Məktəblilər AMEA-nın yubileyinə həsr edilən sərgi ilə tanış olublar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində tədbirləri davam etdirir. Belə ki, dekabrın 8-də 132-134 saylı təhsil kompleksinin müəllim və şagirdləri AMEA-nın 70 illik yubileyi çərçivəsində akademiyanın əsas binasında təşkil edilən sərgi ilə tanış olublar.
Akademiyanın yeddi elmi bölməsinin tərkibindəki institut və təşkilatlar, regional elmi mərkəz və bölmələr, o cümlədən Rəyasət Heyətinin guşələrinə qoyulan eksponatlar məktəblilərin marağına səbəb olub. Bölmənin pavilyonunda şagirdlərə bu elmi müəssisələrin strukturu, yaranma tarixi ilə bağlı ətraflı məlumat verilib. Həmçinin AMEA-nın elmi müəssisələrinin uzun illər boyu əldə etdiyi nailiyyətlər, önəmli araşdırma nəticələri, elm sahələrinin müxtəlif tipli problemləri ilə əlaqədar aparılan tədqiqatlar, o cümlədən institut və təşkilatların fəaliyyətini əks etdirən Azərbaycan, rus və ingilis dillərində bukletlər, kitablar və dəyərli nəşrlər barədə danışılıb.
Sərgidə şagirdlərə akademiyanın əldə etdiyi mühüm elmi nəticələr və uğurlu yeniliklərdən bəhs olunub, AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodunun məhsulları nümayiş etdirilib.

Students acquainted with the exhibition devoted to ANAS anniversary
Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) continues measures towards the integration of science and education. Teachers and students of the educational complex # 132-134 familiarized with exhibition organized within framework of the 70th of ANAS anniversary at the main building on December 8.
The exhibits placed on the stands of the Presidium, as well as institutions and organizations, regional research centers, which are part of 7 Departments of academy, attracted the interest of students. At the pavilion of departments, the students were given detailed information on the structure of scientific institutions and the history of establishment.
Also, told about progress, important results of studies achieved over the years, studies conducted in the direction of different types of problems in spheres of science and also about booklets, books and valuable editions reflecting activity of institutes and organizations, published in Azerbaijani, Russian and English languages.
At the exhibition students have been dealt with important scientific results and successful innovations of academy, and demonstrated the products of ANAS Experimental Plant.