AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev və həmin idarənin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin rəisi Bünyamin Seyidov Fransanın Monpelye şəhərində Avropa Komissiyasının “Erasmus Plus” proqramı çərçivəsində “Nizami” layihəsi üzrə keçirilən ilkin görüşlərdə iştirak edirlər.
Monpelye Universitetinin koordinator olduğu layihədə Azərbaycan tərəfdən Təhsil Nazirliyi, AMEA, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Memarlıq və İnşaat Universiteti, Xəzər Universiteti, Qafqaz Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Avropa ölkələrindən isə Fransanın Monpelye, İsveçin Uppsala, Almaniyanın Heydelberq, Çexiyanın Mazarıkova, İspaniyanın Barselona və Türkiyənin Fatih Universitetləri iştirak edirlər.
Layihənin məqsədi Azərbaycanda doktorantura təhsil sisteminin Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması və qarşılıqlı tədqiq edilməsidir. Üç il davam edəcək layihədə tərəfdaş qurumlar birgə iş aparacaq, ölkəmizin Avropa təhsil siteminə inteqrasiyasını təşkil edəcəklər.
Dekabrın 7-də keçirilən ilk görüşdə AMEA-nın ümumi strukturu, elmi-innovativ fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələrinə dair geniş təqdimatla çıxış edən Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, dosent Qulam Babayev son illər AMEA-da doktorantura təhsil sistemində aparılan məqsədyönlü islahatlardan danışıb. Bu sahədə müasir dövrün çağırışlarından irəli gələn vəzifələri diqqətə çatdıran Qulam Babayev bütün bunların yüksəkixtisaslı gənc kadrların hazırlanmasına yönəldiyini bildirib. Sözügedən layihənin Azərbaycan doktorantura təhsil sisteminə töhfə verəcəyini söyləyən Q.Babayev Avropanın aparıcı universitetlərinin bu layihədə iştirakının birgə təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün geniş imkanlar yaradacağını qeyd edib.
Dekabrın 10-da AMEA nümayəndələrinin Parisdə Fransa Elmlər Akademiyasının Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbərliyi ilə görüşü və iki Akademiya arasında əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi gözlənilir.

Начальник Управления международных связей Президиума НАНА, доктор философии по геолого-минералогическим наукам, доцент Гулам Бабаев и заведующий Отделом по связям с академическими структурами зарубежных стран того же учреждения Буньямин Сеидов принимают участие в первоначальных встречах, проводимых в рамках программы "Erasmus Plus" по проекту «Низами» в городе Монпелье Франции.
В проекте, координатором которого является Университет Монпелье, из Азербайджана принимают участие Министерство образования АР, НАНА, Бакинский государственный университет, Азербайджанский государственный экономический университет, Университет архитектуры и строительства, Университет Хазар, Кавказский университет, Азербайджанский университет языков, Азербайджанский технический университет, Нахчыванский государственный университет, Азербайджанский государственный аграрный университет, а из стран Европы - университеты Монпелье Франции, Уппсала Швеции, Гейдельбергск Германии, Мазарыкова Чехии, Барселона Испании, Фатих Турции.
Целью проекта является согласование системы образования докторантуры в Азербайджане с европейскими стандартами и ее взаимное изучение. В течение трехлетнего проекта партнерскими структурами будет проведена совместная работа по интеграции отечественной системы образования в европейскую.
Выступив на первой встрече 7 декабря с презентацией об общей структуре НАНА, ее научно-инновационной деятельности, международных связях, начальник Управления международных связей, доцент Гулам Бабаев рассказал о проводимых в НАНА целенаправленных реформах касательно докторантуры за последние годы. Гулам Бабаев, отметил, что, современные требования данной области направлены на подготовку молодых высококвалифицированных кадров. По словам Г.Бабаева, данный проект внесет свой вклад в систему образования Азербайджана, в частности, в область докторантуры. Он также подчеркнул, что принятие участия в данном проекте ведущих университетов Европы создаст широкие возможности для совместного обмена опытом.
10 декабря в Париже ожидается встреча представителей НАНА с руководством Департамента международных связей Академии наук Франции, в рамках которого будут обсуждены возможности сотрудничества между двумя академиями.