Türkiyədə 8 min il əvvələ aid qadın fiquru tapılıb
Türkiyənin Ulucak Höyük bölgəsində 8000 il yaşı olan qadın heykəlciyi aşkar edilib. Bu ərazidə Neolit dövründən bəri fasiləsiz şəkildə yaşayış olduğu qeyd edilir.
Ulucak Höyük Türkiyə ərazisində kənd təsərrüfatının formalaşdığı ilkin ərazilərdən biri hesab edilir və İzmirin Kemalpaşa rayonunda yerləşir.
Trakya Universitetinin Prototarix və Kiçik Asiya Arxeologiyası kafedrasından professor Özlem Çevik tərəfindən burada aparılan qazıntılar zamanı, ilk dəfə olaraq ağızlı qadın fiqurunun keramika nümunəsi tapılıb.
Ərazidə aşkarlanmış keramika nümunələri regionun Neolit dövrünə işıq tutur.
Prof. Özlem Çevikin sözlərinə görə, Ulucak Höyükdəki ilk məskən 8,850 il əvvələ aiddir. 1150 il boyunca burada fasiləsiz yaşayış olub və məskunlaşma 45 nəsil davam edib. Bu il qazıntılar dağlıq ərazidə davam edir. İndiyədək aşkarlanmış ən mühüm tapıntılardan biri qadın fiqurudur. Ümumiyyətlə, Ulucakda qollar, ayaqlar və başlar kimi fiqur hissələrini tapılıb. O bildirib ki, bu il aşkarlanan heykəlcik indiyə qədər bütöv şəkildə tapılmış 6-cı fiqurdur.
Arxeoloq bildirib ki, qadın fiqurunu digərlərindən fərqləndirən ən mühüm amil onun ağzının göstərilməsidir. Çünki kiçik fiqurlarda adətən gözlər və burun olur. Bu fiqurda isə ağız oyuq şəklində göstərilmiş, həmçinin boyunda bəzək əşyasını ifadə edən bir dəlik açılmışdır.
Prof. Ö.Çevik vurğulayıb ki, “Bu fiqur burada yaşayan, icma daxilində hekayələr danışan şəxsi təmsil edə bilər. Fiqur gildən hazırlanmışdır. Ölçüsü 8-10 santimetrdir. Onları evlərin içində, soba yaxınlığında, qapı daşlarının altında və ya daş alətlər ilə əlaqəli olan çuxurlarda tapırıq. Fiqurlar müəyyən hərəkət və ya tələbləri yerinə yetirmək məqsədilə ritual əşyalar kimi istifadə edilmiş ola bilərlər.”

An 8 thousand year old female statuette was found in Ulucak Höyük, which has been continuously inhabited since the Neolithic period.
Ulucak Höyük, considered one of the first farming villages in Türkiye, is located in Kemalpaşa district of Izmir.
During the excavations led by Prof. Dr. Özlem Çevik, a faculty member of the Department of Protohistory and Asia Minor Archaeology at Trakya University Faculty of Letters, a clay figurine of a woman with a mouth was found for the first time.
Prof. Dr. Özlem Çevik said, “The first settlement in Ulucak Höyük dates back to 8,850 years ago. For 1150 years, we see that the neolithic settlement continued at Ulucak Höyük for 45 five generations without interruption. This year’s excavations continue at the mound. One of the most important finds so far is a female figure. We usually find parts of figures such as arms, legs and heads in Ulucak. This statuette, which we found last this year, was the 6th figure found in its entirety so far.”
Prof. Dr. Çevik pointed out that the most important factor that distinguishes the female figurine from the others is that its mouth is indicated, “Because the figures usually have eyes and nose. In this figure, we see that both the mouth is indicated in the form of a hole and a hole has been made in the neck so that it can be a piece of jewelry.”
The figurine may represent the person who tells stories in the community.
Prof. Dr. Çevik said, “It may represent the person who lives here, who tells stories in the community. It is made of clay. It is 8-10 centimeters in size. It can fit in one hand. We find them buried inside houses, near ovens, in pits under doorsteps, or in association with grinding stones, or in association with flints in a container. They may have been ritual objects used to fulfill an intention, action or request.”