AMEA-nın prezidenti Xocalı şəhərində arxeoloji ekspedisiyanın işi ilə tanış olub
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Xocalı şəhərində fəaliyyət göstərən arxeoloji ekspedisiyasının işi ilə tanış olub.
Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev qədim yaşayış məskənində açıq hava altında muzey – Xocalı Arxeoloji Parkının yaradılacağı və “Bakı Abadlıq Xidməti” tərəfindən ictimaiyyətə təqdim ediləcəyi, bunun arxeoturizmin inkişafında mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini bildirib.
Xocalı arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şamil Nəcəfov Xocalı nekropolunda və buradakı qədim türbənin ətrafında aparılan arxeoloji qazıntılar barədə geniş məlumat verərək müəyyən edilmiş ərazidə indiyədək aparılan qazıntı işlərinin ilkin nəticələrini və tapılmış maddi-tarixi mədəniyyət nümunələrini, ərazinin ilkin mülahizələr üzrə tərtib olunmuş sxemini AMEA prezidentinə təqdim edib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qazıntı işlərinin gedişatını izləyib, elmi-tədqiqat müəssisəsinin rəhbərliyinə və ekspedisiya üzvlərinə müvafiq tövsiyələrini çatdırıb.
Akademiya rəhbəri, həmçinin arxeoloji qazıntı sahəsinə bitişik olan Xocalı türbəsinə də baxış keçirib. AMEA prezidentinə XIV əsrdə inşa edilmiş Xocalı türbəsinin tarixi barədə ətraflı məlumat çatdırılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli ekspedisiyanın işinə arxeoloqlarla yanaşı, tarixçi, antropoloq, etnoqraf, folklorçu və dilçi alimlərin də qısamüddətli səfərlərinin təşkil edilməsinin xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb, Xocalı türbəsinin tarixi-memarlıq xüsusiyyətlərinin də öyrənilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.

The President of ANAS reviewed the work of the archaeological expedition in Khojaly
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, got acquainted with the work of the archaeological expedition of the Institute of Archaeology and Anthropology in Khojaly.
The Director of the Institute of Archaeology and Anthropology, PhD in history, Docent Farhad Guliyev, noted that an open-air museum, the Khojali Archaeological Park, would be established in the ancient settlement and presented to the public by the “Baku Landscaping Service.” This development will be of great importance for the growth of archaeotourism.
The head of the Khojali archaeological expedition, PhD in history, Docent Shamil Najafov, presented detailed information about the archaeological excavations conducted in the Khojali necropolis and around the ancient tomb. He shared the preliminary results of the excavations carried out so far in the defined area, the material-historical culture samples found, and the scheme of the area drawn up based on preliminary considerations with the President of ANAS.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, viewed the progress of the excavation work and gave his recommendations to the leadership of the scientific research institution and the members of the expedition.
The head of the Academy also inspected the Khojaly tomb, which is adjacent to the archaeological excavation site. Detailed information about the history of the Khojaly tomb, built in the 14th century, was presented to the President of ANAS.
Academician Isa Habibbeyli emphasized the special importance of organizing short-term visits by historians, anthropologists, ethnographers, folklorists, and linguists to the expedition, as well as the importance of studying the historical and architectural features of the Khojaly tomb.