Dekabrın 18-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ilk prezidenti, tanınmış ictimai xadim, ilk azərbaycanlı alim-cərrah, ilk tibb elmləri doktoru, Əməkdar elm xadimi, akademik Mirəsədulla Mirqasımovun anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə ictimaiyyət nümayəndələri görkəmli alimin Fəxri Xiyabandakı məzarını ziyarət edib, abidəsi üzərinə tər gül dəstələri qoyub, ruhuna dualar oxuyublar.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında baş tutan tədbirdə akademik Mirəsədulla Mirqasımovun həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq akademik Mirəsədulla Mirqasımovun anadan olmasının 140 illiyinin “Heydər Əliyev İli”nə təsadüf etməsinin olduqca əlamətdar olduğunu, həm Ulu Öndər Heydər Əliyevin, həm də Prezident İlham Əliyevin görkəmli alimin fəaliyyətinə daim yüksək qiymət verdiklərini söyləyib.
Akademik Mirəsədulla Mirqasımovun həyat və fəaliyyətinin önəmli məqamlarına nəzər salan AMEA rəhbəri görkəmli alimin hələ Bakı Rus Gimnaziyasında şagird ikən elmə yüksək qiymət verdiyini, həmin dövrdə “Məktəb və həyat” jurnalında çap etdirdiyi “Müsəlman dünyasının mədəni geriliyinin əsas səbəbləri” kimi məqaləsində həqiqi dini inancın elmdən keçdiyini qeyd etdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, Mirəsədulla Mirqasımov elm və təhsil yolundan dönməmiş, Odessa şəhərindəki Novorossiysk İmperator Universitetinin Tibb fakültəsində oxuyarkən “Novorossiysk Hospital Terapevtik Klinikasının Materialları” jurnalında çap etdirdiyi “Ağciyər vərəminin süni pnevmotoraksla müalicəsi” adlı elmi-praktik məqaləsi ilə hər kəsin diqqətini cəlb etmişdir. Natiq qeyd edib ki, alimin fəaliyyəti SSRİ-nin hüdudlarından kənara çıxmış, o 1927-ci ildə Almaniyada “Azərbaycanda sidik daşı xəstəliklərinin öyrənilməsinə dair materiallar” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək tibb elmləri doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
Həmçinin bildirib ki, Mirəsədulla Mirqasımov Bakı Dövlət Universitetində və Azərbaycan Tibb İnstitutunda müəllimlik fəaliyyəti ilə yüksəkixtisaslı həkim kadrların hazırlanması istiqamətində də mühüm işlər görmüşdür.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, akademik Mirəsədulla Mirqasımovun həkim-cərrah, alim kimi yüksək fəaliyyəti onun Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti seçilməsində önəmli rol oynamışdır və o, qurucu prezident kimi Akademiyanın tarixinə düşmüşdür.
“Akademik Mirəsədulla Mirqasımov Elmlər Akademiyasının strukturunu müəyyənləşdirmiş, akademiyanın ilk Nizamnaməsi təsdiqlənmiş, Rəyasət Heyətinin və Elmi Bölmələrin tərkibi müəyyən olunmuş, elmi kitabxanası yenidən formalaşdırılmış, Akademiyanın tərkibində elmi-tədqiqat institutları, eləcə də Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası yaradılmışdır və bütün bu islahatlar görkəmli alimin rəhbərliyi altında uğurla həyata keçirilmişdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
AMEA rəhbəri akademik Mirəsədulla Mirqasımovun fəaliyyətinin daim yüksək qiymətləndirildiyini, SSRİ dövründə bir çox mükafatlara layiq görüldüyünü, müstəqillik illərində isə adının əbədiləşdirildiyini, Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə 130 və 140 illik yubileylərinin təntənəli keçirildiyini vurğulayıb. Həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Böyük konfrans zalının foyesində və Akademiyanın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Akademiklər zalında akademik Mirəsədulla Mirqasımovun büstünün olduğunu, bugünkü tədbir çərçivəsində isə müstəqillik illərində ilk dəfə olaraq alimin biblioqrafiyasının çap edildiyini deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının, alimlərinin, həkimlərinin, ziyalılarının və onun yetirmələrinin Mirəsədulla Mirqasımovun xatirəsini daim uca tutduğunu, onun tarixi xidmətlərinin gələcək yeni nəsillər üçün məktəb və nümunə olduğunu söyləyib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi tərəfindən akademik Mirəsədulla Mirqasımovun 140 illiyi münasibətilə hazırlanmış sənədli film nümayiş etdirilib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Səhiyyə komitəsinin sədri akademik Əhliman Əmiraslanov akademik Mirəsədulla Mirqasımovun 140 illik yubileyinin AMEA-da qeyd olunmasını təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib. Bildirib ki, Mirəsədulla Mirqasımovun Akademiyanın təsisçilərindən biri kimi AMEA-nın yaranması və formalaşmasında son dərəcə böyük xidmətləri olmuşdur.
Qeyd edib ki, akademik Mirəsədulla Mirqasımovun elmi fəaliyyəti ilə bərabər cərrahi fəaliyyəti də son dərəcə böyük olub: “Alimin böyük cərrah və elm xadimi kimi yetişməsində müvəffəqiyyətlə bitirdiyi o dövrün çox tanınmış, nüfuzlu Novorossiysk İmperator Universitetinin böyük rolu olmuşdur. Həmçinin Odessadakı professor K.M.Sapetskinin rəhbərlik etdiyi klinikada çalışması onun yaxşı cərrah kimi yetişməsində böyük rol oynamışdır. Hər bir alimin arzusu elmi məktəb yaratmaqdır və bu baxımdan Mirəsədulla Mirqasımov xoşbəxt alimdir ki, onun elmi məktəbi bu gün də yaşayır”.
Sonra Azərbaycan Respublikasının səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımov çıxış edərək akademik Mirəsədulla Mirqasımovun Azərbaycan səhiyyəsinin və tibb elminin inkişafındakı tarixi xidmətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, akademik Mirəsədulla Mirqasımov özünün bütün böyük və məhsuldar ömrünü urologiya, cərrahiyyə və onunla bağlı sahələrin mühüm məsələlərinin işlənib hazırlanmasına və inkişafına, Azərbaycan elminin təşkilatlanmasına həsr etmişdir.
Tədbirdə, o cümlədən AR ETN Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Akif Əlizadə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar və Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru professor Gəray Gəraybəyli çıxış edərək görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, Mirəsədulla Mirqasımovun yüksəkixtisaslı tibb üzrə kadrların hazırlanmasındakı fəaliyyətindən və onun elmi axtarışlarının bu gün də öz aktuallığını qorumasından danışıblar.
Daha sonra məruzələr dinlənilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova “Akademik Mirəsədulla Mirqasımovun həyatı və elmi-pedaqoji fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsində bildirib ki, özünəməxsus məktəb yaratmış böyük Azərbaycanlılar sırasında ölkəmizdə tibb elminin və təhsilinin, ümumi cərrahiyyə və urologiyanın əsasını qoymuş, milli səhiyyənin qurucularından biri olmuş, görkəmli ictimai xadim və bacarıqlı elm təşkilatçısı, mükəmməl və parlaq həkim-klinisist, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın həqiqi üzvü və ilk prezidenti, tibb elmləri doktoru, professor Mirəsədulla Mirqasımovun da adını fəxrlə çəkmək olar. O qeyd edib ki, Mirəsədulla Mirqasımov bütün həyatını və fəaliyyətini Azərbaycan səhiyyəsinə və elminə, tibb üzrə kadrların hazırlanmasına həsr etmiş, nailiyyət və ənənələri ilə məşhur olan ciddi, dərin elmi məktəb yaratmış ilk elm xadimlərindən olmuşdur.
Bildirib ki, akademik Mirəsədulla Mirqasımov ilk təhsilini ibtidai məktəbdə alıb, bir müddət mədrəsədə oxuduqdan sonra Bakı Rus Gimnaziyasına daxil olaraq təbiət qanunları, insan, heyvan və bitki dünyasının xüsusiyyətləri ilə tanış olmaq imkanı qazanıb. Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, 1908-ci ildə gimnaziyanı bitirən Mirəsədulla Mirqasımov Odessa şəhərindəki Novorossiysk İmperator Universitetinin (hazırda İ.İ.Meçnikov adına Odessa Milli Universiteti) Tibb fakültəsinə daxil olmuşdur.
Akademik İradə Hüseynova vurğulayıb ki, artıq mükəmməl cərrahi təlim almış Mirəsədulla Mirqasımov 1916-cı ildə Bakıya qayıdaraq öz taleyini və elmi-tibbi fəaliyyətini bütünlüklə Azərbaycan səhiyyəsi ilə bağlamış, Bakı Dövlət Universitetində və Azərbaycan Tibb İnstitutunda yerli mütəxəssislərin hazırlanmasında məharətlə xidmət göstərmişdir: “Alimin 45 illik elmi-təcrübi, həkimlik və elmi-pedaqoji fəaliyyəti dövründə nüfuzlu jurnallarda işıq üzü görmüş qiymətli əsərləri, elmi cəmiyyətlərin yığıncaqlarında, konqreslərdə, konfranslarda, digər tədbirlərdə çoxsaylı məruzə və çıxışları, fundamental monoqrafiyaları həkim və alim ictimaiyyətinin diqqətini hər zaman özünə cəlb etmişdir”.
Məruzəçi bildirib ki, professor Mirəsədulla Mirqasımovun 1933-cü ildə ümumi cərrahiyyə üzrə Azərbaycan dilində ilk dərsliyi yazaraq nəşr etdirməsi mühüm hadisə idi. Akademik İradə Hüseynovanın sözlərinə görə, Mirəsədulla Mirqasımov danılmaz yüksək şəxsi keyfiyyətləri, elmi bilikləri, hər iki dünya müharibəsində topladığı böyük təcrübənin səmərəli tətbiqi ilə respublikada xəstəxana xidmətlərinin inkişafına və möhkəmlənməsinə böyük töhfələr vermişdir.
“Bütün bunlar, eləcə də professor Mirəsədulla Mirqasımovun ictimai fəallığı, həm sadə insanlar, həm də elmi ictimaiyyət arasında qazandığı böyük nüfuz onun 1945-ci ildə yaradılan Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının təsisçilərindən biri olması, hətta hazırlıq işlərinin aparılması, sənədləşdirilmə və s. kimi fəaliyyətləri öz öhdəsinə götürməsi ilə nəticələnir. Azərbaycan elmi fikrinin inkişafı tarixində ilk dəfə olaraq elmi fəaliyyət mükəmməl təşkilati struktura malik sistemli xarakter almağa başlayır. Ümumi iclasda Azərbaycan SSR EA-nın 15 həqiqi üzvündən biri və ilk prezidenti seçilir. Alimin Akademiyanın formalaşmasında və inkişafında oynadığı rol ən yüksək qiymətə layiqdir”, - deyə İ.Hüseynova vurğulayıb.
Tədbirdə, o cümlədən Azərbaycan Tibb Universitetinin Birinci cərrahi xəstəliklər kafedrasının müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramovun “akademik Mirəsədulla Mirqasımovun Azərbaycan Tibb Universitetinin inkişafında rolu” və Azərbaycan Tibb Universitetinin Urologiya kafedrasının müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Sudeif İmamverdiyevin “Azərbaycanda urologiya elminin təşəkkülü və inkişafı” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda akademik Mirəsədulla Mirqasımovun oğlu Xalq artisti Oqtay Mirqasımov çıxış edərək atasının yubileyinin yüksək səviyyədə təşkilinə görə minnətdarlığını bildirib.

Состоялось мероприятие, посвященное 140-летию со дня рождения академика Мирасадуллы Миргасымова
18-го декабря состоялось мероприятие, посвященное 140-летию со дня рождения первого президента Национальной академии наук Азербайджана, известного общественного деятеля, первого ученого-хирурга и доктора медицинских наук Азербайджана, Заслуженного деятеля науки, академика Мирасадуллы Миргасымова.
До начала мероприятия представители общественности посетили могилу выдающегося ученого на Аллее почетного захоронения, возложили к его памятнику букеты свежих цветов и почтили его память.
Затем участники мероприятия, которое проходило в здании Президиума НАНА, ознакомились с выставкой, отражающей жизнь и деятельность академика Мирасадуллы Миргасымова.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что проведение 140-летнего юбилея академика Мирасадуллы Миргасымова в «Год Гейдара Алиева» является знаменательным событием, и общенациональный лидер Гейдар Алиев, и Президент Ильхам Алиев всегда высоко ценили деятельность видного ученого.
Говоря о важных моментах жизни и деятельности академика Мирасадуллы Миргасымова, руководитель НАНА сообщил, что, будучи учеником Бакинской русской гимназии, выдающийся ученый всегда интересовался и ценил науку, и в своей статье «Основные причины культурной отсталости мусульманского мира», которая была опубликована в те годы в журнале «Школа и жизнь», он писал, что основой настоящей религиозной веры является наука.
Академик Иса Габиббейли отметил, что Мирасадулла Миргасымов не свернул с пути науки и образования, окончил медицинский факультет Императорского Новороссийского университета в Одессе; будучи студентом, опубликовал в журнале «Материалы Новороссийской госпитальной терапевтической клиники» научно-практическую статью «Лечение туберкулеза легких искусственным пневмотораксом», чем вызвал интерес у всех педагогов и студентов. Оратор подчеркнул, что деятельность ученого вышла за пределы СССР, в 1927 году он защитил в Германии докторскую диссертацию на тему «Материалы к изучению мочекаменной болезни в Азербайджане» и получил ученую степень доктора наук.
Своей педагогической деятельностью, продолжил академик, в Бакинском государственном университете и Азербайджанском медицинском институте Мирасадулла Миргасымов внес весомый вклад в подготовку высококвалифицированных врачей.
Руководитель НАНА сообщил, что многогранная деятельность академика Мирасадуллы Миргасымова в качестве врача-хирурга и ученого сыграла важную роль в его избрании первым президентом Национальной академии наук Азербайджана, ученый вошел в историю НАНА в качестве президента-созидателя.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Академик Мирасадулла Миргасымов разработал структуру Академии наук, утвердил первый Устав Академии. Был определен состав Президиума и научных отделений, сформирована научная библиотека, в составе Академии наук были созданы научно-исследовательские институты и Совет по координации научных исследований. Все эти реформы были успешно проведены под руководством выдающегося ученого».
Руководитель НАНА подчеркнул, что деятельность академика Мирасадуллы Миргасымова всегда высоко ценилась, в период СССР ученый был удостоен многочисленных наград, а в период независимости его имя было увековечено, по соответствующим распоряжениям Президента Ильхама Алиева торжественно отмечались 130-летний и 140-летний юбилеи академика; также в фойе Большого конференц-зала Президиума НАНА и в Зале академиков Центральной научной библиотеки НАНА возведены бюсты академика Мирасадуллы Миргасымова, а в рамках сегодняшнего мероприятия впервые за годы независимости издана библиография ученого.
Азербайджанский народ, продолжил академик Иса Габиббейли, ученые, врачи, представители интеллигенции и ученики академика Мирасадуллы Миргасымова  всегда высоко чтут его память, исторические заслуги ученого являются школой и примером для последующих поколений.
Далее был продемонстрирован документальный фильм, подготовленный Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА по случаю 140-летия со дня рождения академика Мирасадуллы Миргасымова.
В своем выступлении председатель Комитета Милли Меджлиса Азербайджанской Республики по здравоохранению академик Ахлиман Амирасланов высоко оценил празднование 140-летнего юбилея академика Мирасадуллы Миргасымова в НАНА и отметил, что, будучи одним из соучредителей Академии наук, ученый внес огромную лепту в создание и формирование НАНА.
Академик Ахлиман Амирасланов сообщил, что, наряду с научной деятельностью, академик Мирасадулла Миргасымов занимался и широкой врачебной практикой: «В формировании ученого в качестве великого хирурга и деятеля науки большую роль сыграл очень известный, влиятельный в то время Императорский Новороссийский университет, который он успешно окончил. Также работа в одесской клинике под руководством профессора К.М.Сапецкого сыграла большую роль в его формировании в качестве хорошего хирурга. Мечтой каждого ученого является создание научной школы, и с этой точки зрения Мирасадулла Миргасымов – счастливый ученый, его научная школа живет по сей день».
Затем на мероприятии выступил заместитель министра здравоохранения Азербайджанской Республики Ильгар Гасымов, который рассказал об исторических заслугах академика Мирасадуллы Миргасымова в развитии здравоохранения и медицинской науки в Азербайджане. Он отметил, что всю свою плодотворную жизнь академик Мирасадулла Миргасымов посвятил разработке важных вопросов урологии, хирургии и связанных с ними сфер, а также организации отечественной науки.
В своих выступлениях генеральный директор Института геологии и геофизики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики академик Акиф Ализаде, председатель Союза писателей Азербайджана народный писатель Анар и ректор Азербайджанского медицинского университета профессор Герай Герайбейли поделились своими воспоминаниями о видном ученом и рассказали о заслугах Мирасадуллы Миргасымова в подготовке высококвалифицированных кадров и актуальности его научных изысканий.
Далее были прослушаны доклады.
В своем докладе «Жизнь и научно-педагогическая деятельность академика Мирасадуллы Миргасымова» вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что среди великих азербайджанцев, которые основали влиятельные научные школы, можно с гордостью назвать имя основоположника медицинской науки и медицинского образования, общей хирургии и урологии в республике, одного из созидателей национального здравоохранения, выдающегося общественного деятеля и умелого организатора науки, блестящего врача-клинициста, заслуженного деятеля науки, действительного члена и первого президента НАНА, доктора медицинских наук, профессора Мирасадуллы Миргасымова. Академик отметила, что Мирасадулла Миргасымов посвятил всю свою жизнь развитию отечественного здравоохранения и науки, подготовке медицинских кадров, был одним из первых ученых, создавших известную своими достижениями и традициями серьезную, глубокую научную школу.
Сказав, что окончив гимназию, Мирасадулла Миргасымов поступил в 1908 году на медицинский факультет Императорского Новороссийского университета (современный Одесский национальный университет имени И.И.Мечникова), вице-президент НАНА подчеркнула, что, пройдя блестящую хирургическую практику, учёный вернулся в 1916 году в Баку и полностью связал свою судьбу и научно-медицинскую деятельность с отечественным здравоохранением, а также принимал активное участие в подготовке национальных кадров в Бакинском государственном университете и Азербайджанском медицинском институте: «На протяжении своей 45-летней научно-практической, врачебной и научно-педагогической деятельности ученый публиковал свои ценные труды в престижных журналах, выступал с докладами на собраниях научных сообществ, конгрессах, конференциях и т.д., писал фундаментальные монографии. Его многогранная деятельность всегда находилась в центре внимания врачей и научной общественности».
Докладчик сообщила, что в 1933 году профессор Мирасадулла Миргасымов написал и издал первый учебник по общей хирургии на азербайджанском языке, что стало знаменательным событием. По словам академика Ирады Гусейновой, своими высокими личными качествами, научными знаниями, рациональным применением большого опыта, набранного во время двух мировых войн, Мирасадулла Миргасымов внёс весомую лепту в развитие и расширение медицинских услуг в республике.
Академик подчеркнула: «Все вышеперечисленное, а также общественная активность профессора Мирасадуллы Миргасымова, авторитет, которым ученый пользовался и среди простых людей, и в научных кругах, привели к тому, что он стал одним из соучредителей Академии наук Азербайджанской ССР в 1945 году, принимал активное участие в подготовительном процессе, вел документацию и т.д. Впервые в истории развития научной мысли в Азербайджане научная деятельность стала приобретать системный характер, обладающий совершенной организационной структурой. На Общем собрании Мирасадулла Миргасымов был избран одним из первых 15-ти действительных членов и первым президентом АН Азербайджанской ССР. Роль ученого в формировании и развитии Академии наук заслуживает самой высокой оценки».
На мероприятии также были прослушаны доклады заведующего Первой кафедрой хирургических болезней Азербайджанского медицинского университета члена-корреспондента НАНА Нуру Байрамова на тему «Роль академика Мирасадуллы Миргасымова в развитии Азербайджанского медицинского университета» и заведующего Кафедрой урологии Азербайджанского медицинского университета члена-корреспондента НАНА Судеифа Имамвердиева – на тему «Становление и развитие урологии в Азербайджане».
В заключение выступил сын академика Мирасадуллы Миргасымова народный артист Огтай Миргасымов, который поблагодарил всех организаторов и участников мероприятия.