AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin Gürcüstana səfəri çərçivəsində iki ölkənin Milli Elmlər Akademiyaları arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Əməkdaşlıq memorandumunu Azərbaycan tərəfdən Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Gürcüstan tərəfdən həmin ölkənin Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Roin Metreveli imzalayıblar.
Memoranduma hər iki ölkənin milli və dövlətçilik maraqlarına cavab verən birgə tədqiqatların aparılması, layihələrin hazırlanıb həyata keçirilməsi, zəruri ixtisaslar üzrə elmi kadrların hazırlanmasına və mübadiləsinə dəstək verilməsi, müştərək elmi konfransların və seminarların təşkili, elmi nəşrlərin mübadiləsi və sair kimi mühüm məsələlər daxildir.
İlkin olaraq Bakıda və Tbilisidə Azərbaycan-Gürcüstan elmi əlaqələrinin tarixi, ənənələri, simaları və gələcəyinə həsr edilmiş elmi konfransın keçirilməsi və Akademiyaların əsas elmi jurnalı sayılan “Məruzələr” jurnalının Azərbaycana və Gürcüstana həsr edilmiş xüsusi buraxılışının nəşri və mübadiləsi qərara alınıb.
Gürcüstan Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclasında Bölmələrin rəhbərləri çıxış edərək Azərbaycan-Gürcüstan əməkdaşlıq memorandumunu və ilkin tədbirlər planını dəstəklədiklərini bilidiriblər.
Akademik İsa Həbibbəyli Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Roin Metrevelinin rəhbərlik etdiyi elmi heyətlə birlikdə Kaxetiya rayonuna səfərdə iştirak edib.

В рамках визита президента НАНА академика Исы Габиббейли в Грузию был подписан меморандум о сотрудничестве между национальными академиями наук обеих стран.
Меморандум о сотрудничестве подписали президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли и президент Национальной академии наук Грузии академик Роин Метревели.
В документе нашли свое отражение такие вопросы, как проведение совместных исследований, отвечающих национальным и государственным интересам обеих стран, разработка и реализация проектов, подготовка и обмен научными кадрами по необходимым специальностям, организация совместных научных конференций и семинаров, обмен научными изданиями и т.д.
Первым делом предусмотрено проведение в Баку и Тбилиси научной конференции, посвященной истории, традициям, выдающимся участникам и будущему азербайджано-грузинских научных связей, а также издание и обмен специальными выпусками посвященных Азербайджану и Грузии «Докладов», считающихся основными научными журналами академий наук.
На расширенном заседании Президиума Национальной академии наук Грузии выступили руководители отделений НАН Грузии, которые поддержали меморандум о сотрудничестве между академиями наук Азербайджана и Грузии и первичный план мероприятий.
Академик Иса Габиббейли также принял участие в поездке делегации во главе с президентом НАН Грузии академиком Роином Метревели в Кахетинский район.