Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti büro iclası keçirildi
İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verdi.
Sonra BTEB-in elmi müəssisə direktorları AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi Yığıncaqda Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin irəli sürdüyü elmi problemlər haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin qərarının icrası ilə əlaqədar görülən işlərlə bağlı çıxış etdilər.
İclasda bölmənin elmi təşkilatlarının 2015-ci ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatları dinlənildi, BTEB-in 2016-cı ildə keçiriləcək beynəlxalq səviyyəli elmi tədbirlər planında dəyişikliklər, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Cəfərovun 60, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadənin 70 illik yubileylərinin qeyd olunması məsələlərinə baxıldı.
Tədbirdə, həmçinin “Bitki aləmi haqqında” AR Qanununun layihəsi, Botanika və Zoologiya institutlarının dayaq məntəqələrindəki vəziyyəti, Botanika İnstitutunun “Azərbaycan florasında yovşan növləri və onların xemotaksonomiyası” (b.ü.e.d. Ədilə Ələsgərova) əlyazmasının AMEA-nın 2016-cı ilin Nəşriyyat planına daxil edilməsi məsələləri müzakirə olundu.

Regular bureau assembly of the Department of Biological and Medical Sciences
Opening the assembly Academician-secretary of the Department Acad. Ahliman Amiraslanov informed on the issues of agenda.
Then, director of the scientific ventures reported on done works by the decree of the Presidium stemming out the challenges put forward by President Ilham Aliyev in the 70th anniversary meeting of ANAS.
In the assembly, were listened reports of department ventures for 2015, discussed issues of amendments to Action Plan of international conferences to be held at the department in 2016, celebrating corresponding member of ANAS Ibrahim Jafarov’s 60th and corresponding member Valida Alizadeh’s  70th anniversaries.
“Law on the plant world” of AR, condition of strongholds of the Institute of Botany and Zoology, and to include manuscript of “Wormwood species of Azerbaijan flora and their chemotaxonomy” of the Institute of Botany to the Publishing Plan of ANAS in 2016 were scheduled as well.