AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən “Qafqazda seysmik təhlükə yenilikləri və müasir mühəndislik təcrübələrinin nəticələri” mövzusunda beynəlxalq konfransın iştirakçıları ilə görüşüb.
Görüşdə ABŞ, Kanada, Türkiyə, Moldova, Ukraya, Gürcüstan, Özbəkistan kimi ölkələrdən 30-a yaxın nümayəndə iştirak edib.
Əvvəlcə qonaqlar AMEA Rəyasət Heyətinin tarixi binası ilə tanış olublar.
Sonra qonaqlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni loqotipinin - embleminin hazırlanması üçün elan olunmuş müsabiqəyə təqdim edilən layihələrə baxış keçiriblər.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin konfrans iştirakçıları ilə görüşü olub.
Alim Azərbaycanda seysmologiya xidmətinin əsaslarının Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən yaradıldığını, onun göstərdiyi dəstək sayəsində inkişaf etdiyini və hazırda Prezident İlham Əliyevin ölkə həyatının bütün sahələrində olduğu kimi, seysmologiyanın da inkişafına böyük diqqət və qayğı göstərdiyini vurğulayıb.
“Qafqazda seysmik təhlükə yenilikləri və müasir mühəndislik təcrübələrinin nəticələri” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın əhəmiyyətinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli üç günlük tədbirdə beynəlxalq ictimaiyyətlə bir yerdə seysmologiyanın ən aktual məsələlərinin, müvafiq sahədəki elmi təcrübənin, seysmoloji yeniliklərin müzakirə ediləcəyini və mühüm elmi nəticələrin əldə olunacağını bildirib.
AMEA rəhbəri Azərbaycanda seysmik tədqiqatların ən müasir seysmoloji avadanlıqlar və proqram təminatından istifadə edilməklə aparıldığını söyləyib, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin xarici ölkələrin seysmoloji mərkəzləri və beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. O, yaxın zamanda Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Qarabağ bölgəsində ilk seysmoloji mərkəzin istifadəyə veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra ABŞ Enerji Departamentinin Layihələr üzrə nümayəndəsi Viliam Vanderer, Gürcüstanın İlya Dövlət Universitetinin Yer Elmləri İnstitunun Seysmoloji Monitorinq Mərkəzinin direktoru, professor Tea Godoladze, Kanadanın Viktoriya Universitetinin professoru Tuna Onur, Özbəkistanın nümayəndəsi Bosiddin Fakhraddinov və Amerikanın Missuri Universitetinin professoru Erik Sandvol çıxış edərək Azərbaycanla birgə elmi əməkdaşlığın, beynəlxalq layihələrin, seysmoloji tədqiqatların aparılmasının əhəmiyyətindən danışıb, seysmik bölgələrdə tikinti normalarının nəzərə alınmasının vacibliyini önə çəkiblər.
Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli isə Qafqazda seysmik təhlükələrə həsr olunmuş konfransın ölkəmizdə keçirilməsinin önəmini vurğulayıb, üç günlük müzakirələr zamanı partnyor ölkələrlə birgə elmi tədqiqatların aparılması baxımından mühüm elmi nəticələrin əldə olunacağına inamını ifadə edib.

Academician Isa Habibbeyli met with the foreign experts in seismology
Academician Isa Habbibeyli, president of ANAS met with the foreign seismologists who participated at the international conference themed “Seismic hazard updates in the Caucasus and implications for modern engineering practices” held in Baku with the organization of the Republican Seismic Survey Center under the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The conference gathered together about 30 representatives from the USA, Canada, Turkey, Moldova, Ukraine, Georgia, and Uzbekistan.
The guests got acquainted with the historical building of the Presidium of ANAS at first and then viewed the projects presented for the competition for making a new logo (emblem) of ANAS.
Afterwards, Academician Isa Habbibeyli met with the foreign experts in seismology.
The academician highlighted the role of national leader Heydar Aliyev in the foundation and development of the seismology sphere in Azerbaijan saying that today President Ilham Aliyev pays great attention to the progress of the seismology sphere as he does to the other spheres of the country.
The academician touched upon the importance of the international conference themed “Seismic hazard updates in the Caucasus and implications for modern engineering practices” and said that the most actual issues of seismology, scientific experiences in this sphere, and seismological updates will be discussed and important scientific results will be achieved during the 3-day conference.
The president of ANAS said that seismic researches in Azerbaijan are held by up-to-date equipment and technological programs and underscored that the relations of the Azerbaijan Republican Seismic Survey Center with the foreign Seismic Survey Centers as well as with international organizations at a high level.
The academician stated that the first seismological center will soon be put into operation in the liberated Karabakh region of Azerbaijan.
William Wanderer, a representative of the US Energy Department, professor Tea Godoladze, director at the Institute of Earth Sciences, Ilias State University, professor Tuna Onur from the University Victoria, Canada, Bosiddin Fakhraddinov, a representative from Uzbekistan, Eric Sandvol, professor of the US University of Missouri made speeches at the meeting underlining the importance of the joint scientific cooperation, international projects, conduction of seismological researches with Azerbaijan and said that the building codes should be taking into consideration in the seismically active regions.