hacettepe Unveristetinin professoru, b.e.d. Ali Aslan Dönməz və doktorant Zubeydə Aydın Uğurlu AMEA Botanika İnstitutunun qonağı olublar.
Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə ilə görüş zamanı qonaqlara İnstitutun Herbari Fondunun inkişaf perspektivləri və əməkdaşlıq istiqamətləri haqqında məlumat verilib. Görüşdə Botanika İnstitutu ilə Hacettepe Universiteti arasında təcrübə mübadiləsi, müştərək lahiyələr və əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması barədə müzakirələr aparılıb.
Səfər müddətində İnstitutun Herbari Fondunun müdiri, b.ü.f.d. P.Qaraxani, böyük elmi işçi b.ü.f.d. A.Hüseynova, Ali bitki sistematikası şöbəsinin müdiri b.ü.f.d. V.Kərimov, AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağının Elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. V.Fərzəliyev və turkiyəli botaniklərin iştirakı ilə Azərbaycanın müxtəlif botaniki-coğrafi rayonlarına (Böyük Qafqazın şimalı, Qobustan, Kiçik Qafqazın şimalı) ekspedisiyalar təşkil olunub. Müştərək ekspedisiyalar zamanı Pyrus, Crataegus, Cotoneaster cinslərinə aid bitki nümunələri üzərində tədqiqiqatlar aparılıb.
Səfərin sonunda professor Ali A. Dönməz Botanika İnstitutunda“Şimalı Qərbi Asiyanın Maleae tribası Rosaceae fəsiləsinin müasir taksonomiya və filogeniyası” mövzusunda böyük əhəmiyyət kəsb edən məruzə ilə çıxış edib.

Professor of Hacettepe University visited ANAS Institute of Botany
Professor of Hacettepe University, Dr. Biology Ali Aslan Donmez and PhD student Zubeyda Aydin Ugurlu visited ANAS Institute of Botany.
Guests were informed on the development prospects of herbarium Foundation of the institute and collaboration directions during the meeting with Director of the Institute of Botany, corresponding member of ANAS Valida Alizadeh. Discussions have been carried out on exchange of experience between institute and university, mutual projects and signing of an agreement of cooperation.
While visit expeditions were organized to various botanical-geographical regions (Northern part of Great Caucasus, Gobustan, Northern part of Minor Caucasus) of Azerbaijan with participation of the chief of Herbarium Foundation, PhD in Biology P.Garakhani, senior researcher PhD in Biology A.Huseynova, chief of the Department of Embryophyte PhD in Biology V. Karimov, deputy director of ANAS Central Botanical Garden for scientific affairs PhD in Biology V.Farzaliyev and Turkish botanists. During expeditions, researches held on plant samples of Pyrus, Crataegus and Cotoneaster.
At the end of visit Prof. Ali A. Donmez delivered an important lecture on topic “Modern taxonomy and phylogeny of tribasic Maleate Roseceace family in the Northwestern Asia”.