Rusiya Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 300 illiyi münasibətilə silsilə tədbirlər keçirilməkdə davam edir.
Bu qocaman akademik təşkilatın 300 illik yubileyi 8 fevral 2024-cü il tarixində Rusiya Federasiyasının Prezidenti V.Putinin iştirakı ilə Kreml sarayında dövlət səviyyəsində qeyd edilib. Bu münasibətlə 28-29 may 2024-cü il tarixlərində tərəfdaş elmi təşkilatların iştirakı ilə Rusiya Elmlər Akademiyasının Ümumi Yığıncağının xüsusi iclası keçirilib.
Ümumi Yığıncağın xüsusi yubiley iclasında Çin Xalq Respublikası, Hindistan, Belarus, İran, İndoneziya, Vyetnam, Venesuela, Kuba, Misir, Azərbaycan, Qazaxıstan, Ermənistan və başqa ölkələrin Elmlər Akademiyaları təmsil olunub.
Yubiley münasibətilə keçirilən Rusiya Elmlər Akademiyası Ümumi Yığıncağının xüsusi iclasında Rusiya Federasiyası Təhlükəsizlik Şurasının I müavini Dmitri Medvedev çıxış edərək, dövlət adından Akademiyanın kollektivini təbrik edib. Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Gennadi Krasnikov geniş elmi məruzə ilə çıxış edərək keçilmiş yolun nailiyyətlərindən və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb.
Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti G.Y.Krasnikovun Rusiya Federasiyası Təhlükəsizlik Şurasının üzvü seçilməsi haqqında qərar ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılıb.
Ölkəmizi yubiley iclasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli təmsil edib. AMEA prezidenti Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Gennadi Krasnikov və AMEA-nın xarici üzvü, uzun illər Rusiya baş elmi təşkilatına rəhbərlik etmiş akademik Yuri Osipovla görüşüb. Rusiya Elmlər Akademiyası ilə yol xəritəsi imzalanıb.

Продолжается череда мероприятий, посвященных 300-летию со дня основания Российской академии наук.
300-летний юбилей этой старейшей академической организации был отпразднован на государственном уровне 8-го февраля 2024 года в Государственном Кремлёвском дворце при участии Президента Российской Федерации Владимира Путина. 28-29-го мая текущего года при участии представителей научных организаций-партнеров в честь юбилея состоялось специальное заседание Общего собрания Российской академии наук.
На специальном юбилейном заседании Общего собрания РАН были представлены академии наук Азербайджана, Казахстана, Китайской Народной Республики, Индии, Беларуси, Ирана, Индонезии, Вьетнама, Венесуэлы, Кубы, Египта и т.д.
В своем выступлении на специальном юбилейном заседании Общего собрания Российской академии наук заместитель председателя Совета безопасности Российской Федерации Дмитрий Медведев поздравил коллектив РАН от имени государства. Президент Российской академии наук академик Геннадий Красников выступил с обширным докладом, в котором говорилось о достижениях РАН и предстоящих задачах.
Затем было объявлено об избрании президента Российской академии наук академика Геннадия Красникова членом Совета безопасности Российской Федерации.
Нашу страну на юбилейном заседании представлял президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли. Руководитель НАНА провел встречи с президентом РАН академиком Геннадием Красниковым и иностранным членом НАНА академиком Юрием Осиповым, который долгие годы возглавлял главную научную организацию России. Была подписана Дорожная карта с Российской академией наук.