Dekabrın 22-də Təhsil Nazirliyi ilə “Thomson Reuters” şirkətinin elmi tədqiqatlar və intellektual mülkiyyət üzrə şöbəsi arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.
Milli Məclis deputatlarının, ali məktəb rektorlarının və elm xadimlərinin iştirak etdikləri tədbirdə Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov yeni əsası qoyulan əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıb. Nazir bu əməkdaşlığın Azərbaycanda elmi fəaliyyətin inkişafına, onun keyfiyyət səviyyəsinin yüksəlməsinə və ölkəmizin elmi nüfuzunun dünyada gücləndirilməsinə zəmin yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə ali təhsil müəssisələri üçün qlobal elmi baza olan “Web of Science®” platformasına və “İnCites™” bazasına çıxış imkanlarının yaradılmasının əhəmiyyətini qeyd edib və əməkdaşlıq sənədinin imzalanmasını Azərbaycan elmi üçün mühüm hadisə kimi dəyərləndirib.
“Thomson Reuters”in dövlət layihələri üzrə prezidenti Sameh S.Əl-Din əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu söyləyib. O, dünyada məşhur elmi platforma olan “Thomson Reuters”ə geniş çıxışın Azərbaycanda elmin inkişafına güclü təkan verəcəyinə, beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına səbəb olacağına və yerli tədqiqatçıların nəşrlərinin sayının artacağına ümidvar olduğunu vurğulayıb.
Sənədi Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov və “Thomson Reuters”in dövlət layihələri üzrə prezidenti Sameh S.Əl-Din imzalayıblar.
Əməkdaşlıq haqqında müqaviləyə əsasən, Azərbaycanın 40 ali təhsil müəssisəsi Təhsil Nazirliyinin sifarişi əsasında dünyada məşhur elmi istinad indeksi olan “Thomson Reuters Web of Science®” platformasına, eləcə də şirkətin əsas məhsulu olan “Thomson Reuters İnCites™” bazasına tam çıxış əldə edəcək.

Между Министерством образования и компанией “Thomson Reuters” подписан договор о сотрудничестве
22 декабря между Министерством образования и Отделом научных исследований и интеллектуальной собственности компании "Thomson Reuters" был подписан договор о сотрудничестве.
На мероприятии, в котором приняли участие депутаты Милли Меджлиса, ректоры вузов и научные деятели, Министр образования Микаил Джаббаров рассказал о значении нового сотрудничества. Он выразил уверенность в том, что данное сотрудничество создаст почву для развития научной деятельности, повышение ее качественного уровня, усиления научного авторитета нашей страны в мире.
Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде отметил значение создания условий для доступа в платформу "Web of Science ®", служащей для вузов глобальной научной базой, и базу “İnCites™”. Он также оценил подписание документа о сотрудничестве как важное событие в истории азербайджанской науки.
Президент по государственным проектам "Thomson Reuters" С.Аль-Дин выразил свое удовлетворение сотрудниками. Он подчеркнул, что получение широкого доступа в известную в мире научную платформу "Thomson Reuters" даст мощный толчок развитию науки в Азербайджане, способствует развитию международного сотрудничества и увеличит число изданий отечественных исследователей.
Документ был подписан Министром образования Микаилом Джаббаровым и президентом по государственным проектам "Thomson Reuters"С.Аль-Дином.
Согласно договору о сотрудничестве, по заказу Министерства образования 40 высших учебных заведений Азербайджана получит полный доступ в известный в мире индекс научных ссылок “Thomson Reuters Web of Science®”, а также в базу “Thomson Reuters İnCites™”.