Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin elan etdiyi yeni tarixi dövr və milli ideya konsepsiyası və qarşıda duran məsələlər” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 10 yanvar 2024-cü il tarixində yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı dərin məzmunlu və milli konseptual dəyərlərə malik olan bir çox fikir irəli sürüb, dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki qələbəsi və 2023-cü ilin sentyabrındakı antiterror əməliyyatı ilə öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etməsini müasir tariximizin yeni dövrü kimi xarakterizə edib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin uzun illərdir apardığı uzaqgörən siyasəti və Ali Baş Komandanlığı nəticəsində Qarabağ problemi birdəfəlik həll olunmuş, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyü və suverenliyini bərpa etmişdir: “Bu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixində misli görünməmiş böyük missiyasıdır və onun adı Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə həkk olunmuşdur”.
Prezident İlham Əliyevin müsahibə zamanı səsləndirdiyi - “Bizim əsas milli ideyamız ərazilərimizi azad etmək idi. Yəni, bütün xalq bu ideya ətrafında, bu amal ətrafında birləşmişdi, biz bunu artıq əldə etmişik. Ona görə, gələcək inkişafla bağlı, əlbəttə ki, mənim fikirlərim var və bir çox hallarda onlar həlledici olacaq təbii ki. Ancaq mən istərdim ki, cəmiyyətdə də bu məsələ ilə bağlı diskussiyalar getsin, siyasətçilər, politoloqlar, elm adamları, ziyalılar, yəni, bizim gələcək inkişafımızla bağlı əsas milli ideya və ideyalarımız nə olmalıdır. Bu, bir ictimai müzakirə mövzusu olmalıdır”, - sözlərini xatırladıb.
Dövlət başçısının bu çağırışının Azərbaycan ziyalıları və alimləri qarşısında xüsusi vəzifə müəyyənləşdirdiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli yeni tarixi dövr və milli ideya konsepsiyasının yaranan yeni tarixi şəraitin doğurduğu reallıqdan qaynaqlandığını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının irəli sürdüyü yeni konseptual yanaşmaya və çağırışlara dərhal alimlərimizin reaksiya verdiyini, AMEA-da humanitar və ictimai elmlərin görkəmli nümayəndələrinin və ziyalıların iştirakı ilə yanvar və aprel aylarında “Yeni tarixi dövr və milli ideya” mövzusunda geniş müzakirələrin keçirildiyini, bu mövzu ətrafında qiymətli təkliflərin irəli sürüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ideologiya ilə ideya bir-birinə yaxın olan anlayışlardır və dövlətimizin əsas ideologiyası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş Azərbaycançılıq ideologiyasıdır: “Aparılan müzakirələrdə, səsləndirilən təkliflərdə gələcək milli ideyanın baza hissəsini bu ideologiyanın təşkil etməsinin zəruriliyi xüsusi vurğulanıb. Ümumilikdə müzakirələr zamanı güclü lider, güclü dövlət, güclü xalq, Böyük Qayıdış, milli birlik, sosial rifah, türk birliyi, modernləşmə, rəqəmsal inkişaf, dialoq mədəniyyəti və s. olmaqla 48 təklif səsləndirilib və onlar ümumiləşdirilərək 8 təklifə salınıb. Milli ideya məzmunu və hədəfyönümlülük baxımından konseptual olmaqla yanaşı, ifadə baxımından da dəqiq olmalıdır. Milli ideologiya milli ideya vasitəsi ilə gerçəkləşir və müəyyən toplumu tarixi keçmişi, milli mental xüsusiyyətləri və zamanın çağırışlarını nəzərə alaraq kollektiv gələcəyə doğru aparır. Dövlətin inkişafı prosesində milli ideologiya zamanın tələblərinə uyğun olaraq ortaya çıxan milli ideyalar vasitəsi ilə daha da təkmilləşir”.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında ümumiləşdirilmiş 8 təklifi diqqətə çatdırıb və akademiklər – Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Nizami Cəfərov, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvləri Musa Qasımlı, Ərtegin Salamzadə, professorlar – Kərim Şükürov, Nadir Məmmədli, İlham Məmmədzadə, Əbülhəsən Abbasov, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Namiq Məmmədov və digər çıxışçıların iştirakı ilə geniş müzakirələr aparılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli müzakirələr nəticəsində Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı alimlərimizin gəldiyi nəticənin - “Daha güclü Azərbaycan, türk birliyi, rəqəmsal inkişaf və strateji tərəfdaşlıq” - olduğunu diqqətə çatdırıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə qeyd olunan milli ideyanın Akademiyanın və alimlərimizin gələcək tədqiqat prosesində və təbliğat işində nəzərə alınmasının təmin edilməsi qərara alınıb.

На очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был прослушан доклад президента НАНА академика Исы Габиббейли «Объявленная Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым концепция национальной идеи в новый исторический период и предстоящие задачи».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что 10 января 2024 года в ходе интервью местным телевизионным каналам Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев поделился рядом глубокосодержательных мыслей, опирающихся на национальные концептуальные ценности, глава государства назвал полное восстановление Азербайджаном своей территориальной целостности и суверенитета в ходе Победы в Отечественной войне и антитеррористических мероприятий в сентябре 2023 года началом нового периода современной истории.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в результате дальновидной политики, проводимой долгие годы Президентом Ильхамом Алиевым, и его деятельности в качестве Верховного главнокомандующего была полностью решена Карабахская проблема, Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и суверенитет: «Это – великая миссия Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в многовековой истории государственности Азербайджана. Имя главы государства вписано золотыми буквами в историю Азербайджана».
Академик напомнил о словах, которые Президент Ильхам Алиев произнес во время интервью: «Нашей главной национальной идеей было освобождение наших территорий. То есть весь народ объединился вокруг этой идеи, вокруг этой цели, и мы добились этого. Конечно, у меня есть свои мысли по поводу дальнейшего развития, и во многих случаях они будут решающими. Однако мне бы хотелось, чтобы дискуссии по вопросу нашей основной национальной идеи и представлений относительно нашего будущего развития происходили и в обществе – среди политиков, политологов, ученых, представителей интеллигенции. То есть, какими должны быть основные национальные идеи в связи с нашим будущим развитием. Это должно быть темой общественных обсуждений».
Сказав, что этот призыв главы государства поставил перед представителями интеллигенции и учеными особую задачу, академик Иса Габиббейли добавил, что концепция национальной идеи в новый исторический период берет свои истоки из реалий, которые возникли при новых исторических условиях.
Руководитель НАНА сообщил, что ученые сразу отреагировали на выдвинутый главой государства новый концептуальный подход и его призывы, в январе и апреле текущего года при участии известных представителей интеллигенции и ученых, занятых в сфере гуманитарных и общественных наук, в НАНА прошли обширные дискуссии на тему «Новый исторический период и национальная идея», в ходе которых были выдвинуты ценные предложения.
Академик Иса Габиббейли отметил, что идеология и идея – близкие по смыслу понятия, и основной идеологией нашего государства является провозглашенная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым идеология азербайджанства: «В озвученных в ходе дискуссий предложениях особо подчеркивалось, что базовую часть будущей национальной идеи должна составить эта идеология. В целом, в ходе дискуссий были выдвинуты такие предложения, как «сильный лидер», «сильное государство», «сильный народ», «Великое возвращение», «национальное единство», «социальное благополучие», «тюркское единство», «модернизация», «цифровое развитие», «культура диалога» и т.д. Озвученные 48 предложений были обобщены и собраны в 8 предложений. С точки зрения содержания и направленности национальная идея должна быть концептуальной и четко выраженной. Национальная идеология реализуется посредством национальной идеи и ведет то или иное общество в коллективное будущее с учетом исторического прошлого, национальных ментальных особенностей и вызовов времени. В процессе развития государства национальная идеология еще более совершенствуется посредством национальных идей, возникающих в соответствии с требованиями времени».
В своем выступлении академик Иса Габиббейли озвучил 8 обобщенных предложений. При участии академиков Арифа Гашимова, Ибрагима Гулиева, Расима Алигулиева, Ирады Гусейновой, Низами Джафарова, Адиля Гарибова, членов-корреспондентов НАНА Мусы Гасымлы, Эртегина Саламзаде, профессоров Керима Шукюрова, Надира Мамедли, Ильхама Мамедзаде, Абульгасана Аббасова, доктора философских наук Физули Гурбанова, доктора философии по истории Намига Мамедова и других прошли обширные дискуссии.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в ходе дискуссий ученые пришли к единому мнению, что национальная идея Азербайджана должна звучать так: «Более сильный Азербайджан, тюркское единство, цифровое развитие и стратегическое партнерство».
Согласно постановлению Президиума, ученые должны учитывать указанную национальную идею в дальнейшем исследовательском процессе и пропагандистской работе.