Nomqon-2 Memorial Kompleksində aşkarlanan bitig daşının təqdimatı olub
Beynəlxalq Türk Akademiyasının və Monqolustan Elmlər Akademiyasının Arxeologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Ulan-Batordakı Nomqon-2 Memorial Kompleksində aşkarlanan bitig daşının aşağı hissəsinin təqdimatı olub.
Tədbirdə Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayev, Monqolustan Elmlər Akademiyasının prezidenti Dugerin Regdel, Qazaxıstanın Ulan-Batordakı səfiri Qabit Koyşıbayev, Türkiyənin Ulan-Batordakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Əli Səid Serdengeçti, eləcə də diplomatik missiyalarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Arxeoloji tədqiqatlarda iştirak edən elm adamları bitig daşının yeni tapılan aşağı hissəsində qədim Çin mətninin olduğunu, Nomqon-2 Abidə Kompleksinin Köhnə Türk Xaqanlığının hökmdarı İlteriş Kutluğa aid ola biləcəyini iddia ediblər.
Tədbirdə bildirilib ki, 2019, 2022 və 2023-cü illərdə aparılan qazıntılar zamanı oturmuş kaqanın daş heykəli və başı, iki balası olan şir daş heykəli və 5 daş heykəlin qırıq parçaları aşkar edilib.
Qeyd edək ki, Monqolustanın Arxanqay bölgəsinin Haşaat Sum Nomqon vadisində yerləşən Nomqon-2 xaqanlara məxsus kompleks hesab edilir.
Beynəlxalq Türk Akademiyası və Monqolustan Elmlər Akademiyasının Arxeologiya İnstitutu Nomqon düzündəki monumental kompleksdə arxeoloji qazıntıları davam etdirəcək.

26 апреля, в Улан-Баторе состоялась совместная презентация, организованная Тюркской Академией и Археологическим институтом Академии наук Монголии. На мероприятии была представлена нижняя часть стелы, найденной в археологическом комплексе Номгон - 2.
В научном мероприятии, проведенном в музее Чингисхана, приняли участие президент Тюркской Академии Шаин Мустафаев, президент Академии наук Монголии Дугерийн Рэгдэл, Посол Казахстана в Монголии Габит Койшибаев, Временный поверенный в делах Турецкой Республики в Монголии Али Саид Серденгечти, а также представители дипломатических миссий, руководители институтов и другие известные ученые.
По словам ученых, занимавшихся археологическими исследованиями, в нижней части обнаруженной стелы был найден древний китайский текст. Считается, что ритуальный комплекс Номгон-2 может быть связан с правителем Тюркского каганата Эльтерисом Кутлык-каганом.
Находящийся на Номгонской равнине в Хашаат Суме Архангайского района Монголии, комплекс Номгон-2 считается местом правителей каганата.
При археологических раскопках, проведенных в период с 2019 по 2023 годы, была обнаружена каменная статуя сидящего кагана. Кроме того, были найдены фрагменты двух каменных статуй львов в сопровождении львят и несколько фрагментов каменных статуй, подвергшихся разрушению.
Тюркская Академия и Институт археологии Академии наук Монголии планируют продолжить археологические раскопки на ритуальном комплексе, расположенном на Номгонской равнине.