AMEA prezidenti İraq alimləri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın təşkilatçılığı ilə keçirilən dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransda iştirak edən İraq alimləri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İraq elmi-ədəbi əlaqələrinin tarixindən söz açan akademik İsa Həbibbəyli birgə elmi tədbirlərin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, elmi əlaqələrin inkişaf perspektivlərindən danışıb.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının icrası ilə əlaqədar olaraq Akademiyada silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirən AMEA rəhbəri bu məqsədlə İraqda da beynəlxalq elmi konfransın təşkil edilməsi barədə razılıq əldə edildiyini diqqətə çatdırıb.
İraq Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin müdiri, İraq-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri doktor Mutaz Muhyi Əbdülhəmid və Türkmən Mədəniyyət Mərkəzinin müdiri, “Türkmən eli” jurnalının baş redaktoru doktor Sabah Kərküklü AMEA alimləri ilə sıx əməkdaşlıq qurmaqda, Məhəmməd Füzulinin həyatı və yaradıcılığına dair ortaq layihələrin həyata keçirilməsində maraqlı olduqlarını vurğulayaraq qarşılıqlı elmi əlaqələrin inkişaf perspektivləri barədə söz açıblar.
Görüş zamanı Azərbaycanda İraq ədəbiyyatının, İraqda isə Azərbaycan ədəbiyyatının təbliği məqsədilə tərcümə əsərlərinin, ayrı-ayrı ədəbi şəxsiyyətlərin həyat və yaradıcılığını əhatə edən monoqrafiyaların, eləcə də qarşılıqlı olaraq elmi məqalələrin nəşri məsələləri müzakirə edilib, müvafiq razılıq əldə olunub.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с иракскими учеными, которые принимали участие на организованных в Академии наук международных научных конференциях, посвященных 530-летию великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули.
Говоря о научных и литературных связях между Азербайджаном и Ираком, академик Иса Габиббейли подчеркнул значение совместных научных мероприятий и рассказал о перспективах дальнейшего развития научных связей.
Руководитель НАНА сообщил, что в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» в Академии наук проводятся различные мероприятия, а также достигнуто соглашение об организации международной научной конференции и в Ираке.
Затем директор Центра стратегических исследований Республики Ирак, председатель Общества азербайджано-иракской дружбы профессор Мутазз Мухи Абдулхамид и директор Туркманского культурного центра, главный редактор журнала «Туркманская культура» Сабах Киркуклу выразили заинтересованность в установлении тесного сотрудничества с учеными НАНА и реализации совместных проектов, связанных с жизнью и творчеством Мухаммеда Физули, и рассказали о будущих перспективах.
В ходе встречи были обсуждены такие вопросы, как издание переводов различных произведений для пропаганды иракской литературы в Азербайджане и азербайджанской литературы в Ираке, монографий, охватывающих жизнь и творчество отдельных представителей литературы, а также научных статей. Было достигнуто соответствующее соглашение.