AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən “Qafqazda seysmik təhlükə yenilikləri və müasir mühəndislik təcrübələrinin nəticələri” mövzusunda beynəlxalq konfransın iştirakçıları ilə görüşüb.
Görüşdə ABŞ, Kanada, Türkiyə, Moldova, Ukraya, Gürcüstan, Özbəkistan kimi ölkələrdən 30-a yaxın nümayəndə iştirak edib.
Əvvəlcə qonaqlar AMEA Rəyasət Heyətinin tarixi binası ilə tanış olublar.
Sonra qonaqlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni loqotipinin - embleminin hazırlanması üçün elan olunmuş müsabiqəyə təqdim edilən layihələrə baxış keçiriblər.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin konfrans iştirakçıları ilə görüşü olub.
Alim Azərbaycanda seysmologiya xidmətinin əsaslarının Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən yaradıldığını, onun göstərdiyi dəstək sayəsində inkişaf etdiyini və hazırda Prezident İlham Əliyevin ölkə həyatının bütün sahələrində olduğu kimi, seysmologiyanın da inkişafına böyük diqqət və qayğı göstərdiyini vurğulayıb.
“Qafqazda seysmik təhlükə yenilikləri və müasir mühəndislik təcrübələrinin nəticələri” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın əhəmiyyətinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli üç günlük tədbirdə beynəlxalq ictimaiyyətlə bir yerdə seysmologiyanın ən aktual məsələlərinin, müvafiq sahədəki elmi təcrübənin, seysmoloji yeniliklərin müzakirə ediləcəyini və mühüm elmi nəticələrin əldə olunacağını bildirib.
AMEA rəhbəri Azərbaycanda seysmik tədqiqatların ən müasir seysmoloji avadanlıqlar və proqram təminatından istifadə edilməklə aparıldığını söyləyib, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin xarici ölkələrin seysmoloji mərkəzləri və beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. O, yaxın zamanda Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Qarabağ bölgəsində ilk seysmoloji mərkəzin istifadəyə veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra ABŞ Enerji Departamentinin Layihələr üzrə nümayəndəsi Viliam Vanderer, Gürcüstanın İlya Dövlət Universitetinin Yer Elmləri İnstitunun Seysmoloji Monitorinq Mərkəzinin direktoru, professor Tea Godoladze, Kanadanın Viktoriya Universitetinin professoru Tuna Onur, Özbəkistanın nümayəndəsi Bosiddin Fakhraddinov və Amerikanın Missuri Universitetinin professoru Erik Sandvol çıxış edərək Azərbaycanla birgə elmi əməkdaşlığın, beynəlxalq layihələrin, seysmoloji tədqiqatların aparılmasının əhəmiyyətindən danışıb, seysmik bölgələrdə tikinti normalarının nəzərə alınmasının vacibliyini önə çəkiblər.
Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli isə Qafqazda seysmik təhlükələrə həsr olunmuş konfransın ölkəmizdə keçirilməsinin önəmini vurğulayıb, üç günlük müzakirələr zamanı partnyor ölkələrlə birgə elmi tədqiqatların aparılması baxımından mühüm elmi nəticələrin əldə olunacağına inamını ifadə edib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с участниками международной конференции «Инновации в сфере сейсмической опасности на Кавказе и результаты современных инженерных практик», которая проходит в Баку при организации Республиканского центра сейсмологической службы.
На встрече приняли участие около 30-ти представителей из США, Канады, Турции, Молдовы, Украины, Грузии, Узбекистана.
Вначале гости ознакомились с историческим зданием Президиума НАНА.
Затем гости ознакомились с проектами, представленными на конкурс по созданию нового логотипа (эмблемы) Национальной академии наук Азербайджана.
В ходе встречи президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что основы сейсмологической службы в Азербайджане были заложены общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, данная сфера развивалась при поддержке Великого лидера, а в настоящее время Президент Ильхам Алиев уделяет большое внимание развитию всех сфер, в том числе и сейсмологии.
Говоря о значении международной конференции «Инновации в сфере сейсмической опасности на Кавказе и результаты современных инженерных практик», академик Иса Габиббейли отметил, что в ходе трехдневного мероприятия с представителями международной научной общественности будут обсуждены актуальные вопросы сейсмологии, опыт различных стран в соответствующей сфере и инновации в области сейсмологии, а также будут получены важные научные результаты.
Руководитель НАНА сообщил, что сейсмологические исследования в Азербайджане проводятся с использованием самого современного оборудования и программного обеспечения, установлены широкие связи между Республиканским центром сейсмологической службы и ведущими сейсмоцентрами зарубежных стран и международными организациями. Академик подчеркнул, что скоро в освобожденном от оккупации Карабахском регионе Азербайджана будет сдан в эксплуатацию первый сейсмоцентр.
Далее выступили представитель Департамента энергетики Госдепартамента США по проектам Уильям Вандерер, директор Центра сейсмологического мониторинга Института наук о Земле Государственного университета Ильи профессор Теа Годоладзе (Грузия), профессор Университета Виктории Туна Онур (Канада), профессор Университета Миссури Эрик Сандвол (США) и другие ученые, которые говорили о значении научного сотрудничества, реализации международных проектов, проведения совместных сейсмологических исследований, а также о необходимости соблюдения строительных норм, особенно в сейсмических зонах.
В своем выступлении генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли подчеркнул значимость конференции, посвященной сейсмическим опасностям на Кавказе, и выразил уверенность в том, что в ходе трехдневных дискуссий будут получены важные научные результаты и налажено дальнейшее сотрудничество, нацеленное на проведение совместных научных исследований.