AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün test sualları təsdiq edildi
Məlumdur ki, AMEA prezidentinin “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi” ilə bağlı sərəncamının 3-cü bəndinin icrası ilə əlaqədar AMEA-nın elmi müəssisələrində işçi qrupları yaradılmışdır. İşçi qrupları müəyyən olunmuş tələblərə uyğun olaraq fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün fənn proqramlarını və müvafiq ixtisas fənləri üzrə test suallarını hazırlayıb elmi şuraların müzakirəsinə təqdim etmişlər. Fənn proqramları və test sualları institutların elmi şuralarında və elmi bölmələrdə müzakirə edildikdən və müvafiq qərar qəbul edildikdən sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim edilmişdir. Elm və təhsil idarəsi tərəfindən həmin proqramların və test suallarının müəyyən olunmuş texniki tələblərə uyğunluğu yoxlanıldıqdan sonra onları AMEA prezidentinin 21 oktyabr 2015-ci il tarixli sərəncamı ilə yaradılmış Ekspert komissiyasının müzakirəsinə təqdim edilmişdir. Həmin komissiya fənn proqramlarını və test suallarını geniş təhlil etmiş və xüsusi rəy hazırlamışdır. Rəyə əsasən proqramların və test suallarının fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları zamanı istifadə olunması məqsədəuyğun hesab edilmişdir.
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın elmi müəssisələri tərəfindən hazırlanmış fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün fənn proqramları və müvafiq ixtisas fənləri üzrə test sualları təsdiq edildi. AMEA-nın elmi müəssisələrinə tapşırıldı ki, ixtisas fənləri üzrə proqramlarının iddiaçılara verilməsi, rus dilində imtahan verənlər üçün test suallarının tərcümə edilməsi, doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının şəffaf və obyektiv keçirilməsi və s. təmin edilsin. Qeyd olundu ki, imtahan komissiyalarının tərkibi, imtahanların keçirilmə tarixi, vaxtı və yeri barədə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə qabaqcadan məlumat verilsin. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırıldı ki, doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test üsulu ilə keçirilməsi üçün AMEA-nın elmi müəssisələrinə texniki yardım göstərilsin.

Известно, что в связи с исполнением 3 пункта распоряжения президента НАНА «Проведение приема в докторантуру и докторских экзаменов в НАНА на основе тестовых технологий» в научных учреждениях НАНА были созданы рабочие группы. Рабочие группы в соответствии с установленными требованиями подготовили и представили на рассмотрение Ученых советов предметные программы для приема в докторантуру и докторских экзаменов по программе доктора философии и тестовые вопросы по соответствующим специальностям. После обсуждения в ученых советах институтов и научных отделениях и принятия соответствующих решений предметные программы и тестовые вопросы были представлены в Управление науки и образования аппарата Президиума НАНА. После проверки Управлением науки и образования соответствия этих программ и тестовых вопросов установленным техническим требованиям они были представлены на обсуждение Экспертной комиссии, созданной в соответствии с распоряжением президента НАНА от 21 октября 2015 года. Данная комиссия подробно проанализировала предметные программы и тестовые вопросы и подготовила особое заключение. Согласно заключению было признано целесообразным использование программ и тестовых вопросов при приеме в докторантуру и докторских экзаменов по программе доктора философии.
На прошедшем 4 ноября 2015 года заседании Президиума НАНА были утверждены предметные программы для приема в докторантуру и докторских экзаменов по программе доктора философии и тестовые вопросы по соответствующим предметным специальностям. Научным учреждениям НАНА было поручено обеспечить предоставление предметных программ претендентам, перевод тестовых вопросов на русский язык, а также прозрачное и объективное проведение приема в докторантуру и докторских экзаменов. Было отмечено, что необходимо заранее информировать Управление науки и образования аппарата Президиума НАНА о составе экзаменационных комиссий, дате, времени и месте проведения экзаменов. Институту информационных технологий НАНА было поручено оказать техническую помощь научным учреждениям НАНА для приема в докторантуру и докторских экзаменов путем тестового метода.