Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti büro iclası keçirildi
İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verdi.
Sonra BTEB-in elmi müəssisə direktorları AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi Yığıncaqda Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin irəli sürdüyü elmi problemlər haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin qərarının icrası ilə əlaqədar görülən işlərlə bağlı çıxış etdilər.
İclasda bölmənin elmi təşkilatlarının 2015-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatları dinlənildi, BTEB-in 2016-cı ildə keçiriləcək beynəlxalq səviyyəli elmi tədbirlər planında dəyişikliklər, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Cəfərovun 60, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadənin 70 illik yubileylərinin qeyd olunması məsələlərinə baxıldı.
Tədbirdə, həmçinin “Bitki aləmi haqqında” AR Qanununun layihəsi, Botanika və Zoologiya institutlarının dayaq məntəqələrindəki vəziyyəti, Botanika İnstitutunun “Azərbaycan florasında yovşan növləri və onların xemotaksonomiyası” (b.ü.e.d. Ədilə Ələsgərova) əlyazmasının AMEA-nın 2016-cı ilin Nəşriyyat planına daxil edilməsi məsələləri müzakirə olundu.

Сегодня в Президиуме НАНА состоится очередное заседание бюро Отделения биологических и медицинских наук.
Открыв заседание вступительным словом, академик-секретарь, академик Ахлиман Амирасланов дал информацию о вопросах, стоящих на повестке дня.
Далее директора научных учреждений ОБМН выступили в связи с работами, проводимыми с целью исполнения постановления Президиума НАНА о научных проблемах, выдвинутых Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, на Общем собрании по случаю 70-летнего юбилея НАНА.
На заседании были заслушаны отчеты о научной и научно-организационной деятельности отделения в 2015 году, а также рассмотрены изменения, внесенные в план научных мероприятий международного уровня на 2016 год и вопросы касательно празднования юбилеев членов-корреспондентов НАНА Ибрагима Джафарова и Валиды Ализаде.
На мероприятии также были обсуждены вопросы касательно проекта закона АР «О растительном мире», состояния опорных пунктов Институтов зоологии и ботаники и внесения рукописи Института ботаники «Виды полыни во флоре Азербайджана и их хемотаксономия» (д.б.н. Адиля Алескерова) в план изданий НАНА на 2016 год.