AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev və həmin idarənin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin rəisi Bünyamin Seyidov Fransanın Monpelye şəhərində Avropa Komissiyasının “Erasmus Plus” proqramı çərçivəsində “Nizami” layihəsi üzrə keçirilən ilkin görüşlərdə iştirak edirlər.
Monpelye Universitetinin koordinator olduğu layihədə Azərbaycan tərəfdən Təhsil Nazirliyi, AMEA, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Memarlıq və İnşaat Universiteti, Xəzər Universiteti, Qafqaz Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Avropa ölkələrindən isə Fransanın Monpelye, İsveçin Uppsala, Almaniyanın Heydelberq, Çexiyanın Mazarıkova, İspaniyanın Barselona və Türkiyənin Fatih Universitetləri iştirak edirlər.
Layihənin məqsədi Azərbaycanda doktorantura təhsil sisteminin Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması və qarşılıqlı tədqiq edilməsidir. Üç il davam edəcək layihədə tərəfdaş qurumlar birgə iş aparacaq, ölkəmizin Avropa təhsil siteminə inteqrasiyasını təşkil edəcəklər.
Dekabrın 7-də keçirilən ilk görüşdə AMEA-nın ümumi strukturu, elmi-innovativ fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələrinə dair geniş təqdimatla çıxış edən Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, dosent Qulam Babayev son illər AMEA-da doktorantura təhsil sistemində aparılan məqsədyönlü islahatlardan danışıb. Bu sahədə müasir dövrün çağırışlarından irəli gələn vəzifələri diqqətə çatdıran Qulam Babayev bütün bunların yüksəkixtisaslı gənc kadrların hazırlanmasına yönəldiyini bildirib. Sözügedən layihənin Azərbaycan doktorantura təhsil sisteminə töhfə verəcəyini söyləyən Q.Babayev Avropanın aparıcı universitetlərinin bu layihədə iştirakının birgə təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün geniş imkanlar yaradacağını qeyd edib.
Dekabrın 10-da AMEA nümayəndələrinin Parisdə Fransa Elmlər Akademiyasının Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbərliyi ilə görüşü və iki Akademiya arasında əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi gözlənilir.

ANAS actively takes part at “Erasmus Plus” program of the European Commission
Chief of the Department of International Relations, ANAS Presidium Administration, Dr. geology-mineralogy, Asoc. Prof. Gulam Babayev and chief Division of Relations with academic organizations of the foreign countries Bunyamin Seyidov attend in the initial meetings, which are held over “Nizami” project within the Erasmus Plus program of the European Commission.
From Azerbaijan - The Ministry of Education, Azerbaijan National Academy of Sciences, Baku State University, Azerbaijan State Economic University, Architecture and Construction University, Khazar University, Gafgaz University, Azerbaijan University of Languages, Azerbaijan Technical University, Nakhchivan State University and Azerbaijan State Agrarian University, from European countries - University of Montpellier in France, Sweden's Uppsala, Germany’s Heidelberg, Masaryk University in the Czech Republic, Barcelona University in Spain and Turkey's Fatih University are attended in the project coordinated by University of Montpellier.
Project aims to match doctorate studies of Azerbaijan to the European standards and mutually investigate. During three years of project, partners will hold bilateral work and organize the integration of the country to the European educational system.
In the first meeting, taken place on December 7, Gulam Babayev made a wide presentation on the general structure of ANAS, scientific-innovative activities, and international relations, spoke about latest purposeful reforms in doctorate education system in ANAS. Drawing attention to the tasks arising from challenges of the modern era in this field, he stated that, all of these are directed to the training of high-qualified young staff. He noted that, current project will contribute for doctorate studies in Azerbaijan and attendance of European institutions here will make a wide range of opportunities for joint exchange of experience.
Meeting between ANAS representatives and directory of International Relations Department of French Academy of Sciences and discussion of cooperation ties are expected on December 10.