AMEA-da “Əhməd Ağaoğlu və Türk dünyası” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Noyabrın 16-da AMEA-nın Əsas binasında Akademiyanın Rəyasət Heyəti və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Əhməd Ağaoğlu və Türk dünyası” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli 2022-ci ildə Türkiyənin Bursa şəhərində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən keçirilən və Türk dövlətlərinin mədəniyyət nazirlərinin də iştirak etdiyi “Şuşa günləri”ndə Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə “Türk dünyası mədəniyyət paytaxtı” elan olunduğunu xatırladıb. O, “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 dekabr 2022-ci il tarixli Sərəncamına müvafiq olaraq AMEA-da Tədbirlər planının hazırlandığını və bu istiqamətdə müvafiq işlərin görüldüyünü bildirib. Bugünkü konfransın da sözügedən Tədbirlər planı çərçivəsində həyata keçirildiyini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə Türk dünyasının tanınmış alimlərinin iştirak etdiyini qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəlində yaşayıb yaratmış görkəmli ictimai-siyasi xadim, böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun Azərbaycanın və Türk dünyasının dəyərli şəxsiyyətlərindən biri olduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, Əhməd bəy Ağaoğlunun həm Azərbaycandakı, həm də Türkiyədəki çoxcəhətli fəaliyyəti Azərbaycan xalqının onun timsalında dahi bir mütəfəkkir yetişdirmək potensialının olduğunu ortaya qoyur.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Əhməd bəy Ağaoğlu Türkiyədə olduğu müddətdə Mustafa Kamal Atatürkün ideyalarına sədaqətini nümayiş etdirmiş, onun silahdaşlarından birinə çevrilmişdir. Türkiyədə XX əsrin əvvəllərində türkçülüyü yaradan simalardan biri kimi qəbul olunmuş Əhməd bəy Ağaoğluğu “İttihad və Tərəqqi” partiyasındakı keşməkeşli fəaliyyətində, keçdiyi mürəkkəb yolda nümayiş etdirdiyi bütövlüyü, dözümlülüyü hər zaman qoruyub saxlamışdır.
Akademik İsa Həbibbəyli əlavə edib ki, görkəmli mütəfəkkir XX əsrin əvvəllərində erməni terrorunun və Rusiya axınının qarşısını almaq üçün aparılan mübarizədə Azərbaycan xalqı qarşısında əvəzsiz xidmətlər göstərmişdir.
O, Azərbaycan və Türkiyənin dövlət başçılarının sarsılmaz birliyinin, möhkəm təməlləri Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən atılan Azərbaycan Türkiyə qardaşlığının dünya ölkələri üçün nümunəvi dövlətçilik modeli olduğuna diqqət çəkərək vurğulayıb ki, bugünkü konfransın Əhməd bəy Ağaoğlunun görmək istədiyi kimi, öz suverenliyini, müstəqilliyini tam bərpa etmiş Azərbaycanda təşkili həm də görkəmli mütəfəkkirin arzularının həyata keçməsi deməkdir.
AMEA prezidenti Əhməd bəy Ağaoğlunun yaradıcılığının, ideyası bu gün üçün də aktual olan bədii-sənədli əsərlərinin geniş kütləyə çatdırılmasında konfransın əhəmiyyətindən danışıb. O, Əhməd bəy Ağaoğlunun yaradıcılığının ən müxtəlif istiqamətlərini açan və gənc nəsillərə təqdim edən bugünkü konfransın həm plenar, həm də bölmə iclaslarında görkəmli dövlət xadiminin həyat və yaradıcılığına dair məruzələrin təqdim olunacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin bugünlərdə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şahbaz Şamıoğlunun Əhməd bəy Ağaoğlunun mühiti və nəsrinə həsr olunmuş kitabının işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Türk dünyasının böyük fikir adamı Əhməd bəy Ağaoğlunun keşməkeşli ömür yolundan bəhs edən kitabda toplanan materiallar tariximizin bir çox səhifələrinin öyrənilməsi üçün qiymətli mənbədir.
Sonra tarix elmləri doktoru, professor Dilarə Seyidzadə çıxış edərək böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun ictimai-siyasi fəaliyyətindən danışıb. Dilarə Seydizadə öz elmi fəaliyyətində 1905-ci il Azərbaycan tarixinə dair tədqiqatlara geniş yer ayırdığını söyləyərək, tədqiqatlar zamanı bir sıra şəxsiyyətlərin, o cümlədən Əhməd bəy Ağaoğlunun yaradıcılığı ilə daha yaxından tanış olduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, görkəmli ictimai-siyasi xadim Azərbaycanın və Türkiyənin tarixi və bu günü üçün misilsiz xidmətlər göstərib, “Difai” təşkilatının yaradılmasında böyük işlər görüb. Professor Dilarə Seyidzadə Əhməd bəy Ağaoğlu irsini daha mütəşəkkil şəkildə araşdırmaq və gələcək nəsillərə daha dərindən tanıtmaq baxımından tədbirin önəmini qeyd edib.
Konfransda “Əhməd bəy Ağaoğlu” Milli Araşdırmalar İctimai Birliyinin rəhbəri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Axundova, “London İqtisadiyyat Məktəbindən” qonaq müəllim, professor Yasemin Giritli İnceoğlu, Türkiyə Milli Təhsil Nazirliyinin sabiq müşaviri Ömər Özcan və Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru Nikpur Cabbarlı çıxış edərək böyük fikir adamı Əhməd bəy Ağaoğlunun türk düşüncəsinin formalaşması sahəsində mühüm xidmətlər göstərdiyini, Azərbaycanın, eləcə də Türkiyənin elm və mədəniyyət tarixində özünəməxsus yer tutduğunu bildiriblər.
Tədbirdə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şahbaz Şamıoğlunun “Əhməd Ağaoğlunun epistolyar irsi tarixi-mədəni, ictimai-siyasi aspektlər kontekstində” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

В НАНА состоялась международная научная конференция «Ахмед Агаоглу и тюркский мир»
16-го ноября в Главном здании НАНА при совместной организации Президиума Академии наук и Института литературы имени Низами Гянджеви состоялась международная научная конференция «Ахмед Агаоглу и тюркский мир».
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли напомнил, что в 2022 году в турецком городе Бурсе при организации Международного фонда тюркской культуры и наследия и при участии министров культуры тюркских государств прошли «Дни города Шуша», на этом мероприятии Шуша была объявлена «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год. Академик сообщил, что в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год» от 6 декабря 2022 года был разработан План мероприятий НАНА и реализованы соответствующие мероприятия. Сказав, что сегодняшняя конференция проходит в рамках указанного Плана мероприятий, академик добавил, что на конференции принимают участие известные учёные тюркского мира.
Академик Иса Габиббейли отметил, что живший и творивший в конце XIX - начале XX века видный общественно-политический деятель и мыслитель Ахмед бек Агаоглу был одной из выдающихся личностей Азербайджана и всего тюркского мира. Многогранная деятельность Ахмед бека Агаоглу и в Азербайджане, и в Турции, продолжил академик, свидетельствует о потенциале азербайджанского народа, взрастившего столь гениального мыслителя.
Руководитель НАНА подчеркнул, что во время своего пребывания в Турции Ахмед бек Агаоглу продемонстрировал верность идеям Мустафы Кемаля Ататюрка и стал одним из его соратников. Ахмед бек Агаоглу, которого считают одним из основоположников идеологии тюркизма в Турции в начале ХХ века, прошел трудный путь в рядах партии «Единение и прогресс», сохранив выдержку и стойкость.
Академик Иса Габиббейли добавил, что в начале ХХ века выдающийся мыслитель внёс огромный вклад в борьбу против армянского терроризма и влияния России.
Говоря о непоколебимом единстве президентов Азербайджана и Турции, образцовой модели государственности и азербайджано-турецком братстве, основа которого была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, академик подчеркнул, что Ахмед бек Агаоглу мечтал увидеть нашу республику независимой, а сегодняшняя конференция проходит в Азербайджане, полностью восстановившем свой суверенитет, и это говорит о том, что мечты видного общественно-политического деятеля сбылись.
Президент НАНА рассказал о значении конференции с точки зрения доведения до широких масс образцов творчества Ахмед бека Агаоглу и его идей, которые по сей день сохраняют свою актуальность. Академик сообщил, что и на пленарном, и на секционных заседаниях конференции будет говориться о жизни и различных сторонах творчества Ахмед бека Агаоглу.
Академик Иса Габиббейли отметил, что на днях вышла в свет книга доктора философии по филологии, доцента Шахбаза Шамыоглу, посвященная среде и прозе Ахмед бека Агаоглу, и добавил, что материалы, собранные в указанном труде, являются ценным источником для изучения многих страниц нашей истории.
Затем доктор исторических наук, профессор Диляра Сеидзаде рассказала об общественно-политической деятельности Ахмед бека Агаоглу. Диляра Сеидзаде сообщила, что в своей научной деятельности большое место уделяет исследованиям по истории Азербайджана начала ХХ века, в ходе этих исследований она ознакомилась с творчеством ряда личностей, в том числе Ахмед бека Агаоглу. Учёный отметила, что выдающийся общественно-политический деятель внёс исключительный вклад в развитие Азербайджана и Турции, а также в создание организации «Дифаи». Профессор Диляра Сеидзаде подчеркнула значение мероприятия с точки зрения более глубокого изучения и доведения до следующих поколений наследия Ахмед бека Агаоглу.
Далее на конференции выступили руководитель Общественной организации «Исследовательский центр Ахмеда Агаоглу», доктор философии по искусствоведению Нигяр Ахундова, преподаватель Лондонской школы экономики, профессор Ясемин Гиритли Инджеоглу, бывший советник Министерства национального просвещения Турции Омер Озджан и заведующий отделом Института литературы, доктор филологических наук Никпур Джаббарлы, которые говорили о заслугах великого мыслителя Ахмед бека Агаоглу в формировании идеологии тюркизма и о месте, которое он занимает в истории науки и культуры Азербайджана и Турции.
На мероприятии был заслушан доклад доктора философии по филологии, доцента Шахбаза Шамыоглу на тему «Эпистолярное наследие Ахмеда Агаоглу в контексте историко-культурного и общественно-политического аспектов».