Akademik İsa Həbibbəyli BMT nümayəndələri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə səfərdə olan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Sənaye İnkişafı Təşkilatının (UNİDO) nümayəndələri ilə görüşüb.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Sənaye İnkişafı Təşkilatının baş direktor müavini və icraçı direktoru, baş direktorun Afrika üzrə xüsusi nümayəndəsi Fatou Haidara və təşkilatın Avropa və Mərkəzi Asiya regional bürosunun qlobal tərəfdaşlıq və xarici əlaqələr üzrə rəhbəri Solomiya Omelianın iştirak etdikləri görüşdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı söhbət aparılıb.
Sonra qonaqlar AMEA Rəyasət Heyətinin tarixi binası ilə tanış olublar. AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e. akademik Arif Həşimov qonaqlara binanın tarixi, memarlıq xüsusiyyətləri barədə ətraflı məlumat verib.
BMT nümayəndələri, həmçinin AMEA-nın elmi istiqamətləri barədə məlumat alıblar.
BMT nümayəndələri Azərbaycana səfərdən, o cümlədən Akademiyada keçirilən görüşdən məmnun qaldıqlarını ifadə ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с представителями Организации объединенных наций по промышленному развитию (ЮНИДО), которые находятся с визитом в нашей стране.
На встрече приняли участие заместитель генерального директора Организации объединенных наций по промышленному развитию, управляющий директор Директората по глобальному партнерству и внешним связям Фату Хайдара и руководитель регионального бюро ЮНИДО по странам Европы и Центральной Азии Соломия Омелиан. В ходе встречи говорилось о международных связях Национальной академии наук Азербайджана.
Затем гости ознакомились с историческим зданием Президиума НАНА. И.о. первого вице-президента НАНА академик Ариф Гашимов подробно рассказал представителям ЮНИДО об истории и архитектурных особенностях здания.
Также гости получили информацию о направлениях научных исследований, которые ведутся в НАНА.
Представители ЮНИДО выразили удовлетворение визитом в Азербайджан, в том числе встречей в Академии наук.