Alimlər ilk dəfə Ayda bir mağara kəşf ediblər.
Tədqiqatçılara görə, ən azı 100 metr dərinliyində olan bu mağara, insanların Ayda daimi bir sığınacaq qurması üçün ideal yer ola bilər. Bu mağaranın “kəşf edilməmiş dünya”da gizlənmiş yüzlərlə mağaradan yalnız biri ola biləcəyi ehtimal edilir.
Hazırda ölkələr Ayda insanın daimi mövcudluğunu təmin etmək üçün yarışırlar. Lakin onlar ilk növbədə astronavtları radiasiya, ekstremal temperatur və proqnozlaşdırılması mümkün olmayan kosmik hava şəraitindən qorumaq üçün addımlar atmaq məcburiyyətindədirlər.
Kosmosa səyahət edən ilk britaniyalı astronavt Helen Şarman “BBC News”a bildirib ki, yeni kəşf edilən mağara baza üçün yaxşı bir yer kimi görünür və insanlar qarşıdakı 20-30 il ərzində Ay çuxurlarında “məskunlaşa” bilərlər. Lakin o əlavə edib ki, bu mağara o qədər dərindir ki, astronavtların içəri enmə və qalxması üçün xüsusi vasitələrdən və ya liftdən istifadə etməsi lazım gələ bilər.
İtaliyanın Trento Universitetindən Lorenzo Bruzzone və Leonardo Carrer, Ay səthindəki qayalı düzənlikdəki çuxurları araşdırarkən bu mağaranı kəşf ediblər. Mağara Yer kürəsindən hətta çılpaq gözlə də görünür və 1969-cu ildə Apollo 11-in endiyi ərazidə yerləşir.
Prof. L.Carrer izah edir ki, mağaranın Yer kürəsindəki ən yaxın oxşarı İspaniyanın Lanzarote adasındakı vulkanik mağaralardır. Tədqiqatçılar işlərinin bir hissəsi olaraq bu mağaraları da ziyarət ediblər.
Qeyd edək ki, alimlər Ayda mağaraların var olduğunu ehtimalını ilk dəfə təxminən 50 il əvvəl irəli sürüblər. 2010-cu ildə Lunar Reconnaissance Orbiter adlı missiyada olan bir kamera, alimlərin mağara girişləri ola biləcəyini düşündükləri çuxurların şəkillərini çəkib. Lakin o zaman tədqiqatçılar bu çuxurların nə qədər dərin olduğunu və ya onların çöküntü olub-olmadığını bilmirdilər.
Mütəxəssislərin fikrincə, bu tədqiqat gələcəkdə Marsdakı mağaraları da araşdırmağa yardımçı ola bilər.
Alimlər eyni zamanda vurğulayırlar ki, Ay mağarası Ayın və Günəş sisteminin tarixi ilə bağlı əsas suallara cavab tapmağa kömək edəcək. Belə ki, mağaranın içindəki daşlar kosmik hava şəraitindən zədələnməmiş və ya aşınmamış olacaq, buna görə də onlar çoxillik geniş bir geoloji yaddaşı özlərinə daşıya bilər. Qeyd edək ki, tədqiqatın nəticələri “Nature Astronomy” elmi jurnalında yayımlanıb.

Scientists have for the first time discovered a cave on the Moon.
It is just one in probably hundreds of caves hidden in an “underground, undiscovered world”, according to the researchers.
Countries are racing to establish a permanent human presence on the Moon, but they will need to protect astronauts from radiation, extreme temperatures, and space weather.
Helen Sharman, the first British astronaut to travel to space, told BBC News that the newly-discovered cave looked like a good place for a base, and suggested humans could potentially be living in lunar pits in 20-30 years.
But, she said, this cave is so deep that astronauts might need to abseil in and use “jet packs or a lift” to get out.
Lorenzo Bruzzone and Leonardo Carrer at the University of Trento in Italy found the cave by using radar to penetrate the opening of a pit on a rocky plain called the Mare Tranquillitatis.
It is visible to the naked eye from Earth, and is also where Apollo 11 landed in 1969.
The cave has a skylight on the Moon’s surface, leading down to vertical and overhanging walls, and a sloping floor that might extend further underground.
It was made millions or billions of years ago when lava flowed on the Moon, creating a tunnel through the rock.
The closest equivalent on Earth would be the volcanic caves in Lanzarote, Spain, Prof Carrer explains, adding that the researchers visited those caves as part of their work.
“It’s really exciting. When you make these discoveries and you look at these images, you realise you’re the first person in the history of humanity to see it,” Prof Carrer said.
Once Prof Bruzzone and Prof Carrer understood how big the cave was, they realised it could be a good spot for a lunar base.
“After all, life on Earth began in caves, so it makes sense that humans could live inside them on the Moon,” says Prof Carrer.
The cave has yet to be fully explored, but the researchers hope that ground-penetrating radar, cameras or even robots could be used to map it.
Scientists first realised there were probably caves on the Moon around 50 years ago. Then in 2010 a camera on a mission called the Lunar Reconnaissance Orbiter took pictures of pits that scientists thought could be cave entrances.
But researchers did not know how deep the caves might be, or if they would have collapsed.
Prof Bruzzone and Prof Carrer’s work has now answered that question, although there is much more to be done to understand the full scale of the cave.
“We have very good images of the surface - up to 25cm of resolution - we can see the Apollo landing sites - but we know nothing about what lies below the surface. There are huge opportunities for discovery,” Francesco Sauro, Coordinator of the Topical Team Planetary Caves of the European Space Agency, told BBC News.
The research may also help us explore caves on Mars in the future, he says.
That could open the door to finding evidence of life on Mars, because if it did exist, it would almost certainly have been inside caves protected from the elements on the planet’s surface.
The Moon cave might be useful to humans, but the scientists also stress that it could help answer fundamental questions about the history of the Moon, and even our solar system.
The rocks inside the cave will not be as damaged or eroded by space weather, so they can provide an extensive geological record going back billions of years.