“Akademiya simalarda” kitabı çapdan çıxıb
AMEA yarandığı vaxtdan bu günə qədər həqiqi, müxbir və fəxri üzvləri olmuş alimlərin geniş elmi tərcümeyi-halını əks etdirən “Akademiya simalarda” adlı kitab çapdan çıxıb.
AMEA-nın 70 illik yubileyi ərəfəsində işıq üzü görmüş və geniş oxucu auditoriyasının diqqətini cəlb edən bu kitab elmi ictimaiyyətə böyük töhfə kimi olduqca əhəmiyyətlidir.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin kitaba yazdığı ön sözdə deyilir: “Bu kitabın hər səhifəsindən həyatını və ömrünü elmi yaradıcılığa sərf etmiş görkəmli bir alimin nurlu siması canlanmaqdadır. Onlar qədim və zəngin elmi irsimizin möhkəm bünövrəsi üzərində ucalan elm məbədinin – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasında və inkişafında əvəzsiz xidmətləri olmuş böyük alimlərdir. Bu alimlər həyat və fəaliyyətləri ilə gənc nəslə ən parlaq nümunə olmaqla bərabər, xalqımızın yaddaşında silinməz izlər buraxmış şəxsiyyətlərdir. İllər ötəcək, hər biri böyük bir xalq üçün örnək ola bilən bu alimlərin parlaq obrazı insanların yaddaşından silinməyəcək, xalqımızın qürur mənbəyi olaraq qalacaqdır”.
Kitabda 450-yə yaxın alimin hər biri haqqında bir səhifəlik tərcümeyi-hal fotoları ilə birgə oxucu auditoriyasına təqdim olunur. Eyni zamanda, kitabın ilk səhifələrində “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı öz əksini tapır.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə nəşr edilən və Akademiyanın “Elm” nəşriyyatı tərəfindən nəfis şəkildə çap olunan kitab oxuculara Azərbaycan dilində təqdim edilir. 1000 nüsxə tirajla çap olunması nəzərdə tutulan kitabın 500 nüsxəsi artıq işıq üzü görüb.

Издана книга «Академия в лицах»
Вышла в свет книга «Академия в лицах», в которой нашла отражение научная биография ученых, которые являлись действительными членами, членами-корреспондентами и почетными членами Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) с момента ее создания по сегодняшний день. Изданная в преддверии 70-летнего юбилея НАНА и привлекшая к себе внимание широкой читательской аудитории, данная книга обладает исключительной значимостью.
В предисловии к книге, написанном президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде, отмечается: «На каждой странице этой книги оживает излучающая свет личность видного ученого, посвятившего свою жизнь научному творчеству. Это – великие ученые, имеющие незаменимые заслуги в создании и развитии Национальной академии наук Азербайджана – храма науки, возвышающегося на крепком фундаменте нашего древнего и богатого научного наследия. Всей своей жизнью и деятельностью эти ученые являются блестящим примером для молодого поколения и, наряду с этим, являются личностями, оставившими глубокий след в народной памяти. Пройдут годы, но блестящий образ этих ученых, каждый из которых может быть образцом для целого народа, навсегда останется в памяти людей, будет источником гордости нашего народа».
В книге представлены биографии вместе с фотографиями более 450-ти ученых. В то же время, на первых страницах книги приводится Распоряжение Президента Азербайджанской Республики «О проведении 70-летнего юбилея Национальной Академии Наук Азербайджана».
Книга, вышедшая в издательстве академии «Элм» («Наука») согласно постановлению Президиума НАНА, преподносится читателям на азербайджанском языке. Предположительный тираж книги составляет 1000 экземпляров, 500 из которых уже издано.