AMEA-nın 80 illik yubileyinin Tədbirlər planı təsdiqlənib
AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında məsələ də müzakirə olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 2025-ci ilin mart ayında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 80 ili tamam olur. Bildirib ki, XX əsrin birinci yarısında AMEA-nın təsis edilməsi Azərbaycan xalqının elmi və ictimai fikir tarixində, ümumən sosial-mədəni tərəqqisində mühüm hadisə olmuş, ölkəmizin inkişafında  əhəmiyyətli rol oynamışdır.
Natiq vurğulayıb ki, AMEA 80 illik tarixi ərzində zəngin elmi ənənələri olan Azərbaycan xalqının intellektual potensialının formalaşdırılmasında, elmin müasir tələblərindən irəli gələn strateji istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, fundamental və tətbiqi, innovativ elm sahələrinin inkişafında, respublikada peşəkar elmi kadrlar nəslinin yetişdirilməsində müstəsna rol oynamışdır. Həmçinin diqqətə çatdırıb ki, Akademiyanın səksən il müddətində əldə etdiyi uğurlar, mühüm elmi nəticələr, onların istehsalata tətbiqi nəticəsində yaranan sosial-iqtisadi nailiyyətlər, müxtəlif elm sahələrində milli elmi məktəblərin yaranması, yeni elmi nəsillərin yetişdirilib hazırlanması xalqımızın dinamik sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi  inkişafının əsas göstəriciləridir.
“Ötən əsrin ikinci yarısında, xüsusilə də Ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikaya rəhbərlik etdiyi illərdə Akademiyada mühüm nailiyyətlər əldə edilmişdir. Heydər Əliyevin ikinci dəfə Azərbaycanda rəhbərliyə qayıdışı nəticəsində Akademiya tamamilə yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuş, bu böyük elmi-təşkilati quruma Milli Elmlər Akademiyası statusu verilmişdir. Prezident İlham Əliyevin digər sahələrdə olduğu kimi, elmi fəaliyyət sahəsində də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasətini uğurla davam etdirməsinin nəticəsidir ki, sonrakı illərdə Azərbaycanda elmi-texniki potensialı qorumaq və inkişaf etdirmək, iqtisadiyyatı gücləndirmək, mədəniyyəti zənginləşdirmək, xalqın milli mənafeyini qorumaq baxımından onun qarşısına mühüm vəzifələr qoyulmuşdur. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2005-ci və 2015-ci illərdəki müvafiq   sərəncamları ilə AMEA-nın 60 və 70 illik yubileyləri təntənəli şəkildə qeyd edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev şəxsən yubiley tədbirlərində iştirak etmiş, dərin məzmunlu nitqi ilə Azərbaycan elminin respublikanın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı ilə şərtlənən prioritet fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirmişdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanı ilə AMEA-da yeni islahatlara start verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu islahatların, əsasən, ictimai və humanitar profilli elmi müəssisələrdən ibarət Akademiyanın dövlətin ideoloji və mədəni-mənəvi siyasətinin həyata keçirilməsindəki rolunun artırılmasına yönəldiyini vurğulayıb.
Qeyd edib ki, hazırda AMEA-da beynəlxalq elmi əlaqələrin yeni ideoloji əsaslar üzərində qurulması, xüsusən, türkdilli ölkələr və onların elmi qurumları ilə əlaqələrin daha da gücləndirilməsi, Akademiyanın nüfuzlu beynəlxalq qurumlara üzvlüyünün təmin edilməsi, elmi müəssisələrin strukturunun yenidən qurulması,  elektron hərəkatın inkişaf etdirilməsi, müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq  yeni şöbələrin təşkili istiqamətdə çoxşaxəli islahatlar həyata keçirilməkdədir.
“Olduqca əlamətdar bir haldır ki, AMEA-nın 80 illik yubileyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa edildiyi, ölkəmizin regionda və dünyada nüfuzunun yüksəldiyi və öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyduğu bir dövrə təsadüf edir. Hazırda özünün yeniləşmə dövrünü yaşayan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının müəyyən etdiyi vəzifələri həyata keçirmək istiqamətində genişmiqyaslı islahatlar apararaq yenidən qurulmaqda və inkişaf etməkdə davam edir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda bildirib ki, elmin müvafiq istiqamətlərində geniş tədqiqatlar aparan, onu yeni biliklərlə zənginləşdirən, tanınmış elmi məktəblər yaradan, elmin inkişafında görkəmli xidmətləri olan Akademiya üzvləri respublikamızın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafında mühüm rol oynayırlar.
AMEA-nın 80 illik yubileyinin yüksək səviyyədə qeyd edilməsini təmin etmək məqsədilə Komissiya yaradılıb və Tədbirlər planı təsdiqlənib.

Утвержден План мероприятий, посвященных 80-летнему юбилею НАНА
На очередном заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос о проведении 80-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в марте 2025 года исполняется 80 лет со дня создания Национальной академии наук Азербайджана, учреждение НАНА стало знаменательным событием в истории научной и общественной мысли азербайджанского народа и в социально-культурном развитии республики в целом.
Оратор подчеркнул, что за истекшие 80 лет Академия наук сыграла исключительную роль в формировании интеллектуального потенциала азербайджанского народа, обладающего богатыми научными традициями, выявлении стратегических направлений науки в соответствии с современными требованиями, развитии фундаментальных, прикладных и инновационных научных отраслей и подготовке ряда поколений профессиональных научных кадров. Руководитель НАНА также отметил, что достигнутые Академией наук успехи, социально-экономические достижения страны, которые были получены вследствие применения научных результатов в производстве, формирование национальных научных школ, охватывающих различные отрасли, подготовка поколений ученых – все это является основным показателем динамичного социально-экономического, культурного и духовного развития нашего народа.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Во второй половине прошлого века, особенно в годы руководства общенационального лидера Гейдара Алиева в НАНА были получены важные результаты. После возвращения Гейдара Алиева к власти в Азербайджане в период независимости республики начался новый этап развития Академии наук, организации был присвоен статус Национальной академии наук. Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политику великого лидера Гейдара Алиева во всех сферах, в том числе и в области науки, перед которой стоят задачи, нацеленные на сохранение и развитие научно-технического потенциала, обеспечение экономического роста, обогащение культуры, защиту национальных интересов. В 2005 и 2015 годах по соответствующим распоряжениям главы государства были торжественно отпразднованы 60-летний и 70-летний юбилеи НАНА. Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев лично принимал участие на этих юбилейных мероприятиях, а в ходе своей глубоко содержательной речи в 2015 году определил приоритетные направления отечественной науки, нацеленные на социально-экономическое, культурное и духовное развитие страны».
Сказав, что после подписания главой государства Указа «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике» от 28 июля 2022 года был дан старт новым реформам в НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что эти реформы направлены на повышение роли НАНА, состоящей, в основном, из научных учреждений общественного и гуманитарного профилей, в проведении государственной идеологической и культурной политики.
Руководитель НАНА сообщил, что в настоящее время в Академии наук проводятся разносторонние реформы, нацеленные на построение международных научных связей в соответствии с идеологическими приоритетами, еще большее расширение сотрудничества с тюркоязычными странами и их научными структурами, вхождение НАНА во влиятельные международные организации, изменение структуры научных учреждений, организацию новых отделов в соответствии с требованиями современности, развитие электронного движения и т.д.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «Отрадно, что 80-летний юбилей НАНА совпал с периодом, когда под руководством Президента Азербайджанской Республики, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева полностью восстановлены территориальная целостность и суверенитет Азербайджана, возрос авторитет республики в регионе и в мире, начался новый этап развития страны. В настоящее время Национальная академия наук Азербайджана, переживающая период обновления, проводит широкомасштабные реформы, нацеленные на выполнение поставленных главой государства задач, продолжается процесс реорганизации и развития храма науки».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что члены НАНА, которые проводят исследования в различных отраслях, обогащают науку новыми знаниями, формируют известные научные школы и имеют выдающиеся заслуги в развитии науки, играют важную роль в социально-экономическом, культурном и духовном развитии республики.
Для обеспечения проведения 80-летнего юбилея НАНА на высоком уровне была создана Комиссия и утвержден План мероприятий.