Kənd təsərrüfatında beynəlxalq tədqiqatlar üzrə məsləhətləşmə qrupunun (Consortium of International Agricultural Research Centres, CGIAR) Mərkəzi və Qərbi Asiya və Şimali Afrika üzrə Regional Direktoru, həmçinin Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (The International Center for Agricultural Research in the Dry Areas, İCARDA) baş direktoru Aly Abousabaa bu il noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək COP29 (BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası ) tədbiri çərçivəsində Bakıda səfərdə olub.
Cənab Aly Abousabaa dünyada kənd təsərrüfatı sahəsində aparılan elmi tədqiqatlar, həyata keçirilən tədbilər, COP29-un hədəfləri, iqlim dəyişiklikləri və digər aktual mövzularda suallarımızı cavablandırıb.
- Cənab Aly Abousabaa, Azərbaycana xoş gəlmisiniz, sizi ölkəmizdə görməkdən çox məmnunuq. Əvvəlcə Azərbaycana səfərinizin əsas hədəfləriylə bağlı məlumat verməyinizi istərdik.
- İşimizə böyük maraq göstərdiyinizə və qonaqpərvərliyinizə görə təşəkkür edirəm. Mənim Azərbaycana gəlməkdə məqsədim buradakı əsas tərəfdaşlarımızla CGIAR-ın ölkənizdə keçiriləcək COP29 tədbirinin məqsədlərinə necə dəstək verə biləcəyini müzakirə etməkdir. CGIAR, inkişaf üçün tədqiqat (Results for Development, R4D) sahəsində 9000-dən çox mütəxəssisi olan 13 tədqiqat mərkəzinin qlobal şəbəkəsidir. Biz kənd yerlərinin inkişafı və davamlı dolanışıq vasitələrini idarə etmək üçün qida, torpaq və su sistemlərinin qurulması üçün qlobal kənd təsərrüfatı innovasiyalarını inkişaf etdirməyə diqqət yetiririk. Mən yüz milyonlarla fermerin və onların icmalarının həyatına təsir edəcək mühüm qərarlar qəbul etmək üçün liderlərin 2024-cü ilin noyabr ayında toplaşacağı COP29-da qlobal miqyasda qida, torpaq və su sistemlərinin davamlı transformasiyasına üstünlük verilməsini müdafiə edəcəyəm.
Səfərim zamanı Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri cənab Məcnun Məmmədov, COP29 üzrə Baş Danışıqçının müavini Orxan Zeynalov, eləcə də BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO), Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Təhsil Nazirliyinin Genetik Ehtiyatlar İnstitutu kimi tərəfdaş təşkilatlarla bu kimi məsələləri müzakirə etdim. CGIAR, ICARDA kimi 13 qlobal tədqiqat mərkəzi Azərbaycan hökumətinin COP29-da uğurunu dəstəkləyir.
- Hazırda təbii ehtiyatların idarə edilməsi və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı proqnozlar hər kəsi narahat edir. Təmsil etdiyiniz qurumlarda bu istiqamətdə hansı tədbirlər həyata keçirilir?
- Kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislərimiz qlobal istiləşmə proqnozlarını diqqətlə izləyirlər. Temperaturun yarım dərəcə yüksəlməsi ekstremal hava hadisələrini artıracaq, kənd təsərrüfatı istehsalı üçün ciddi problemlər yaradacaq və qida çatışmazlığı, aclıq və digər kənd təsərrüfatı ilə bağlı fəlakətlər ehtimalını artıracaq. Bütün bunlar ciddi narahatlıqlar doğurur. CGIAR COP29-da bu kimi problemlər barədə məlumatlılığı artırmaq üçün ərzaq, torpaq və su sistemlərinin transformasiyasının sürətlənən iqlim böhranının azaldılması və yumşaldılmasında əhəmiyyətli rolunu qlobal miqyasda ictimaiyyətə çatdırmağa çalışacaq.
Mərkəzi Asiya, Qafqaz və onun hüdudlarından kənarda CGIAR tədqiqat mərkəzləri kənd təsərrüfatı sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə üstünlük verir. Buraya təkmilləşdirilmiş ərazi, torpaq və su idarəçiliyi təcrübələrinin təşviqi, iqlimə uyğun məhsulların yetişdirilməsi və biomüxtəlifliyin qorunması daxildir. Biz kiçik istehsalçıları quraqlığa və zərərvericilərə davamlı, yüksək məhsuldarlığa malik sortlarla tanış etməklə iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşmaları üçün dəstəkləyirik. Qida sistemlərinin özlərindən isə istixana qazı emissiyalarını azaltmağa çalışırıq. İqlim dəyişikliyinin yaratdığı çətinliklərə baxmayaraq, isti və quraq iqlimə malik Mərkəzi-Qərbi Asiya və Şimali Afrika (CWANA) regionunda daha səmərəli suvarma və suyun idarə olunması sahəsində təcrübə kənd təsərrüfatı məhsuldarlığının artırılmasında mühüm rol oynayacaq.
Azərbaycan və ICARDA alimləri də genom təkamülü ilə bağlı sıx əməkdaşlıq edirlər. Bu əməkdaşlıq yerli sortların müxtəlifliyini, keyfiyyətini və uyğunlaşma qabiliyyətini artırır və yeni, davamlı məhsul sortlarının yetişdirilməsinə yönəlmiş seleksiya proqramlarının inkişafına dəstək verir.
Hazırda CGIAR-ın əsas layihələrindən biri davamlı kənd-ərzaq sistemlərinin qurulmasına yönəlmiş iqlim dəyişikliyi şoklarına tab gətirə bilən, fermerlərə iqtisadi imkanlar yaratmağa, regiondakı kənd icmaları üçün gəlirləri və dolanışıq vasitələrini yaxşılaşdırmağa yönələn “Davamlılıq üçün həssaslıq təşəbbüsü (F2R)” layihəsidir. F2R təşəbbüsü şiddətli quraqlıq, istilik dalğaları və torpağın şoranlığından əziyyət çəkən bölgələrdə qida istehsalı ilə məşğul olduğu üçün həmin ərazilərdəki unikal problemlərdən də xəbərdarıq. Müvafiq olaraq, ICARDA-nın rəhbərliyi ilə bir neçə CGIAR mərkəzi səhraları əkin sahələrinə və qida istehsalı mərkəzlərinə çevirmək məqsədi daşıyan səhra kənd təsərrüfatı konsepsiyasını işləyib hazırlamışdır.
- Dünyada kənd təsərrüfatının qloballaşma və rəqəmsal transformasiyalar kontekstində inkişafı ilə bağlı hansı tədqiqatlar aparılır?
- Rəqəmsallaşma prosesləri kənd təsərrüfatının inkişafı sahəsində inqilabi dəyişikliklərə gətirib çıxarmışdır. ICARDA Yerin müşahidə sistemləri, açıq giriş platformaları, süni intellekt, maşın öyrənməsi, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları və bulud hesablamaları kimi texnologiyalardan geniş istifadə edir ki, bu da alim və mütəxəssislərə məlumat toplamaq, təhlil etmək və idarə etmək üçün geniş imkanlar yaradır.
Məsələn, ICARDA alimləri ən yaxşı cinslərin seçimini təkmilləşdirmək, həmçinin yeni bazarlara çıxış imkanlarını artırmaq üçün daha səmərəli məlumatların toplanmasına şərait yaratmaqla icma əsaslı heyvandarlıq proqramlarında (CBBPs) fermerlərə fayda verən rəqəmsal alət hazırlamışlar. Hazırda bu uğurlu pilot layihəni İordaniya, Tunis və Malidə genişləndirməkdəyik. Eynilə, Hindistanda ICARDA-nın GeoAgro-iKrishi tətbiqi və idarə paneli kiçik fermerlərə hava proqnozları, optimal əkin vaxtları, potensial xəstəliklərin erkən xəbərdarlıqları, şoranlıq/torpağın keyfiyyəti və s. haqqında real vaxt rejimində məsləhətlər verir. Bu yüksək texnologiyalı alət sayəsində kənd təsərrüfatında fermerlər resursların idarə edilməsini təkmilləşdirə, suvarma üsullarını, gübrə tətbiqini optimallaşdıra və ümumi məhsuldarlığı artıra bilərlər.
Xüsusilə süni intellekt (AI) xəstəliklərin aşkarlanması, hava proqnozu və avtomatlaşdırılmış məhsul yığımı sahəsində tədqiqatlar üçün böyük potensiala malikdir. Dronlar və məlumat analitikası kimi texnologiyalardan istifadə edərək, süni intellekt su və gübrə kimi resurslardan istifadəni optimallaşdırır və nəticədə daha yüksək məhsul verir. İnanıram ki, süni intellekt potensialı artmaqda davam edəcək və alimlərimiz bu sahədə qlobal nailiyyətlər əldə edəcəklər. Bununla belə, müvafiq sahədə əldə olunan nailiyyətləri kənd təsərrüfatı icmaları üçün daha da əlçatan etmək məqsədilə tərəfdaşlarımızın ekspertlərini bu yeni texnologiyalara dair daha çox maarifləndirməyimiz olduqca vacibdir.
- COP29 tədbirinin Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı fikirlərinizi bölüşməyinizi istərdik. Bu tədbirdən əsas gözləntilər nədir?
- Azərbaycanda keçiriləcək COP29 qlobal istiləşmənin təsirlərinin məhdudlaşdırılması, uyğunlaşdırılması üçün maliyyənin səfərbər edilməsi üzrə qlobal əməkdaşlıq, eləcə də qərarların qəbulu üçün əhəmiyyətli platformadır. COP29-un nəticələri Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) və Paris Sazişinin qlobal temperaturun yüksəlməsini 2°C-dən aşağı saxlamaq məqsədlərinə təsir edir, eyni zamanda Braziliyada uğurlu COP30-un keçirilməsi üçün zəmin yaradır.
COP29 ilə bağlı gözləntilərim olduqca yüksəkdir. Çünki, mən diqqətin davamlı kənd təsərrüfatının, qida sistemlərinin dəstəklənməsinə, su idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsinə, kənd təsərrüfatının və biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəldiləcəyini gözləyirəm. Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı üzrə COP28 Bəyannaməsi ilə qoyulmuş təməl üzərində qurulan COP29 bu aktual problemlərin həllində və Orta Asiya, Şimali Afrika və Yaxın Şərq kimi digər quraq bölgələrdə çox ehtiyac duyduğumuz davamlı qida sistemləri üçün taleyüklü həllərin təqdim edilməsində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edə bilər.
Mən indiyədək təxminən 16 COP tədbirində iştirak etmişəm və əminliklə deyə bilərəm ki, Azərbaycan güclü komandası, yaxşı qurulmuş infrastrukturu ilə bu yüksək səviyyəli qlobal tədbirə uğurla ev sahibliyi edəcək.
- Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü il ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunub. “Yaşıl” dünya naminə tövsiyələrinizi və çağırışlarınızı eşitmək istərdik.
- Azərbaycanın 2024-cü ildə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi təqdirəlayiq təşəbbüsdür. Bu, ölkənin yaşıl inkişafa güclü öhdəliyini və qlobal çağırışların həllinə proaktiv yanaşmasını sübut edir. Bu məqsədə nail olmaq üçün güclü beynəlxalq əməkdaşlıq mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bilik və yaşıl texnologiyaların digər ölkələrlə bölüşdürülməsi davamlı ekoloji tərəqqi və təsirin idarə edilməsində mühüm rol oynayacaq.
ICARDA və CGIAR tədqiqat proqramlarımızı güclü şəkildə bərpa etmək, birgə layihələrə başlamaq və CGIAR-ın kənd təsərrüfatına davamlılıq üzrə qlobal təcrübəsindən yararlanmaq üçün Azərbaycanın bu sahədə inkişafına töhfə verməyə tam hazırdır. Biz birlikdə məhsuldar tərəfdaşlığı inkişaf etdirə və kənd təsərrüfatı icmalarını dəyişdirəcək innovasiyaları genişləndirə bilərik. Mən Azərbaycana COP29 tədbirində uğurlar arzulayıram və inanıram ki, bu tədbir hamı üçün daha “yaşıl”, “ağıllı” və parlaq gələcəyə doğru mühüm mərhələnin əsasını qoyacaq.
Müsahibəni apardı: Nərgiz QƏHRƏMANOVA, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin Elektron informasiya sektorunun müdiri

Interview of Aly Abousabaa, Regional Director for Central and West Asia and North Africa of CGIAR
Aly Abousabaa, Regional Director of the Consultative Group on International Agricultural Research Center (CGIAR) for Central and West Asia and North Africa, and Director General of the International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA) visited Baku ahead of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP), to be held in Azerbaijan this November.
Mr. Abousabaa responded to our questions on topics such as CGIAR's global research on climate-resilient agriculture, COP29 goals, and the impacts of accelerating climate change.
1. Mr. Abousabaa, welcome to Azerbaijan. We are thrilled to see you in our country. First of all, we would like you to inform us about the main objective of your visit to Azerbaijan.
- Thank you for your hospitality and keen interest in our work. I am here to discuss with our key Azerbaijan partners how CGIAR can support the country's COP29 objectives. CGIAR is a global network of 13 research centers with over 9000 experts in research-for-development (R4D). We focus on advancing global agricultural innovation to build sustainable food, land, and water systems to drive rural development and resilient livelihoods. As CGIAR's Regional Director for Central and Western Asia and North Africa (CWANA), I will be advocating for prioritizing the sustainable transformation of food, land, and water systems globally at COP29, where leaders will convene in November 2024 to make crucial decisions that will impact the lives of hundreds of millions of farmers and their communities.
During my visit, I discussed such matters with Azerbaijan's Minister of Agriculture, Mr. Majnun Mammadov, and Mr. Orkhan Zeynalov, Deputy Chief Negotiator at COP29, and with partner organizations such as FAO and the Genetic Resources Institute in Baku. CGIAR, through 13 global research centers like ICARDA, is dedicated to supporting Azerbaijan's government's success in COP29 by working closely with key stakeholders, National Agricultural Research Institutes, and the farming communities themselves.
2. Nowadays, natural resource management and climate change projections concern everyone. What measures is CGIAR taking in this direction?
- Our agri-science and development experts closely monitor global warming predictions, and I have to say that we are very alarmed. Rising temperatures, even by half a degree, will amplify extreme weather events, posing significant challenges to agricultural production and increasing the likelihood of malnutrition, famine, and other agri-related catastrophes. This concern drives CGIAR's collective efforts to raise awareness of these existential challenges at COP29 so that there is an increased global understanding of the role that food, land, and water systems transformation can play in reducing and mitigating the impacts of an accelerating climate crisis.
In Central Asia, the Caucasus, and beyond, CGIAR research centers prioritize improved agricultural systems. This includes promoting improved land, soil, and water management practices, cultivating climate-smart crops, and conserving biodiversity. We support vulnerable small-scale producers in adapting to climate change by introducing heat or pest-resistant high-yielding crop varieties and work towards reducing greenhouse gas emissions from food systems themselves. In the hot and arid CWANA region, more efficient irrigation and water management practices will play a vital role in enhancing agricultural production despite the challenges posed by climate change.
Scientists from Azerbaijan and ICARDA are also collaborating on genome sequencing, enhancing our understanding of genome evolution. This collaboration strengthens the diversity, quality, and adaptability of local varieties, and it supports the development of breeding programs focused on developing new, resilient crop varieties.
One CGIAR major project currently being co-led by ICARDA is the "Fragility to Resilience initiative (F2R)," which focuses on building resilient agri-food systems capable of withstanding climate change shocks, enables farmers to generate economic opportunities and improves incomes and livelihoods for rural communities across the region. We also recognize the unique challenges that communities face, as the F2R Initiative relates to food production in a region that suffers from extreme droughts, heat waves, and soil salinity. Accordingly, several CGIAR centers led by ICARDA have developed the concept of Integrated Desert Farming which aims to transform deserts into cultivable land and food production centers.
3. What research is being conducted worldwide on agricultural development in the context of globalization and digital transformation?
- The digital age has revolutionized agricultural research for development. ICARDA is pioneering the use of tools and technologies like Earth Observation Systems, Open Access platforms, Artificial Intelligence, Machine Learning, Information and Communication Technologies, as well as Cloud Computing, which provide our scientists with advanced capabilities for data collection, analysis, and management. For instance, ICARDA scientists have developed a digital tool that is benefiting Ethiopian goat and sheep breeders in Community-Based Breeding Programs (CBBPs), enabling more efficient data collection to improve the selection of best breeds and also increased access to new market opportunities. We are now expanding the successful pilot project to Jordan, Tunisia, and Mali. Similarly, in India, ICARDA's GeoAgro-iKrishi app and dashboard provide real-time farming advice to smallholder farmers on weather forecasts, optimal seeding times, early warning alerts about potential disease outbreaks, soil salinity/quality, etc. Thanks to this high- tech precision farming tool, farmers can improve resource management, fine-tune irrigation practices, optimize fertilization, and enhance overall productivity.
Artificial Intelligence (AI), in particular, holds immense potential for research in disease detection, weather prediction, and automated harvesting research. Using technologies such as drones and data analysis, AI optimizesthe use of resources like water and fertilizer, leading to improved crop yields. I believe that the potential of AI will continue to grow, and our scientists will stay at the cutting edge of global advancements in the field. This is crucial to keep pace with such advancements and leverage them more effectively. However, it is also essential that we train our partners' experts in these emerging technologies to develop a universal understanding and allow them to more easily translate these advancements into impact on the ground for farming communities.
4. We would like you to share your thoughts on the COP29 event in Azerbaijan. What are the main expectations from this event?
- COP29 in Azerbaijan holds great significance as a platform for global cooperation and decision-making to limit, adapt to, or even reverse the impact of global warming and mobilize financing for these activities. Outcomes from COP29 not only have the ability to influence and advance the goals of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) and the Paris Agreement to keep global temperature increases lower than 2oC, but they will also set the stage for a successful COP30 in Brazil.
My expectations for COP29 are exceptionally high, as I anticipate a strong focus on bolstering sustainable agriculture and resilient food systems, improving water management, and enhancing conservation agriculture and biodiversity protection. Building upon the foundation set by the COP28 Declaration on Food and Agriculture, COP29 has the potential to drive meaningful progress in addressing these pressing challenges and bringing about game- changing decisions for resilient food systems, which we urgently need in the dry areas such as Central Asia, North Africa, and the Middle East.
I have now participated in some 16 COPs, and I can confidently affirm that Azerbaijan, with its ongoing preparations, strong team, well-established infrastructure, and exceptional commitment to hosting this global high-level event, is well-positioned to make COP29 a great success.
5. Let us remind you that by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, 2024 was declared in our country as the "Year of Solidarity of the Green World." We would like your recommendations on how to overcome challenges for a "green" world.
- Azerbaijan's declaration of 2024 as the "Green World Solidarity Year" is a commendable initiative. It reflects the country's strong commitment to green growth and its proactive approach to tackling global challenges. To achieve this goal, robust international collaboration will be vital. Sharing knowledge and green technologies with other nations will play a crucial role in driving lasting environmental progress and impact. Moreover, it's essential to enhance capacity building that will enable the responsible use of natural resources while simultaneously promoting eco-friendly practices for long-term success.
ICARDA and CGIAR are fully prepared to contribute to Azerbaijan's growth by working with our partners both in and outside of government to strongly reestablish our research programs, initiating joint projects, and leveraging CGIAR's global expertise on agri-resilience. Together, we can foster productive partnerships and scale up innovations that will transform farming communities. I wholeheartedly wish Azerbaijan great success in hosting COP29 and believe that this event, under Azerbaijan's leadership, will become a significant milestone towards a greener and smarter, and brighter future for all.