AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin Gürcüstana səfəri çərçivəsində iki ölkənin Milli Elmlər Akademiyaları arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Əməkdaşlıq memorandumunu Azərbaycan tərəfdən Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Gürcüstan tərəfdən həmin ölkənin Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Roin Metreveli imzalayıblar.
Memoranduma hər iki ölkənin milli və dövlətçilik maraqlarına cavab verən birgə tədqiqatların aparılması, layihələrin hazırlanıb həyata keçirilməsi, zəruri ixtisaslar üzrə elmi kadrların hazırlanmasına və mübadiləsinə dəstək verilməsi, müştərək elmi konfransların və seminarların təşkili, elmi nəşrlərin mübadiləsi və sair kimi mühüm məsələlər daxildir.
İlkin olaraq Bakıda və Tbilisidə Azərbaycan-Gürcüstan elmi əlaqələrinin tarixi, ənənələri, simaları və gələcəyinə həsr edilmiş elmi konfransın keçirilməsi və Akademiyaların əsas elmi jurnalı sayılan “Məruzələr” jurnalının Azərbaycana və Gürcüstana həsr edilmiş xüsusi buraxılışının nəşri və mübadiləsi qərara alınıb.
Gürcüstan Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclasında Bölmələrin rəhbərləri çıxış edərək Azərbaycan-Gürcüstan əməkdaşlıq memorandumunu və ilkin tədbirlər planını dəstəklədiklərini bilidiriblər.
Akademik İsa Həbibbəyli Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Roin Metrevelinin rəhbərlik etdiyi elmi heyətlə birlikdə Kaxetiya rayonuna səfərdə iştirak edib.

A Memorandum of Cooperation was signed between ANAS and the Georgian National Academy of Sciences
As part of the visit of the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, to Georgia, a memorandum of cooperation between the National Academies of Sciences of both countries was signed.
The memorandum of cooperation was signed by the President of Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli, and the President of the Georgian National Academy of Sciences, Academician Roin Metreveli.
The memorandum reflects significant issues such as conducting joint research that meets the national and state interests of both countries, developing and implementing projects, training and exchanging scientific personnel in necessary specialties, organizing joint scientific conferences and seminars, exchanging scientific publications, and so on.
First, it is decided to hold a scientific conference in Baku and Tbilisi dedicated to the history, traditions, figures, and future of Azerbaijani-Georgian scientific relations, as well as to publish and exchange special issue of the “Reports” journal, dedicated to Azerbaijan and Georgia, which is considered the main scientific journal of the academies.
At the extended meeting of the Presidium of the Georgian National Academy of Sciences, the heads of the departments stated that they support the memorandum of cooperation between the Academies of Azerbaijan and Georgia and the initial action plan.
Academician Isa Habibbeyli also visited Kakheti region together with the scientific delegation headed by the President of the Georgian National Academy of Sciences, Academician Roin Metreveli.