AMEA-nın Əsas binasının önündəki Elmlər Akademiyası parkında keçirilən III Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalı (III LitBookFest) çərçivəsində Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) 90 illiyinə həsr edilmiş panel baş tutub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, AYB sədrinin müavini Elçin Hüseynbəyli, AYB-nin Türkiyə təmsilçisi İmdat Avşar, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor Asif Rüstəmli, yazarlar, şairlər və elmi ictimaiyyət iştirak edib.
Panel AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor Asif Rüstəmlinin moderatorluğu ilə keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar açaraq AYB-nin ötən 90 ildə keçdiyi şərəfli yola nəzər salıb, rəhbərlik etdiyi qurumun ölkəmizdə ədəbiyyatın və ədəbiyyatşünaslığın inkişafında, eləcə də yazıçılar nəslinin yetişməsində müstəsna xidmətləri olduğunu bildirib.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Milli Elmlər Akademiyası ilə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərinin, Azərbaycan dili və ədəbiyyatının qorunub saxlanmasında uzun illərdir birgə fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Bildirib ki, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi daim Azərbaycançılıq ideologiyasına şərəflə və məsuliyyətlə xidmət edib və xalqımızın ən görkəmli yazıçıları bu quruma rəhbərlik ediblər. Diqqətə çatdırıb ki, sovet hakimiyyətinin ən sərt illərində belə Azərbaycan Yazıçılar Birliyi ədəbiyyatımızı, milli kimliyimizi, ana dilimizi qorumaq üçün əsl qəhrəmanlıq nümayiş etdirib.
Xalq yazıçısı Anarın Azərbaycan Yazıçılar Birliyinə sədrliyini yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli onun AYB-ni öz fəaliyyətində yeni mərhələyə qaldırdığını, Azərbaycan ədəbiyyatının keşiyində dayandığını, eləcə də yazıçı və şairlərimizin yeni nəslinin yetişməsində mühüm işlər gördüyünü vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli hazırda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin 90 illiyinə töhfə olaraq sanballı monoqrafiyanın hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Paneldə, həmçinin AYB sədrinin müavini Elçin Hüseynbəyli, AYB-nin Türkiyə təmsilçisi İmdat Avşar, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor Asif Rüstəmli, “Qobustan” jurnalının baş redaktoru Pərvin və başqaları çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, III Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalı (III LitBookFest) Beynəlxalq Türk Müəllifləri Birliyinin (BTMB) təşkilatçılığı, AR Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsi, TÜRKSOY, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, AMEA, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Beynəlxalq Türk Akademiyası, TİKA və digər qurumların dəstəyi ilə təşkil olunur.
Bu dəfə 8 gün keçiriləcək festivalın hər günü bir ölkəyə - Qırğızıstan, Özbəkistan, Macarıstan, Qazaxıstan, Azərbaycan, Türkiyə, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikasına həsr edilib. III Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalı 31 may tarixinədək davam edəcək.

В рамках Третьего литературно-книжного фестиваля тюркского мира (III LitBookFest), который проходит в Академическом парке перед Главным зданием НАНА, состоялась панель, посвященная 90-летию Союза писателей Азербайджана (СПА).
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Союза писателей Азербайджана народный писатель Анар, заместитель председателя СПА Эльчин Гусейнбейли, представитель Турции в СПА Имдат Авшар, заведующий отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессор Асиф Рустамли, писатели, поэты и представители научной общественности.
Панель прошла при модераторстве завотделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессора Асифа Рустамли.
Открыв мероприятие вступительной речью, председатель Союза писателей Азербайджана народный писатель Анар рассказал о славном пути, пройденном СПА за 90 лет, роли руководимой им организации в развитии литературы и литературоведения в стране, а также исключительных заслугах в подготовке нового поколения писателей.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что на протяжении долгих лет Национальная академия наук Азербайджана и Союз писателей Азербайджана осуществляют совместную деятельность, нацеленную на сохранение национально-духовных ценностей, языка и литературы Азербайджана. Академик отметил, что Союз писателей Азербайджана всегда с честью и достоинством служил идеологии азербайджанства, во главе организации стояли выдающиеся писатели страны, и даже в самые сложные периоды советской власти Союз писателей Азербайджана проявлял истинный героизм, защищая нашу литературу, национальную идентичность и родной язык.
Высоко оценив руководство народного писателя Анара, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что под председательством Анара начался новый этап развития СПА, Анар стоит на страже азербайджанской литературы, а также реализует важные мероприятия для подготовки нового поколения поэтов и писателей.
В настоящее время, продолжил академик Иса Габиббейли, в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА идёт работа над монографией, которая станет ценным вкладом в 90-летие Союза писателей Азербайджана.
На панели также выступили заместитель председателя СПА Эльчин Гусейнбейли, представитель Турции в СПА Имдат Авшар, заведующий отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессор Асиф Рустамли, главный редактор журнала «Гобустан» Парвин Нуралиева и т.д.
Отметим, что Третий литературно-книжный фестиваль тюркского мира (III LitBookFest) проходит при организации Международного союза авторов тюркского мира и при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Союза писателей Азербайджана, Комитета Милли Меджлиса по культуре, Международной организации тюркской культуры (TÜRKSOY), Международного фонда тюркской культуры и наследия, НАНА, Исполнительной власти города Баку, Международной тюркской академии, Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TİKA) и других организаций.
Каждый день восьмидневного фестиваля посвящен одной стране – Кыргызстану, Узбекистану, Венгрии, Казахстану, Азербайджану, Турции, Туркменистану и Турецкой Республике Северного Кипра. Третий литературно-книжный фестиваль тюркского мира продлится до 31-го мая.