AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrinin YAP ərazi partiya təşkilatlarının sədri vəzifəsinə seçkilər keçirilib
AMEA Rəyasət Heyətinin və Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Yasamal rayon təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Akademiyanın bir sıra elmi müəssisələrində YAP ilk ərazi partiya təşkilatlarının sədri vəzifəsinə seçki keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e. akademik Arif Həşimov, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədr müavini Elnarə Mustafayeva, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sənan Həsənov, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru f.e.d., professor İlham Məmmədzadə, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları, partiya fəalları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Yeni Azərbaycan Partiyasının müasir və müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixində mühüm yer tutduğunu, ötən əsrin 90-cı illərində dövlət müstəqilliyimizin qorunması və möhkəmlənməsində partiyanın ideya və məramının, həmçinin fəallarının Ulu Öndər Heydər Əliyevin liderliyində xüsusi rol oynadıqlarını söyləyib. AMEA rəhbəri bildirib ki, Yeni Azərbaycan Partiyası və onun fəalları hər zaman dövlətimiz üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdə öndə gedib və bu gün Milli Elmlər Akademiyasının ilk ərazi partiya təşkilatları da bu prosesə özlərinin töhfələrini verməkdədirlər.
AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında YAP ilk ərazi partiya təşkilatlarının yaradıldığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın YAP Yasamal rayon təşkilatı ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, mütəmadi olaraq birgə dövlət əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, AMEA-nın YAP ilk ərazi partiya təşkilatları ideoloji məsələlərdə daim öz mövqelərini meydana qoyur, Prezident İlham Əliyevin liderliyində 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış möhtəşəm qələbəni, eləcə də bir gündən də az müddətə dövlət suverenliyimizin tam bərpası ilə başa çatdırılmış antiterror tədbirlərini, həmçinin Xankəndi, Xocalı və digər işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə Dövlət Bayrağımızın ucaldılmasını elmi əsaslarla tədqiq edərək gənc nəslin vətənpərvər ruhda tərbiyə olunmasında fəal mövqe ilə çıxış edirlər.
“Torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi və tarixi ədalətin bərpa olunması ilə Ali Baş Komandan İlham Əliyevin adı Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Elm xadimləri mediada, sosial şəbəkələrdə və iştirak etdikləri konfranslarda Prezident İlham Əliyevin liderliyində əldə etdiyimiz möhtəşəm zəfərləri təbliğ etməklə ideoloji cəbhədə aktiv rol oynayırlar”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Həmçinin qeyd edib ki, Yeni Azərbaycan Partiyasının ideologiyasında yetişmiş və Akademiyada siyasi-ideoloji işin təşkilində mühüm rol oynamış siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sənan Həsənov AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov isə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru vəzifəsinə təyin olunublar və vəzifələrinin öhdəsindən layiqincə gəlirlər.
Akademik İsa Həbibbəyli Yeni Azərbaycan Partiyasının işində fəallığı ilə seçilən elm adamları və mütəxəssislərin önə çəkilməsi prosesinin bundan sonra da davam etdiriləcəyini söyləyib.
Sonra çıxış edən YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev partiyanın təşkilatlanmasında və siyasi-ideoloji cəbhədə AMEA-nın ərazi ilk təşkilatlarının və tanınmış alimlərin fəal və ardıcılı iş apardıqlarını diqqətə çatdırıb. Milli Elmlər Akademiyasının ilk ərazi partiya təşkilatlarının YAP Yasamal rayon təşkilatının tədbirlərində fəal iştirak etdiklərini, birgə tədbirlərin keçirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, 2023-cü ildə “Heydər Əliyev İli” ilə əlaqədar Akademiyada da keçirilən tədbirlər və çap olunan kitablar ölkə miqyasında rəğbətlə qarşılanıb.
Daha sonra iclasda YAP Yasamal rayon AMEA Rəyasət Heyəti üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının, YAP Yasamal rayon AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxana üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının və YAP Yasamal rayon AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının sədri vəzifəsinə seçkilər keçirilib.
YAP Yasamal rayon AMEA Rəyasət Heyəti üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının sədri vəzifəsinə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsi müdirinin müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüsal Zülfüqarovun, YAP Yasamal rayon AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxana üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının sədri vəzifəsinə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynovun və YAP Yasamal rayon AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının sədri vəzifəsinə isə Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Davamlı inkişafın fəlsəfəsi və sosiologiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şölət Zeynalovun namizədliyi irəli sürülüb.
Akademik İsa Həbibbəyli namizədlikləri irəli sürülmüş şəxslərin tərcümeyi-hallarını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb və onların vəzifələrinin öhdəsindən layiqincə gələcəklərinə inamını ifadə edib.
Həmçinin AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e. akademik Arif Həşimov, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sənan Həsənov və AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru f.e.d., professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək namizədlərin yüksək ideya-siyasi və mənəvi keyfiyyətlərindən danışıb, Akademiyada partiya işinin təşkilinə mühüm töhfə verəcəklərini bildiriblər.
Daha sonra açıq səsvermə keçirilib və qeyd olunan namizədlər YAP ilk ərazi partiya təşkilatlarının sədri vəzifələrinə seçiliblər.
YAP Yasamal rayon AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının sədri seçilən fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şölət Zeynalov göstərilən yüksək etimada görə minnətdarlığını bildirib və yeni sədr seçilənlərin vəzifələrinin öhdəsindən layiqincə gəlmək üçün var qüvvə ilə çalışacaqlarını bildirib.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev isə yeni sədr seçilmiş şəxslərə uğurlar arzulayıb və onların fəaliyyətinə bundan sonra da zəruri dəstəyin göstəriləcəyini söyləyib.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi akademik qurumda elmi-tədqiqat işləri ilə birlikdə siyasi-ideoloji işin də daim diqqət mərkəzində saxlanılacağını bildirib.

При совместной организации Президиума НАНА и Ясамальской районной организации партии «Ени Азербайджан» (ПЕА) состоялось мероприятие, на котором прошли выборы на должность председателей первичных территориальных организаций ПЕА по ряду научных учреждений Академии наук.
На заседании приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, и.о. первого вице-президента НАНА академик Ариф Гашимов, председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, заместитель председателя Эльнара Мустафаева, председатель Союза свободных профсоюзов НАНА доктор философии по политическим наукам, доцент Санан Гасанов, директор Центральной научной библиотеки НАНА доктор философии по технике, доцент Гусейн Гусейнов, директор Института философии и социологии НАНА доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде, ответственные сотрудники аппарата Президиума НАНА, активисты партии и соответствующие лица.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что партия «Ени Азербайджан» занимает важное место в истории современного и независимого Азербайджанского государства, в 90-е гг. прошлого века идеи и цели, а также активисты партии под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева сыграли особую роль в сохранении и укреплении государственной независимости. Руководитель НАНА отметил, что партия «Ени Азербайджан» и ее активисты всегда брали на себя инициативу при решении судьбоносных для Азербайджана вопросов, сегодня первичные территориальные партийные организации Национальной академии наук также вносят свою лепту в данный процесс.
Сказав, что первичные территориальные организации ПЕА созданы во всех научных учреждениях и организациях НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что НАНА тесно сотрудничает с Ясамальской районной организацией ПЕА, периодически реализуются совместные мероприятия государственного значения. Первичные территориальные организации ПЕА, которые функционируют в НАНА, продолжил академик, всегда выражают свою позицию в идеологических вопросах, ученые ведут научные исследования, связанные с блестящей Победой, которая была одержана под руководством Президента Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне, однодневными антитеррористическими мероприятиями, завершившимися полным восстановлением государственного суверенитета, поднятием государственного флага в Ханкенди, Ходжалы и других освобожденных от оккупации территориях, принимают активное участие в воспитании молодежи в патриотическом духе.
Академик Иса Габиббейли сообщил: «Такие события, как освобождение наших земель от оккупации и восстановление исторической справедливости, вписали имя Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в многовековую историю государственности Азербайджана золотыми буквами. Во время своих выступлений в СМИ, социальных сетях и на конференциях ученые пропагандируют одержанные под руководством Президента Ильхама Алиева победы и тем самым выражают свою позицию на идеологическом фронте».
Руководитель НАНА отметил, что доктор философии по политическим наукам, доцент Санан Гасанов и доктор философии по технике, доцент Гусейн Гусейнов, которые осуществляют свою деятельность в соответствии с идеологией партии «Ени Азербайджан» и принимают активное участие в организации политико-идеологической работы в Академии наук, назначены соответственно на должность председателя Союза свободных профсоюзов НАНА и директора Центральной научной библиотеки НАНА, хорошо справляются с возложенными на них обязанностями.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что процесс продвижения ученых и специалистов, отличившихся своей активностью в рядах партии «Ени Азербайджан», будет продолжаться и впредь.
Затем выступил председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, который сообщил, что первичные территориальные партийные организации НАНА и известные ученые ведут активную и последовательную работу в консолидации партии и на политическом, идеологическом фронте. Первичные территориальные партийные организации Академии наук, продолжил Бахтияр Набиев, принимают активное участие на мероприятиях Ясамальской районной организации ПЕА, также реализуются совместные мероприятия. Он добавил, что мероприятия, проведенные в 2023 году в Академии наук в рамках «Года Гейдара Алиева», и изданные книги были встречены с одобрением в масштабах всей страны.
Далее на заседании прошли выборы на должность председателей первичных территориальных организаций ПЕА (Ясамальский район) по Президиуму НАНА, Центральной научной библиотеке НАНА и Институту философии и социологии НАНА.
На должность председателя первичной территориальной организации ПЕА (Ясамальский район) по Президиуму НАНА была выдвинута кандидатура заместителя заведующего Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктора философии по философии Вусала Зульфугарова, на должность председателя первичной территориальной организации ПЕА (Ясамальский район) по Центральной научной библиотеке НАНА – кандидатура директора ЦНБ доктора философии по технике, доцента Гусейна Гусейнова и на должность председателя первичной территориальной организации ПЕА (Ясамальский район) по Институту философии и социологии НАНА – кандидатура ведущего научного сотрудника Отдела философии и социологии устойчивого развития указанного института доктора философии по философии, доцента Шолата Зейналова.
Академик Иса Габиббейли представил вниманию участников мероприятия автобиографию лиц, чьи кандидатуры были выдвинуты для участия на выборах, и выразил свою уверенность в том, что они хорошо справятся с возложенными на них обязанностями.
Также выступили и.о. первого вице-президента НАНА академик Ариф Гашимов, председатель Союза свободных профсоюзов НАНА доктор философии по политическим наукам, доцент Санан Гасанов и директор Института философии и социологии НАНА доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде, которые рассказали о высоких идейно-политических и моральных качествах кандидатов и отметили, что они внесут важный вклад в организацию партийной работы в Академии наук.
Далее путем открытого голосования состоялись выборы, указанные кандидаты были избраны на должность председателей первичных территориальных организаций ПЕА.
Избранный председателем первичной территориальной организации ПЕА (Ясамальский район) по Институту философии и социологии НАНА доктор философии по философии, доцент Шолат Зейналов поблагодарил всех за оказанное высокое доверие и подчеркнул, что избранные председатели приложат все усилия для того, чтобы достойно справиться со своими обязанностями.
В своем выступлении председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев пожелал новым председателям успехов и сообщил, что и впредь им будет оказана вся необходимая поддержка.
В заключение выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который отметил, что в руководимой им организации наряду с научно-исследовательской деятельностью особое внимание уделяется и политико-идеологической работе, данный процесс будет продолжаться и в дальнейшем.