AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün test sualları təsdiq edildi
Məlumdur ki, AMEA prezidentinin “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi” ilə bağlı sərəncamının 3-cü bəndinin icrası ilə əlaqədar AMEA-nın elmi müəssisələrində işçi qrupları yaradılmışdır. İşçi qrupları müəyyən olunmuş tələblərə uyğun olaraq fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün fənn proqramlarını və müvafiq ixtisas fənləri üzrə test suallarını hazırlayıb elmi şuraların müzakirəsinə təqdim etmişlər. Fənn proqramları və test sualları institutların elmi şuralarında və elmi bölmələrdə müzakirə edildikdən və müvafiq qərar qəbul edildikdən sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim edilmişdir. Elm və təhsil idarəsi tərəfindən həmin proqramların və test suallarının müəyyən olunmuş texniki tələblərə uyğunluğu yoxlanıldıqdan sonra onları AMEA prezidentinin 21 oktyabr 2015-ci il tarixli sərəncamı ilə yaradılmış Ekspert komissiyasının müzakirəsinə təqdim edilmişdir. Həmin komissiya fənn proqramlarını və test suallarını geniş təhlil etmiş və xüsusi rəy hazırlamışdır. Rəyə əsasən proqramların və test suallarının fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları zamanı istifadə olunması məqsədəuyğun hesab edilmişdir.
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın elmi müəssisələri tərəfindən hazırlanmış fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün fənn proqramları və müvafiq ixtisas fənləri üzrə test sualları təsdiq edildi. AMEA-nın elmi müəssisələrinə tapşırıldı ki, ixtisas fənləri üzrə proqramlarının iddiaçılara verilməsi, rus dilində imtahan verənlər üçün test suallarının tərcümə edilməsi, doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının şəffaf və obyektiv keçirilməsi və s. təmin edilsin. Qeyd olundu ki, imtahan komissiyalarının tərkibi, imtahanların keçirilmə tarixi, vaxtı və yeri barədə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə qabaqcadan məlumat verilsin. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırıldı ki, doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test üsulu ilə keçirilməsi üçün AMEA-nın elmi müəssisələrinə texniki yardım göstərilsin.

Test questions were approved for admission to doctoral studies and doctoral exams of ANAS
It is known that, in connection with the execution of paragraph 3, order of ANAS President "Admission to doctoral and doctoral exams of ANAS based on testing technologies" in scientific institutions working groups were created.
In accordance with the requirements the workgroups prepared and submitted to the Academic Councils of substantive programs for admission to doctoral and doctoral exams for the doctoral program and test questions for relevant specialties.
After discussion in the Academic Council and scientific departments and adoptions of the relevant substantive program and test questions were submitted to the Department of Education and Science of the Presidium of ANAS.
After verification by Department of Science and Education the compliance of these programs and test questions, with the established technical requirements were presented for discussion by the Commission of Experts, created under decree of ANAS President on October 21, 2015.
This commission in detail analyzed substantive program and test questions and prepared the special conclusion.
According to the conclusion was considered appropriate to use the programs and test questions for admission to the doctoral studies and doctorate exams for the PhD program.
At the last meeting of ANAS Presidium on November 4, 2015 was approved substantive program admission to doctoral studies and doctoral exams for the PhD program and test questions on the relevant subject fields.
Noted that, it is necessary to inform Department of Science and Education of ANAS Presidium Administration on structure of examination boards, date, time and place of the exams.
Institute of Information Technologies of ANAS was entrusted to provide technical assistance to scientific institutions of ANAS for admission to doctoral studies and doctoral exams by test method.