Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin elan etdiyi yeni tarixi dövr və milli ideya konsepsiyası və qarşıda duran məsələlər” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 10 yanvar 2024-cü il tarixində yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı dərin məzmunlu və milli konseptual dəyərlərə malik olan bir çox fikir irəli sürüb, dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki qələbəsi və 2023-cü ilin sentyabrındakı antiterror əməliyyatı ilə öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etməsini müasir tariximizin yeni dövrü kimi xarakterizə edib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin uzun illərdir apardığı uzaqgörən siyasəti və Ali Baş Komandanlığı nəticəsində Qarabağ problemi birdəfəlik həll olunmuş, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyü və suverenliyini bərpa etmişdir: “Bu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixində misli görünməmiş böyük missiyasıdır və onun adı Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə həkk olunmuşdur”.
Prezident İlham Əliyevin müsahibə zamanı səsləndirdiyi - “Bizim əsas milli ideyamız ərazilərimizi azad etmək idi. Yəni, bütün xalq bu ideya ətrafında, bu amal ətrafında birləşmişdi, biz bunu artıq əldə etmişik. Ona görə, gələcək inkişafla bağlı, əlbəttə ki, mənim fikirlərim var və bir çox hallarda onlar həlledici olacaq təbii ki. Ancaq mən istərdim ki, cəmiyyətdə də bu məsələ ilə bağlı diskussiyalar getsin, siyasətçilər, politoloqlar, elm adamları, ziyalılar, yəni, bizim gələcək inkişafımızla bağlı əsas milli ideya və ideyalarımız nə olmalıdır. Bu, bir ictimai müzakirə mövzusu olmalıdır”, - sözlərini xatırladıb.
Dövlət başçısının bu çağırışının Azərbaycan ziyalıları və alimləri qarşısında xüsusi vəzifə müəyyənləşdirdiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli yeni tarixi dövr və milli ideya konsepsiyasının yaranan yeni tarixi şəraitin doğurduğu reallıqdan qaynaqlandığını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının irəli sürdüyü yeni konseptual yanaşmaya və çağırışlara dərhal alimlərimizin reaksiya verdiyini, AMEA-da humanitar və ictimai elmlərin görkəmli nümayəndələrinin və ziyalıların iştirakı ilə yanvar və aprel aylarında “Yeni tarixi dövr və milli ideya” mövzusunda geniş müzakirələrin keçirildiyini, bu mövzu ətrafında qiymətli təkliflərin irəli sürüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ideologiya ilə ideya bir-birinə yaxın olan anlayışlardır və dövlətimizin əsas ideologiyası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş Azərbaycançılıq ideologiyasıdır: “Aparılan müzakirələrdə, səsləndirilən təkliflərdə gələcək milli ideyanın baza hissəsini bu ideologiyanın təşkil etməsinin zəruriliyi xüsusi vurğulanıb. Ümumilikdə müzakirələr zamanı güclü lider, güclü dövlət, güclü xalq, Böyük Qayıdış, milli birlik, sosial rifah, türk birliyi, modernləşmə, rəqəmsal inkişaf, dialoq mədəniyyəti və s. olmaqla 48 təklif səsləndirilib və onlar ümumiləşdirilərək 8 təklifə salınıb. Milli ideya məzmunu və hədəfyönümlülük baxımından konseptual olmaqla yanaşı, ifadə baxımından da dəqiq olmalıdır. Milli ideologiya milli ideya vasitəsi ilə gerçəkləşir və müəyyən toplumu tarixi keçmişi, milli mental xüsusiyyətləri və zamanın çağırışlarını nəzərə alaraq kollektiv gələcəyə doğru aparır. Dövlətin inkişafı prosesində milli ideologiya zamanın tələblərinə uyğun olaraq ortaya çıxan milli ideyalar vasitəsi ilə daha da təkmilləşir”.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında ümumiləşdirilmiş 8 təklifi diqqətə çatdırıb və akademiklər – Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Nizami Cəfərov, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvləri Musa Qasımlı, Ərtegin Salamzadə, professorlar – Kərim Şükürov, Nadir Məmmədli, İlham Məmmədzadə, Əbülhəsən Abbasov, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Namiq Məmmədov və digər çıxışçıların iştirakı ilə geniş müzakirələr aparılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli müzakirələr nəticəsində Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı alimlərimizin gəldiyi nəticənin - “Daha güclü Azərbaycan, türk birliyi, rəqəmsal inkişaf və strateji tərəfdaşlıq” - olduğunu diqqətə çatdırıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə qeyd olunan milli ideyanın Akademiyanın və alimlərimizin gələcək tədqiqat prosesində və təbliğat işində nəzərə alınmasının təmin edilməsi qərara alınıb.

A report of Academician Isa Habibbeyli, the president of ANAS, titled “New Historical Period and Concept of National Idea and Tasks Ahead announced by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev” was heard at the regular meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Academician Isa Habibbeyli noted that on January 10, 2024, during an interview with local television channels, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev shared a series of profound thoughts based on national conceptual values. The head of state described the full restoration of Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty, achieved through the Victory in the Patriotic War and anti-terrorism measures in September 2023, as a new era of our modern history.
The head of ANAS stated that due to the far-sighted policy pursued over a long period by President Ilham Aliyev and his role as Supreme Commander-in-Chief, the Karabakh issue had been completely solved, and Azerbaijan had fully restored its territorial integrity and sovereignty.
“This is a great mission of President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev in Azerbaijan's centuries-old statehood. Name of the head of state is written in gold letters in the history of Azerbaijan”-said Academician.
Academician Isa Habibbeyli recalled the thoughts of President Ilham Aliyev: “Our main national idea was to liberate our territories. In other words, the whole nation was united around this idea, around this goal and we have already achieved this. And therefore, of course I have my own thoughts about further development and in many cases they will be of course decisive. But I would like discussions about this issue to take place in society as well, among politicians, political scientists, scientists, intellectuals, that is, what should be our main national idea regarding our future development. This should be a topic for public discussion.”
Academician Isa Habibbeyli said that this call of the head of state has set a special task for intellectuals and scientists of Azerbaijan.
The head of ANAS noted that our scientists promptly responded to the new conceptual approach and calls put forward by the head of state. In January and April of this year, with the participation of prominent intellectuals and scholars in the fields of humanities and social sciences, extensive discussions on the topic of "A New Historical Period and the National Idea" took place at ANAS, during which valuable proposals were put forward.
Academician Isa Habibbeyli noted that ideology and idea are closely related concepts, and the main ideology of our state is the Azerbaijanism ideology defined by the National Leader Heydar Aliyev: “During the discussions, it was particularly emphasized in the proposals that the basic part of the future national idea should be composed of this ideology. Overall, the discussions produced proposals such as "strong leader," "strong state," "strong nation," "Great Return," "national unity," "social welfare," "Turkic unity," "modernization," "digital development," "culture of dialogue," and others. These 48 proposals were generalized into 8. From a content and direction standpoint, the national idea should be conceptual and clear. National ideology is realized through the national idea and guides society towards a collective future, taking into account historical backgrounds, national mental characteristics, and challenges of the time. As the state develops, the national ideology evolves further through national ideas that emerge in response to the demands of the time.
In his address, Academician Isa Habibbeyli presented 8 generalized proposals. The extensive discussions involved the participation of academicians such as Arif Hashimov, Ibrahim Guliyev, Rasim Aliguliyev, Irada Huseynova, Nizami Jafarov, Adil Garibov, corresponding members of ANAS Musa Gasimli, Ertegin Salamzade, Professors Karim Shukurov, Nadir Mammadli, Ilham Mammadzade, Abulhasan Abbasov, Doctor of Philosophy Fuzuli Gurbanov, PhD in History Namig Mammadov, and others.
Academician Isa Habibbeyli noted that during the discussions, scientists came to a common opinion on Azerbaijan's future national idea- "A Stronger Azerbaijan, Turkic Unity, Digital Development, and Strategic Partnership."
According to the decision of the Presidium, the Academy and scientists have to consider the mentioned national idea in their future research processes and promotion efforts.