“Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar: 2013-2014” kitabının təqdimatı keçirilib
Noyabrın 5-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illik yubileyinə həsr edilmiş “Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar: 2013-2014” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova ölkə rəhbərliyinin arxeologiya elminə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, 2013-2014-cü illərdə respublika ərazisində institutun ekspedisiyalarının apardığı qazıntılar və bu tədqiqatların qədim tariximizin öyrənilməsində əhəmiyyətindən danışıb.
Bildirilib ki, 2008-ci ildən başlayaraq ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Prezidentin Ehtiyat Fondundan arxeoloji və etnoqrafik tədqiqatlara ayrıca maliyyə dəstəyi, Göytəpə (Tovuz) və Muğan-Babazanlı arxeoparklarının yaradılması barədə sərəncamlar arxeoloji və etnoqrafik tədqiqatlara dövlət qayğısının bariz göstəricisidir.
ABŞ, Fransa, Almaniya, Rusiya, Yaponiya, Koreya, İtaliya və s. ölkələrin mütəxəssisləri ilə təşkil edilən birgə beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyaların fəaliyyətindən danışan M.Rəhimova qeyd edilmiş qabaqcıl dövlətlərdə mütəmadi keçirilən beynəlxalq elmi konfranslarda arxeoloq və etnoqraflarımızın fəal iştirak etdiyini bildirib.
M.Rəhimova vurğulayıb ki, son dövrlərdə Azərbaycan arxeoloq və etnoqraflarının uğurlu tədqiqatları Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 70 illik yubileyi üçün layiqli töhfə sayılmalıdır. Bu kontekstdə institut tərəfindən AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə yeni nəşr edilmiş “Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar: 2013-2014” məqalələr toplusu tədbir iştirakçılarına təqdim edilib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan arxeologiya və etnoqrafiyası xalqımızın  qədim tarixini, maddi və mənəvi mədəniyyətini tədqiq edən, prioritet elm sahələrindən biridir. Azərbaycan dövləti də daim milli arxeologiya və etnoqrafiyamıza diqqət və qayğısını əsirgəməmişdir.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov öz çıxışında xalqımızın maddi və mənəvi sərvətlərinin bəzi bədxah əcnəbi qüvvələr tərəfindən əsassız mənimsənilməsinə qarşı Azərbaycan arxeoloqları və etnoqraflarının elm müstəvisində layiqli mübarizəsindən danışıb.
Təqdimat mərasimində çıxış edən İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova AMEA-nın 70 illik yubileyini elmdəki uğurları əsasında layiqlə qarşılayan elm ocaqları arasında Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun önəmli yer tutduğunu bildirib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan arxeoloqlarının son dövrlərdə respublika ərazisində apardığı elmi tədqiqatları əks etdirən virtual görüntülər nümayiş etdirilib.

Состоялась презентация книги «Археологические исследования в Азербайджане: 2013-2014»
5 ноября состоялась презентация книги «Археологические исследования в Азербайджане: 2013-2014», посвященной 70-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Института археологии и этнографии, профессор Маиса Рагимова рассказала о внимании и заботе руководства страны об археологической науке, проведенных экспедициями института раскопках и исследованиях на территории республики в 2013-2014 гг. и значимости этих исследований в изучении нашей древней истории.
Отмечалось, что уделение археологическим и этнографическим исследованиям финансовой поддержки из Резервного фонда Президента начиная с 2008 года по инициативе главы страны Ильхама Алиева, подписание распоряжений о создании археологических парков Гейтепе (Товуз) и Мугань-Бабазанлы является наглядным примером государственной заботы об археологических и этнографических исследованиях.
Говоря о деятельности международных археологических экспедиций, организованных совместно со специалистами США, Франции, Германии, России, Японии, Кореи, Италии и других стран, М.Рагимова подчеркнула активное участие отечественных археологов и этнографов в международных научных конференциях, регулярно проводимых в передовых странах мира.
М.Рагимова подчеркнула, что успешные исследования археологов и этнографов Азербайджана в последние годы должны считаться достойным вкладом в 70-летний юбилей Национальной академии наук Азербайджана. Участникам мероприятия был представлен вновь изданный в этом контексте по случаю 70-летия Академии сборник статей «Археологические исследования в Азербайджане: 2013-2014».
Затем выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который отметил, что археология и этнография Азербайджана является одной из приоритетных сфер науки, изучающей древнюю историю, материальную и духовную культуру нашего народа. Азербайджанское государство постоянно проявлял внимание и заботу о национальной археологии и этнографии.
Директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов в своем выступлении рассказал о достойной борьбе азербайджанских археологов и этнографов против необоснованного освоения нашего материального и духовного богатства некоторыми недоброжелательными иностранными силами.
Выступившая на церемонии презентации, и.о. академика-секретаря Отделения общественных наук НАНА, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова отметила важное место Института археологии и этнографии среди научных очагов.
В рамках мероприятия были показаны виртуальные кадры, отражающие научные исследования, проводимые в последнее время азербайджанскими археологами на территории республики.