AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi 2023-cü il üzrə fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA Rəyasət Heyətinin Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) 2023-cü il üzrə illik hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, bölmənin Ümumi yığıncağının üzvləri, bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin baş və icraçı direktorları, elmi katibləri, həmçinin əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri, elmi şöbə və laboratoriyaların rəhbərləri, ictimaiyyətlə əlaqələr, təhsil, beynəlxalq əlaqələr və digər şöbələrin müdirləri, Gənc Alim və Mütəxəssislər şuralarının sədrləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 2023-cü il üzrə əldə olunan nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Fərmanından sonra Azərbaycan elminin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu gün AMEA-da dövlət başçısının çağırışlarına və müasir dünya elminin prioritet istiqamətlərinə uyğun tədqiqatların aparıldığını bildirib.
Bu il bölmələrin hesabatlarının fərqli formatda və daha böyük auditoriyada geniş ictimaiyyətə təqdim olunduğunu vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli müzakirələr zamanı səsləndirilən təkliflərin elmimizin inkişafına öz töhfəsini verdiyini və onun populyarlaşdırılmasında bir növ maarifləndirmə funksiyası daşıdığını söyləyib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik Dilqəm Tağıyev KEB-in 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsini təqdim edib.
Məruzəçi qeyd edib ki, institutlar hesabat ilində öz fəaliyyətlərində “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafına dair Milli Prioritetlər”ini, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nı, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramı”nı və “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” ölkə başçısının Sərəncamını rəhbər tutub və elmi tədqiqat işləri AMEA tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2021-2025-ci illərdə aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətləri”nə uyğun aparılıb.
Akademik Dilqəm Tağıyev diqqətə çatdırıb ki, 2023-cü ildə Kimya Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 12 problemə aid 41 mövzuya dair 124 tədqiqat işi, 162 mərhələ aparılıb, 2 mövzu, 64 iş, 59 mərhələ tamamlanıb və bu tədqiqatlardan 10-u tətbiq olunub.
Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, 2023-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 6 kitabı (1-i xaricdə), 11 monoqrafiyası (3-ü xaricdə), 407 məqaləsi (224-ü xaricdə), 821 tezisi (264-ü xaricdə), 5 dərslik, dərs vəsaiti və elmi-kütləvi nəşri çap edilib, bu məqalələrdən 236-sı “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 4900 istinad qeydə alınıb. Həmçinin bölmə üzrə elmi müəssisələrin patent almaq üçün 48 iddia sənədi verdiyini, 61 patentin ekspertizada olduğunu, respublikada 40 patentin alındığını diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, bölmə əməkdaşları tərəfindən Azərbaycanın yeni yataq və yeni quyu neftlərinin komponent tərkibi və xassələrinin təyini, emal texnologiyaları üçün tövsiyələrin verilməsi, “Yaşıl oksidləşdiricilər” vasitəsilə oksidləşmə reaksiyalarının effektivliyini yüksəltmək üçün biomimetik və nanokarbon katalizatorlarının yaradılması və innovativ texnologiyaların işlənilməsi, Xüsusi təyinatlı itiyerişli yerüstü texnikanın turboüfürmə ilə yüksək gücləndirilmiş dizel mühərriklərinin bütün mövsümlərdə istismarını təmin edən yeni motor yağının yaradılması, Yüksək istismar, deformasiya, möhkəmlik, termiki və bakterisid xassələrə malik sinktərkibli nanokompozitlərin alınması kimi və s. mühüm nəticələrin əldə edildiyini bildirib, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan tədqiqat işləri barədə məlumat verib.
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində bölmənin müəssisələrində keçirilən tədbirləri diqqətə çatdıran akademik Dilqəm Tağıyev 35 yaşa qədər fəlsəfə doktorluğu hazırılığı üzrə doktorant və dissertantlar arasında “Heydər Əliyev təqaüdü”nün təsis olunduğunu, “Ən yaxşı elmi məruzə” müsabiqəsi və bir sıra konfransların keçirildiyini, “Ulu Öndər Heydər Əliyevin neft və neft emalı strategiyası” və digər nəşrlərin çap edildiyini bildirib.
Eyni zamanda məruzəçi beynəlxalq SCİMAGO tədqiqat mərkəzi tərəfindən dünyanın 233 ölkəsinin bütövlükdə və ayrı-ayrı elm sahələri üzrə 2022-ci ilin bibliometrik nəticələrinə görə reytinq cədvəlini tərtib etdiyini, ictimai elmlər, kimya, riyaziyyat, Yer elmləri və kompüter elmləri sahəsində Azərbaycanın Cənubi Qafqazda 1-ci yerdə qərarlaşdığını vurğulayıb.
Sonra Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasov, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri akademik Abel Məhərrəmov, Polimer Materialları İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov, ETN Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Abbasov və AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev çıxış edərək təmsil etdikləri qurumlarda əldə olunan mühüm nəticələri diqqətə çatdırıb, bölmənin 2023-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Kimya Elmləri Bölməsinin 2023-cü il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, göstəricilərin ötən illə müqayisədə yüksək olduğunu, bölmənin əhatə etdiyi müəssisələrdə Azərbaycanın müdafiə qüdrətinin artırılmasına və dövlətimizin inkişafına cavab verən önəmli tədqiqatların aparıldığını bildirib, bu istiqamətdə əməli fəaliyyətin bundan sonra da davam etdirilməsi barədə müvafiq tövsiyələrini verib.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Kimya Elmləri Bölməsinin 2023-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

Отделение химических наук НАНА отчиталось за свою деятельность в 2023 году
Состоялось заседание Президиума НАНА, посвященное обсуждению годового отчета Отделения химических наук (ОХН) по итогам 2023 года.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, члены Общего собрания отделения, генеральные и исполнительные директора, ученые секретари, авторы важных научных результатов, руководители научных отделов и лабораторий, заведующие отделами по связям с общественностью, образования, международных связей и т.д., председатели советов молодых ученых и специалистов научных учреждений, которые охватывает ОХН, а также соответствующие лица.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей достижения, полученные в 2023 году в научных учреждениях, которые охватывает ОХН, изданные научные труды, книги и т.д.
Сказав, что после подписания Президентом Ильхамом Алиевым Указа «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике» начался новый этап развития отечественной науки, академик Иса Габиббейли добавил, что сегодня в НАНА ведутся исследования в соответствии с призывами главы государства и приоритетными направлениями современной мировой науки.
Подчеркнув, что в этом году отчеты отделений представляются вниманию общественности в новом формате и в более широком составе, академик Иса Габиббейли отметил, что предложения, выдвигаемые в ходе дискуссий, вносят свой вклад в развитие и популяризацию науки, выполняя тем самым и просветительскую функцию.
Затем вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения химических наук НАНА академик Дильгам Тагиев представил отчетный доклад об итогах научной и научно-организационной деятельности ОХН в 2023 году.
Докладчик сообщил, что в своей деятельности в отчетном году институты руководствовались такими документами, как «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», «Государственная программа Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики» и Распоряжение главы государства об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике «Годом Гейдара Алиева», научно-исследовательские работы велись в соответствии с утвержденными НАНА «Приоритетными направлениями научно-исследовательских работ, которые будут вестись в Азербайджанской Республике в 2021-2025 годах».
Академик Дильгам Тагиев отметил, что в 2023 году в научных учреждениях велись исследования, охватывающие 12 проблем, 41 тему, 124 исследовательские работы и 162 этапа, завершены 2 темы, 64 работы и 59 этапов, 10 результатов нашли свое применение.
Говоря об издательской деятельности научных учреждений, которые охватывает отделение, академик Дильгам Тагиев сообщил, что в 2023 году сотрудниками отделения изданы 6 книг (1 – за рубежом), 11 монографий (3 – за рубежом), 5 учебников, учебных пособий и научно-популярных трудов, а также опубликованы 407 статей (224 – за рубежом), 821 тезис (264 – за рубежом), 236 из этих статей изданы во входящих в базы «Web of Science» и «Scopus» журналах с импакт-фактором, на труды сотрудников ссылались 4900 раз. Также академик добавил, что научными учреждениями были поданы 48 документов на получение патента, 61 патент находится на экспертизе, получены 40 патентов в республике.
Кроме этого, вице-президент НАНА рассказал об изучении сотрудниками отделения состава и свойств компонентов нефти на новых месторождениях и новых скважинах, разработке рекомендаций для перерабатывающих технологий, создании биомиметических и нанокарбонных катализаторов для повышения эффективности окислительных реакций и разработке инновационных технологий посредством «зеленых окислителей», создании нового моторного масла для дизельных двигателей наземной техники особого назначения, получении цинкосодержащих нанокомпозитов, обладающих высокими эксплуатационными, термическими, бактерицидными свойствами и устойчивостью, и других важных результатах, а также об исследованиях, которые велись на освобожденных от оккупации территориях.
Говоря о мероприятиях, реализованных в учреждениях отделения в рамках «Года Гейдара Алиева», академик Дильгам Тагиев отметил, что среди докторантов и диссертантов по подготовке докторов философии в возрасте до 35-ти лет учреждена «Стипендия Гейдара Алиева», был проведен конкурс на самый лучший научный доклад, прошли конференции, изданы научные труды.
В то же время, докладчик подчеркнул, что международным исследовательским центром SCİMAGO составлен рейтинг библиометрических показателей 233 стран мира по отдельным научным отраслям и в целом за 2022 год, и в этом списке Азербайджан занимает первое место среди республик Южного Кавказа в области общественных наук, химии, математики, наук о Земле и компьютерных наук.
Помимо этого, академик представил наукометрические показатели сотрудников отделения, рассказал о кадровом потенциале и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, мероприятиях по популяризации науки, научных журналах отделения, международном сотрудничестве и наградах.
Далее выступили генеральный директор Института нефтехимических процессов академик Вагиф Аббасов, генеральный директор Института химии присадок академик Вагиф Фарзалиев, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета академик Абель Магеррамов, генеральный директор Института полимерных материалов член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов, генеральный директор Парка высоких технологий МНО доктор философии по экономике Васиф Аббасов и председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА доктор философии по химии Эльмир Бабаев, которые рассказали о важных результатах, полученных в организациях, которые они представляют, и высоко оценили деятельность отделения в 2023 году.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли высоко оценил деятельность Отделения химических наук в 2023 году, отметил, что по сравнению с предыдущими годами показатели возросли, в учреждениях, которые охватывает отделение, ведутся важные исследования, нацеленные на повышение оборонной мощи Азербайджана и развитие государства, и дал соответствующие рекомендации, связанные с продолжением деятельности в данном направлении.
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА о признании отчета о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук в 2023 году удовлетворительным и включении полученных важных результатов в годовой отчет Академии наук. Также отделению были даны соответствующие поручения.